در گفت وگو با فیكس سرور مطرح شد

واردات ۵ میلیارد دلاری تراریخته ها و مخالفت با تولید داخل

واردات ۵ میلیارد دلاری تراریخته ها و مخالفت با تولید داخل به گزارش فیکس سرور، رئیس انجمن بیوتکنولوژی با اشاره به اینکه بازبینی قانون ایمنی زیستی برای نابودی بیوتکنولوژی و الحاقیه برنامه هفتم توسعه هم برای حوزه تراریخته بوده است، اظهار داشت: این پیشنهادات در حالی عرضه شده است که سالانه ۵ میلیارد دلار واردات محصولات تراریخته در کشور داریم و وقتی مبحث تولید داخل مطرح می شود، نسبت به آن ابراز نگرانی می شود.


دکتر سیروس زینلی در حاشیه پنجمین همایش بین المللی و سیزدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به الحاقیه برنامه هفتم توسعه در زمینه محصولات تراریخته، اظهار داشت: الحاقیه ای به برنامه توسعه هفتم در مجلس در زمینه توقف فعالیتهای بیوتکنولوژی عرضه شده بود که در صحن علنی، رد و به کمیسیون تلفیق جهت بررسی های بیشتر عرضه شد.
وی تصریح کرد: در صورتیکه این الحاقیه مصوب می شد، بشدت ضد منافع ملی و حامی واردات محصولات مبتنی بر بیوتکنولوژی و تراریخته بود.
رئیس انجمن بیوتکنولوژی تصریح کرد: تصویب این الحاقیه باعث می شد که جلوی تولید محصولات تراریخته در داخل گرفته شود و از طرفی ما شاهد تداوم واردات محصولات کشاورزی مبتنی بر بیوتکنولوژی هستیم.
زینلی تصریح کرد: سالانه ۵ میلیارد دلار محصولات تراریخته به کشور وارد می شود که این امر از ۲۰ سال قبل ادامه دارد و کسی نگران این حجم از واردات نیست، ولی بمحض مطرح شدن تولید داخل محصولات بیوتکنولوژی در کشور، نگران می شویم.
رئیس انجمن بیوتکنولوژی با طرح این سؤال که چه قدرتی در پس این مسئله وجود دارد، اظهار داشت: ما شاهد می باشیم که یک کار خلاف منافع ملی به تصویب می رسد که خوشبختانه با مذاکرات صورت گرفته و تماس هایی که گرفته شد و اطلاعیه ای که انجمن بیوتکنولوژی منتشر کرد، هم اکنون جلوی تصویب این الحاقیه گرفته شد و به کمیسیون تلفیق ارجاع شده است.
وی تصریح کرد: ما در کمیسیون تلفیق حاضر خواهیم شد و توضیحات خویش را عرضه می دهیم. به نظر ما عرضه چنین الحاقیه ای جرات خاصی می طلبد که به صورت علنی ضد منافع ملی چنین پیشنهادی داده می شود.
زینلی تصریح کرد: ما زمانی می توانیم اعلام نماییم که نباید کشور محصولات تراریخته تولید نماید که احتیاج به واردات این محصولات نداشته باشیم، ولی زمانیکه ۵ میلیارد دلار واردات محصولات تراریخته داریم و کلیه سویا و کنجاله وارداتی است؛ چرا باید جلوی تولید داخلی محصولات تراریخته گرفته شود.
زینلی تصریح کرد: در این الحاقیه اعلام شده بود که پژوهشگران ایرانی در فراسرزمینی هم اجازه کشت محصولات تراریخته را ندارند و نمی دانیم بر مبنای چه منطقی چنین پیشنهادی عرضه شده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر پیشنهاد دهندگان بر این باور هستند که این محصولات ضد محیط زیست است، در خارج از کشور هم این محصولات درحال کشت است؛ ولی بر طبق این الحاقیه ما نباید محصولات تراریخته را تولید نماییم و واردات آن منعی ندارد!
زینلی افزود: این در حالیست که اگر اعلام می شد چون واردات تراریخته نداریم، کشت محصولات تراریخته هم نباید داشته باشیم، قابل پذیرش بود؛ ولی ما چندین سال است که محصولات تراریخته را وارد می نماییم و هر سال بر میزان واردات این محصولات افزوده می شود.
سرنوشت بازبینی قانون ایمنی زیستی
وی در مورد سرنوشت بازبینی قانون ایمنی زیستی در مرکز پژوهش های مجلس هم اظهار داشت: این بازبینی قانون ایمنی زیستی هم به تصویب نرسید و به مجلس هم عرضه نشده است.
زینلی خاطرنشان کرد: این بازبینی اگر به تصویب می رسید، کل فعالیت بیوتکنولوژی متوقف می شد، ولی خوشبختانه با جلساتی که با مرکز پژوهش های مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس داشتیم، جلوی این قانون ضدبیوتکنولوژی هم گرفته شد.
وی با بیان بر این که بازبینی قانون ایمنی زیستی برای نابودی بیوتکنولوژی و الحاقیه برنامه هفتم توسعه هم برای حوزه تراریخته بوده است، افزود: من نمی خواهم بگویم محصولات تراریخته خوب است یا بد، ولی اگر محصولات مبتنی بر تراریخته بد است، چرا واردات این نوع محصولات را داریم و اگر خوب است، چرا جلوی تولید آن در کشور گرفته می شود.
الحاقیه برنامه هفتم در رابطه با محصولات تراریخته
به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، بر مبنای ماده (۳۴) برنامه هفتم توسعه به منظور افزایش سطح سلامت و ایمنی مواد غذایی و پیشگیری از تعارض منافع، وزارت خانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهادکشاورزی مجازند برای کارآمد کردن نظارت بهداشتی و فنی دولت بر کارخانه ها و کارگاه های تهیه مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مبحث «قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی» مصوب ۱۳۴۶ و «قانون در ارتباط با مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی» مصوب ۱۳۳۴ و کشتارگاه ها و کارخانه های تولید و تهیه فرآورده های خام دامی مبحث «قانون سازمان دامپزشکی کشور» مصوب ۱۳۵۰ با اصلاحات بعدی و «قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید» مصوب، ۱۳۸۷ نسبت به صدور مجوز تأسیس کانون های مسؤولان فنی و بهداشتی اقدام نمایند. آئین نامه اجرایی این بند در خصوص چگونگی تشکیل کانون ها، آموزش، تعرفه خدمات و چگونگی دریافت آنها از واحدهای مذکور و نحوه فعالیت مسؤولان فنی و بهداشتی و چگونگی اداره کانون ها، نظارت بر آنها و مسؤولیت آنها در برابر وزارت خانه های ذیربط و سایر دستگاههای نظارتی ظرف ۶ ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد مشترک وزارت خانه های مذکور و با همکاری وزارت دادگستری و معاونت حقوقی رئیس جمهور تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
طبق بند الحاقی (۱) ماده ۳۴ برنامه هفتم شناسنامه دار کردن محصولات کشاورزی به منظور ایجاد قابلیت رهگیری و شناسایی مبدأ محصولات تولیدی و بهینه سازی مصرف نهاده ها در مبدأ، توسط وزارت جهاد کشاورزی با مشارکت اتاق اصناف کشاورزی و سازمان نظام مهندسی انجام می گیرد.
بر مبنای بند الحاقی (۲) ماده ۳۴ این قانون هم کشت هر گونه محصول تراریخته شامل تولید داخلی و فراسرزمینی ممنوع می باشد.
این الحاقیه ها با نظر رئیس مجلس شورای اسلامی به سبب مبهم بودن برای اصلاح به کمیسیون تلفیق ارجاع شده است.
منبع:

1402/07/16
17:40:35
0.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین