ایران در جایگاه چهارم تدوین استانداردهای بین المللی فناوری نانو

ایران در جایگاه چهارم تدوین استانداردهای بین المللی فناوری نانو فیکس سرور: ایران در حوزه تدوین استانداردهای بین المللی فناوری نانو بعد از ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و ژاپن، در جایگاه چهارم جهان قرار دارد.


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نشست تخصصی تدوین استانداردهای ملی و بین المللی با حضور متخصصان، فناوران، اساتید ذینفعان و شرکتهای دانش بنیان در محل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار شد. 
طی این نشست که با حضور ۳۰ نفر از صاحب نظران برگزار شد در ابتدا، احمدوند، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو به آخرین وضعیت فناوری نانو پرداخت و بعد از آن پوی پوی، مدیر برنامه استاندارد و ایمنی فناوری نانو، آماری را از وضعیت استانداردهای ملی و بین المللی فناوری نانو ارائه کرد. 
وی همین طور از حضور فعال کشور ایران با حمایت های ستاد نانو در برنامه ها و فعالیتهای بین المللی حوزه استاندارد سخن گفت و تجربه موفق ستاد نانو در یک پروژه بین المللی را شرح داد.
پس از آن، سیفی نحوه و پروسه مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی و ساختار سازمان های ملی و بین المللی استاندارد را شرح داد و سپس دو نفر از متخصصان از شرکتهای دانش بنیان فناوری نانو از تجربه موفق خود در تدوین استانداردهای بین المللی نانو ایزو سخن گفتند.
در نهایت سایر حاضران به ارائه نقطه نظرات خود درباب ارتقا جایگاه استاندارد پرداختند و مهمانانی که مایل به همکاری در تدوین استاندارد   در حوزه های اولویت دار ستاد نانو بودند در این حوزه، اعلام آمادگی کردند.
در این جلسه پرسش و پاسخ، درباب الزامی شدن برخی استانداردها، اهمیت توجه به استانداردسازی فرآیندها در لابراتوار ها، استانداردسازی صنعتی، اهمیت تدوین استانداردهای محصولات جدید و لزوم مرتفع ساختن کمبود دستگاههای آزمایشگاهی بحث و تبادل نظر شد.
پیش از این، گروه استاندارد و ایمنی مبادرت به برگزاری دو فراخوان ملی و بین المللی با موضوع مشارکت در تدوین استانداردهای ملی و بین المللی کرده است که در نتیجه آن حدود ۷۰ نفر از متخصصان و علاقه مندان برای مشارکت در این فراخوان ها اعلام آمادگی کردند.
مقرر شد بعد از برگزاری این نشست و فراخوان ها، جلسات تخصصی به منظور تعیین پیشنهاد استانداردهای جدید هم در بخش ملی و هم در بخش بین المللی برمبنای اولویت های ذکر شده در سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۱۲ برگزار گردد.
شایان ذکر است کشور ایران در حوزه تدوین استانداردهای ملی فناوری نانو پس از کشورهای چین و انگلستان در رتبه سوم جهان قرار دارد.
منبع:

1402/07/23
15:55:08
0.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین