فراخوان جذب نخبگان در دستگاههای اجرایی بزودی اعلام می شود

فراخوان جذب نخبگان در دستگاههای اجرایی بزودی اعلام می شود به گزارش فیکس سرور، معاون سرآمدان و نخبگان در بنیاد ملی نخبگان از فراخوان جذب 4 هزار نخبه در دولت و دستگاههای اجرایی در آینده نزدیک اطلاع داد


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از بنیاد ملی نخبگان، یاسین کیخا معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان این که بزودی فراخوان جذب 4 هزار نخبه در دولت اعلام خواهد شد، از تشکیل هسته های استادمحور بعنوان واحد تحقیق و توسعه‌ی 100 شرکت دانش بنیان در دانشگاه های کشور اطلاع داد.
ضرورت وجود پیوست نخبگانی در کلان پروژه ها
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان با تکیه بر این که کشور در انجام کلان پروژه ها موفق نبوده، عنوان کرد: در انجام هیچ یک از این کلان پروژه ها، پیوست نخبگانی وجود نداشت؛ در نتیجه نخبگان نتوانستند در حل این کلان پروژه ها مشارکت کنند که این عامل مهم ترین دلیل برای عدم موفقیت این آنها است.
کیخا با تکیه بر این که کشور در سالهای آینده با بحران نیروی انسانی کارآمد مواجه خواهد شد، اظهار داشت: میتوان در چارچوب کلان پروژه ها، فضای گلخانه ای برای فعالیت افراد نخبه و توانمند ایجاد کرد تا این افراد ضمن ماندگاری در چرخه خدمت رسانی به جامعه، منشا اثربخشی و اثرگذاری باشند.
وی با بیان این که فراخوان جذب ۴۰۰۰ نفر از نخبگان در دستگاههای اجرایی به زودی اعلام خواهد شد، خاطرنشان کرد: این افراد هم در تحول سازمان های متبوع و هم در استخراج نظام مسائل این سازمان ها باید اثرگذار باشند.
اهمیت مبحث تکریم و الگوسازی در نهادینه شدن شروط نخبگی

کیخا در انتها ضمن اشاره به لزوم الگوسازی از سرآمدان و نخبگان کشور، تصریح کرد: اگر قرار بر ایجاد کنش جدی با جامعه مخاطب و زمینه سازی برای اثرگذاری و اثربخشی نخبگان باشد و بخواهیم این دو عامل بعنوان شرط نخبگی در جامعه نهادینه شوند، باید مبحث تکریم و الگوسازی به صورت جدی دنبال شود.
وی ضمن اشاره به این که بنیاد ملی نخبگان باید فرصت اثرگذاری بیشینه را برای نخبگان فراهم آورد، اضافه کرد: افزایش اثرگذاری و اثربخشی جامعه نخبگانی در فرایندهای تصمیم سازی و تصمیم‍ گیری از مهم ترین برنامه های این معاونت در دور جدید است.
کیخا با تکیه بر این که یکی از اشکالات کشور تولید الگوی درست برای پاسخ به نیازهای موجود است، افزود: تجربه های پیشین کشور نشان داده است در اکثر موارد یا الگوی پاسخ دهی دقیق طراحی نشده و یا در اجرا، صیانت درستی از آن الگو صورت نگرفته است.

افزایش نقش آفرینی استادیاران جوان دانشگاه های برتر کشور
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در ادامه عنوان کرد: در دور جدید، استادیاران جوان دانشگاه های برتر کشور جامعه مخاطب اولویت دار این معاونت هستند تا بتوانند نقش آفرینی بیشتری در راه حل مسائل جاری کشور داشته باشند.
وی افزود: مسائل کشور به مسائل فناورانه و علمی خلاصه و محدود نمی شوند بلکه در کشور چالش های غیرفناورانه هم وجود دارد که البته پاسخ به آنها احتیاج به راهکارهای فناورانه دارد.

هیئت های اندیشه ورز و تولید پاسخ نخبگانی برای چالش ها
کیخا با اشاره به اینکه حل مساله با دو رویکرد تقاضامحور و اولویت محور صورت می گیرد، عنوان کرد: در رویکرد اولویت محور، هیئت های اندیشه ورز ذیل معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان بوجود آمده که تولید پاسخ نخبگانی برای چالش های کشور از مهم ترین اهداف این هیئت ها است.

۲۷ کلان مساله در کمیسیون های دولت
وی ضمن اشاره به این که کمیسیون های دولت ۲۷ کلان مساله دارند که اساساً جامعه نخبگانی هیچ اطلاعی از آن ندارد، افزود: این هیئت ها می توانند بعنوان لایه تصمیم سازی برای دولت فعالیت کنند.
نقش کم نظیر نخبگان علوم انسانی در  چرخه حل مسئله
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان بیان داشت: بعضی از چالش ها حل نمی شوند چون به مساله تبدیل نشده اند چونکه تا یک چالش به مساله تبدیل نشود، برای حل آن پاسخی تولید نخواهد شد؛ بنابراین یکی از مهم ترین کارکردهای هیئت های اندیشه ورز تبدیل چالش به مساله است. در واقع این هیئت ها باید بتوانند چالش های موجود در استان ها بخصوص مناطق کم برخوردار را استخراج کرده و آنها را به مساله تبدیل کنند تا در نهایت با یک اولویت بندی مناسب، پاسخ مناسب برای حل این مسائل تولید شود. در این چرخه، نقش نخبگان علوم انسانی کم نظیر است.
اعلام نظام مسائل 100 شرکتهای دانش بنیان به استادیاران جوان شاغل در دانشگاه های برتر
کیخاه ضمن اشاره به این که شرکتهای دانش بنیان بهترین محل برای اتصال صنعت به دانشگاه هستند، اضافه کرد: در زیست بوم بوجود آمده در کشور قرار بود شرکتهای دانش بنیان محلی برای اتصال صنعت و دانشگاه باشند اما به تدریج روند بشکلی پیشرفت رفت که این شرکت ها نه با دانشگاه و نه با صنعت ارتباط معناداری نداشتند؛ ناظر به همین فقدان، برای حل مسائل تقاضامحور کشور، در گام اول ۱۰۰ شرکت دانش بنیان فعال که توانسته اند جایگاه خویش را در اکوسیستم کشور ثابت کنند، نظام مسائل خویش را با رویکرد توسعه محصول معرفی خواهند کرد تا هسته های استادمحور بعنوان واحد تحقیق و توسعه این شرکت ها در دانشگاه ها فعال شوند. به عبارت بهتر، مسائل جاری این شرکت ها به استادیاران جوان شاغل در دانشگاه های برتر اعلام می شود و پس از جمع آوری و ارزیابی پروپوزال های بارگذاری شده در سامانه، با حمایت بنیاد ملی نخبگان زمینه برای حل مسائل این شرکت ها فراهم خواهد شد.
وی تصریح کرد: در این روند، موضوعات تقاضامحور در یک اکوسیستم واقعی و همجنس شرکتهای دانش بنیان مطرح خواهند شد.
منبع:

1402/07/01
08:40:56
0.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین