بسته ۲۰ هزار میلیاردریالی برای پشتیبانی از دانش بنیان های خراسان جنوبی فعال شد

بسته ۲۰ هزار میلیاردریالی برای پشتیبانی از دانش بنیان های خراسان جنوبی فعال شد فیکس سرور: به گزارش فیکس سرور، خراسان جنوبی دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور اظهار داشت: به مدت 2 سال با مشارکت استانداری خراسان جنوبی، بسته 20 هزار میلیاردریالی برای حمایت های قانونی از کارهای دانش بنیان این استان فعال خواهد بود.


محمدجواد صدری مهر، شامگاه، ۹ مهر در ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان خراسان جنوبی اظهار داشت: بااینکه زیست بوم فناوری در خراسان جنوبی نسبت به سایر استانهای کشور عقب ماندگی هایی دارد اما استعدادهای خدادادی و سرمایه های بی نظیر در این استان وجود دارد که این امر، نویدبخش یک حرکت پرسرعت در آینده کوتاه مدت خراسان جنوبی خواهد بود.
وی ادامه داد: مدیریت این حمایت ها بر عهده استان است و هر ۶ ماه یکبار از جانب معاونت علمی و فناوری رییس جمهور ارزشیابی خواهد شد.
دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور بیان کرد: امروز در ستاد توسعه اقتصادی دانش بنیان خراسان جنوبی توافقی شد که مدیریت رشد کارهای دانش بنیان را خود استانداری خراسان جنوبی بر عهده بگیرد و ما به عنوان معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری سیاستگذاری و حمایت های لازم را داشته باشیم.
صدری مهر اضافه کرد: باید طرح های دانش بنیان خراسان جنوبی به مرحله تجاری سازی و صنعتی سازی برسد که وصل آنها به صنعت از مهم ترین اقداماتی است که در ۲ سال آینده دنبال خواهد شد تا مردم طعم شیرین فناوری را در اقتصاد استان بچشند.
رضا اسدی فر، معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری نیز اظهار داشت: برمبنای ارزیابی جدید، ۹۰ درصد شرکت های دانش بنیان خراسان جنوبی نوپا هستند.
وی بیان کرد: در نظام جدید دانش بنیان، شرکتها به سه دسته «نوپا»، «نوآور» و «فناور» تقسیم می شوند. ملاک تفکیک این شرکت ها، وسعت و میزان فروش آنها است؛ به این معنا که اگر در آخرین سال مالی فروش کل شرکت دانش بنیان، کمتر از ۵۰ میلیاردریال باشد، «نوپا» شمرده می شود که تقریباً ۸۰ درصد شرکتها در این دسته هستند.
اسدی فر تصریح کرد: در نظام جدید ارزیابی آن چه اهمیت دارد، برنامه رشد است و باید سالانه برمبنای چند شاخص مشخص شامل میزان «تولید» یا تعداد «نیروی انسانی» سیر رشد خودرا ارائه کند.
وی بیان کرد: هدفی که در این نظام جدید پیگیری می شود، کمک به شرکت های دانش بنیان نوپا برای جذب سرمایه و سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان فناور و نوآور در شرکت های نوپا است که طی آن هم شرکت های نوپا می توانند سرمایه و گردش مالی خودرا گسترش دهند و هم شرکت های فناور و نوآور، سهم دانش بنیان خودرا بیشتر کنند.
اسدی فر بیان کرد: صندوق پژوهش و فناوری باید بار تامین مالی شرکت های دانش بنیان را تامین کند و صندوق های استانی باید سرمایه آنان به ۶۰۰ میلیاردریال برسد و باید با هر فرمولی این اقدام صورت گیرد در غیر این صورت، صندوق استان لغو مجوز خواهد شد.
شرکت های دانش بنیان خراسان جنوبی و مشکلات مضاعف مالی
جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: در عرصه حمایت مالی از شرکت دانش بنیان گرفتار مشکلات و محدودیت هایی هستیم که باید پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان استان از مرکز افزایش یابد.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری و استانداری خراسان جنوبی در آینده نزدیک، اظهار داشت: در قالب تحقق اهداف این تفاهم نامه، طرح های پیشنهادی خوبی در خراسان جنوبی داریم که باید با حمایت مالی از این طرح ها، گامی مهمی در امتداد توسعه اقتصادی استان برداشته شود.
اشرفی با اعلان اینکه سرمایه صندوق پژوهش و فناوری استان ضعیف و حدود ۳۰ میلیاردریال است که انتظار داریم در تامین منابع مالی این صندوق بیش از گذشته حمایت شود، اضافه کرد: برای استقرار شرکت های دانش بنیان در عرصه زیرساخت ها گرفتار مشکل هستیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با اعلان اینکه ساختمان نیمه تمام پارک علم و فناوری استان باید با حمایت های مختلف هرچه سریع تر تکمیل شود، اشاره کرد: ۴۰۰ میلیاردریال اعتبار برای تکمیل پارک و علم و فناوری در سال مالی گذشته اختصاص یافته است.
اشرفی اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری رییس جمهور باتوجه به استیجاری بودن پارک علم و تکنولوژِی، در حوزه تکمیل این پروژه مهم استان را کمک نماید.
وی از اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی خواست در دریافت مالیات همراهی بیشتری با شرکت های دانش بنیان داشته باشد.
اشرفی خواهان در نظر گرفتن کارگزار بومی در امتداد ارزیابی و تسهیل پروسه مجوزهای شرکت های دانش بنیان خراسان جنوبی شد و اظهار داشت: همین طور باید پروسه صدور مجوز خانه خلاق استان تسهیل شود.
وی با اعلان اینکه کشاورزی، معدن و گردشگری را همچون پیشران های اصلی توسعه اقتصادی خراسان جنوبی ذکر کرد و اظهار داشت: مولفه ها و حوزه های حمایتی همچون آتی، مرز و انرژی این پیشران های اصلی را حمایت می کنند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: باید شرکت های دانش بنیان در امتداد ارزش افزوده محصولات راهبردی استان همچون زرشک، زعفران و عناب و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و ظرفیتهای معدنی ورود کنند و مسائل ما را در حوزه های مختلف حل و فصل کنند.
محمدحسن مجیدی، رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: در خراسان جنوبی ۵۶ شرکت دانش بنیان داریم که ۴۲ شرکت در پارک علم و فناوری مستقر هستند.
وی تصریح کرد: پارک و علم فناوری خراسان در سال ۱۳۹۰ تاسیس شده و چهار مرکز رشد زیر نظر پارک فعالیت دارند.
اختراع و بهره گیری از مزیت های منطقه ای
سیدمحمدحسین سید کاشی، رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، نیز در این نشست با اشاره به اقدامات دانش بنیان جهاددانشگاهی، اظهار داشت: رسالت گیاهان دارویی و محصولات راهبردی برعهده جهاددانشگاهی بوده و براین اساس ساخت مجتمع تحقیقات و دهکده گردشگری و سلامت گیاهان دارویی استان شروع شد.
وی با اعلان اینکه طرح های تحقیقاتی و پژوهشی کاربردی بسیاری انجام شده است، اضافه کرد: حدود 12 طرح کاربردی پیشنهاد دادیم که دارای سبقه پژوهشی دانشی بودند.
رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به قابلیت اجراداشتن طرح ها، افزود: راه اندازی گلخانه تحقیقاتی نشا و بذر گیاهان دارویی استان، تکمیل سوله فرآوری محصولات فراسودمند همچون مواردی است که باید به آن پرداخت.
سیدکاشی اظهار داشت: در جهاددانشگاهی بیش از 17 محصول را تولید کردیم که 12 محصول ثبت اختراع شدند که در صورت حمایت ویژه برای تولید صنعتی می توانیم این محصولات را به مردم عرضه نماییم.
وی با اعلان اینکه جای لابراتوار مرجع گیاهان دارویی ومواد غذایی در استان خالی است، اشاره کرد: همچون طرح های مهم و کاربردی، تولید کیت تشخیص تقلب زعفران است که می تواند بسیار کمک کننده باشد.
رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: این موارد همچون طرح هایی است که بخش های عمده آنرا پیش رفتیم و بدنبال رنجیره ارزش افزوده هستیم.
نمایشگاه مانایی (شرکت های دانش بنیان، نوآور و خلاق) نیز امروز با حضور دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور در مرکز مانا دانشگاه بیرجند راه اندازی شد.
1402/07/10
15:13:00
0.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین