فناوران ایرانی موفق به تولید سیستم­ های هوشمند آبیاری شدند

فناوران ایرانی موفق به تولید سیستم­ های هوشمند آبیاری شدند به گزارش فیکس سرور، یک شرکت دانش بنیان از طراحی و تولید سیستم ­های هوشمند آبیاری و آبرسانی و سیستم ­های انرژی نو اطلاع داد.


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، فاضل مکاریان فرد جهرمی، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه نیاز بخش کشاورزی و سایر حوزه های صنعتی در ارتباط با مدیریت کنترل فرایند آبیاری و آبرسانی، باعث ایجاد محصولات تولیدی شرکت دانش بنیان چتر سبز صنعت باربد شده است، اضافه کرد: با عنایت به مسئله آب و ضرورت مصرف بهینه آن در قسمت کشاورزی به­ عنوان بخش اصلی مصرفی و پیوستگی مساله امنیت غذایی با تولیدات کشاورزی و نقش مدیریت مصرف در افزایش برداشت تولید و در نتیجه توجیه اقتصادی برای بهره ­برداران از یک سو و بحث اشتغال پایدار در قسمت کشاورزی و نقش و تأثیر آن در پیشگیری از کاهش جمعیت تولیدکنندگان بخش کشاورزی از طرفی، نیاز مبرمی به ایجاد زیرساخت­های کنترل و مدیریت بهینه مصرف انرژی وجود دارد که سیستم ­های هوشمند آبیاری و آبرسانی از مهم ترین تجهیزات فرایند مدیریتی به ­شمار می­ روند.
وی تصریح کرد: احتیاج به استفاده از شیرآب هوشمند، سنسورهای محیطی و سرورهای مدیریت یکپارچه بعنوان زیرتجهیزات مورد نیاز برای آبیاری هوشمند، اهمیت خودکفا بودن در قسمت فنی و مهندسی را گوشزد می کند. این تجهیزات در تمامی مناطق بخصوص مناطق گرمسیر و مناطق محروم جهت ایجاد گلخانه، کشاورزی و باغداری، پرورش آبزیان و مرغداری استفاده می شود.
مکاریان فرد افزود: در جهت مدیریت مصرف انرژی این تجهیزات، امکان بهره برداری از پنل های خورشیدی وجود دارد. کشاورزان بعنوان مصرف کننده اصلی برای شیر آب هوشمند تعریف شده اند که 80 درصد از تولیدات تجهیزات آبیاری هوشمند به این بخش و 20 درصد باقی مانده به مجموعه بخش صنعتی، دامداری و انتقال آب آشامیدنی روستایی تعلق میگیرد.
وی تایید کرد: با عنایت به بازار هدف آبیاری در قسمت کشاورزی و آبرسانی در قسمت صنعتی و روستایی ظرفیت تقریبی بازار 38 هزار عدد تجهیزات آبیاری است که شرکت توان تولید حداقل 770 عدد در سال را برای بازار داخلی پیشبینی می کند.
این فعال فناور در رابطه با تفاوت های شیر آب هوشمند کشاورزی تولیدی شرکت با نمونه های خارجی اظهار داشت: در شیر تولیدی کنترل قطع و وصل آب توسط خود شیر صورت می گیرد در حالی در نمونه آمریکایی احتیاج به نصب سیمی شیر به کنترلر بیرونی می­باشد. سایز  نمونه آمریکایی 1 تا 3 اینچ و محصولات شرکت ایرانی از ½ تا 6 اینچ می­باشد؛ برای باز نگهداشتن نمونه آمریکایی باید دائما ولتاژ تحریک سیم ­پیچ بوبین آن تامین گردد ولی در نمونه تولیدی ما فقط در زمان باز شدن و بسته شدن احتیاج به انرژی وجود دارد و علاوه بر این پس از هر عملکرد شیرآلات هوشمند قابلیت ارسال جواب به سرور شبکه آبیاری و اپلیکیشن را دارند، این در شرایطی است که نمونه آمریکایی دارای چنین خصوصیت نیست.
مکاریان فرد افزود: نمونه تولیدی با عنایت به سایز شیرآلات و فشار کاری تجهیزات متداول در ایران تولید شده  در حالی­که نمونه آمریکایی به کمک دیافراگم عملیات کنترل را انجام می ­دهد و به­ خاطر EC و املاح آب در کوتاه مدت نشتی یا اختلال در عملکرد دارد. از سوی دیگر نمونه آمریکایی برای ارتباط با محصول کنترلر پشتیبان از ارتباط سیمی استفاده می نماید در حالی­که محصول تولیدی به کمک دو ارتباط RS485 و ارتباط رادیویی اتصال را برقرار می­کند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان بیان نمود: از دیگر تفاوت های نمونه تولیدی با نمونه خارجی اینست که ماکزیمم فشار کاری محصول آمریکایی 10 بار می باشد ولی نمونه تولیدی تا 15 بار را پشتیبانی می­ کند؛ ولتاژ راه ­اندازی برای محصولات آمریکایی 24 ولت می­ باشد، در حالی­که ولتاژ کاری تولیدی 12 یا 24 ولت است و دارای هماهنگی بالاتری با تغذیه پشتیبان می­ باشد. قابلیت انتقال حقابه بین بهره­ برداران به­ جای دو شیر از خصوصیت این محصول می­باشد که نمونه آمریکایی این قابلیت را ندارد و باید از دو محصول و سه راه مجزا برای انتقال حقابه بهره برد ؛ در نمونه آمریکایی در صورت مشکل در عملکرد شیرآب خطا بوجود آمده به کنترلر پشتیبان منتقل نمی ­شود،   این در شرایطی است که در صورت خطا در محصول تولیدی خطا ایجاد شود به بهره ­بردار گزارش داده می­ شود.
او در انتها تصریح کرد:   در نمونه آمریکایی برای کنترل هر شیر (باز/ بسته شدن) از تجهیز کنترلر پشتیبان استفاده می­شود ولی در نمونه تولیدی قابلیت معرفی شماره محصول، معرفی کد مصرف کننده، معرفی تعداد دور باز و بسته شدن، مشخص کردن تعداد دور باز و بسته شدن و مشخص کردن درگاه کنترل و ارتباط (رادیویی/ RS485) وجود دارد.
منبع:

1402/07/18
11:51:49
0.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین