جمیله علم الهدی:

رویکرد اقتصاد صنعتی، مراکز علمی جهان را به سمت نابودی زمین و تهدید حیات بشر می برد

رویکرد اقتصاد صنعتی، مراکز علمی جهان را به سمت نابودی زمین و تهدید حیات بشر می برد به گزارش فیکس سرور، خراسان رضوی دبیر ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: رویکرد اقتصاد صنعتی با دستکاری ارزش ها، مراکز علمی جهان را به سمت نابودی زمین و تهدید حیات بشر پیش می برد؛ چونکه فناوری در نهایت به جایی می رسد که رفاه و لذت بیشتر، جایی برای ادامه حیات زمین و انسان باقی نمی گذارد.


جمیله علم الهدی بامداد امروز ۱۵ مهر ماه، در اجلاس روسای دانشگاه های برتر و منتخب ایران و عراق که در هتل پردیسان مشهد برگزار گردید، با تکیه بر اهمیت علم و ارزش، اظهار داشت: در چند سال اخیر که رهبر انقلاب فرمودند به اسلامی سازی علوم پرداخته شود، به تقویت رابطه علم و ارزش های دینی توجه بیشتری شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: امروز تقریباً همه فهمیده اند که علم گرانبها و باارزش است، اما حالا می خواهم به این مساله بپردازم که کدام ارزش ها در علم تاثیرگذارترند. در حقیقت ارزش های اقتصادی، وارد دانشگاه های جهان شده و سیطره پیدا کرده اند و منفعت در ارزش های مادی خلاصه شده است.
دبیر ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در چنین شرایطی وضعیت همین می شود که جهان حتی به محیط زیست هم بی تفاوت می شود و پر سرعت در حوزه تولید آلاینده های زیست محیطی پیش می رود. حالا دیگر کسی نمی تواند جلوی بحران های زیست محیطی را بگیرد. فردگرایی ذاتی این تمدن از یک طرف و گره خوردن ارزش منفعت به ارزش مطلق میل از جانب دیگر، موجب بروز چنین وضعیتی شده است.

علم الهدی با اشاره به اینکه در این میان قرآن از ارزش مطلق حقیقت سخن می گوید، عنوان کرد: در دین اسلام، تنها حقیقت ارزش دارد. بدین سبب چالش اصلی ما در علم و فرهنگ، تماما به دعوای بین ارزش مطلق میل و ارزش مطلق حقیقت برمی گردد. اگر به قرآن مراجعه نماییم، می بینیم دانشمندان علوم طبیعی و علوم فنی و مهندسی، حتی بیش از سایرین می توانند به این مساله ورود کنند و شاید علت این که ما ۳۰ سال درگیر این تعارض هستیم، این است که تنها رشته های علوم اجتماعی به بررسی علم و ارزش می پردازند و سایر علوم به این حوزه وارد نشده اند، در صورتیکه در جهان علوم طبیعی و علوم مهندسی درحال حرکت در این عرصه هستند.
وی با اشاره به اینکه برمبنای آیات قرآن منفعت و ضرر وقتی واقعی است که با حقیقت گره بخورد، نه وقتی که با میل و خواسته صرف همراه باشد، اظهار داشت: امروز برای شناخت جهان، بیش از استعاره ماشین ها استفاده می شود و چنین نگاهی تهدیدی جدی محسوب می گردد؛ چونکه ممکنست موجب شود انسان احساس کند از خدا بی نیاز است و بی خدایی ترویج یابد. بدین سبب آموزش الهیات به کودکانی که همیشه درحال استفاده از ماشین ها و تکنولوژی اند، خیلی مشکل است.
همسر رییس جمهور افزود: اگر بخواهیم به همین روش امروز ادامه دهیم، نه فقط نمی توانیم برای الهیات کاری نماییم، بلکه حتی برای بحران های زیست محیطی هم نمی توان اقدامی انجام داد، گو اینکه حالا کوشش های سازمان ملل در حوزه کاهش CO2 هم نمی تواند راه به جایی ببرد.
علم الهدی با اشاره به اینکه برمبنای نگاه قرآن، ارزش بر علم تقدم دارد، اظهار داشت: بدین سبب اگر ارزش ها دستکاری شود، حتما علم نیز به همان سمت خواهد رفت. پس رویکرد اقتصاد صنعتی با دستکاری ارزش ها، مراکز علمی جهان را به سمت نابودی زمین و تهدید حیات بشر پیش می برد؛ چونکه فناوری در نهایت به جایی می رسد که رفاه و لذت بیشتر، جایی برای ادامه حیات زمین و انسان باقی نمی گذارد. بدین سبب باید به ارزش های اخلاقی بازگشت.

وی با اشاره به اینکه جهان ما، جهان علم و معلمی است، افزود: معلم اصلی، خداست و به همه چیز در جهان وحی می کند. ما در دانشگاه های ایران در تلاشیم موضوع علم و قرآن را بصورت بسیار جدی پیش ببریم و مذاکراتی را هم برای تعریف گرنت هایی جدی در این حوزه انجام داده ایم و خصوصا از دانشگاه های عراقی انتظار داریم به همراه دانشگاه های ایرانی در این راه قدم بردارند.
منبع:

1402/07/16
08:47:27
0.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین