همزمان با آغاز اعتدال پاییزی

شروع پاییز برای ساکنان نیمکره شمالی و برگزاری جشن بهار در نیمکره جنوبی

شروع پاییز برای ساکنان نیمکره شمالی و برگزاری جشن بهار در نیمکره جنوبی به گزارش فیکس سرور، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار داشت: ساعت 10 و 20 دقیقه بامداد روز شنبه، اول مهر 1402 (به وقت کشورمان)، مرکز خورشید به نقطه اعتدال پاییزی رسیده و فصل پاییز در نیمکره شمالی زمین شروع خواهد شد و این در حالیست که در نیمکره جنوبی شروع بهار را جشن می گیرند.


مهندس مسعود عتیقی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: با توجه به این که مدار حرکت ظاهری خورشید بر کره آسمان که به نام دایرةالبروج شناخته می شود، با مدار استوای آسمان ۲۳.۵ درجه زاویه دارد، این مدارات فرضی در آسمان، در دو نقطه با یکدیگر تقاطع دارند.
وی اظهار داشت: یکی از این نقاط، اعتدال بهاری همان شروع نوروز و سال نو است و دیگری اعتدال پاییزی است.
عتیقی اشاره کرد: بامداد روز شنبه، اول مهر ۱۴۰۲ در ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه، مرکز خورشید به نقطه اعتدال پاییزی رسیده و فصل پاییز در نیمکره شمالی زمین شروع خواهد شد. این در حالیست که در دو نیمکره شمالی و جنوبی زمین، فصول عکس یکدیگر رخ داده و در آغاز پاییز در نیمکره شمالی، ساکنان نیمکره جنوبی در شروع بهار قرار خواهند داشت.


مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اشاره کرد: بدیهی است که در شروع پاییز وضعیت ۶ ماه روز در قطب شمال پایان یافته و ۶ ماه شب بر قطب شمال زمین آغاز می شود.
وی افزود: این در حالیست که وضعیت «روز ۶ ماهه» در قطب جنوب زمین در این زمان شروع خواهد شد.
عتیقی افزود: دلیل این که به نقاط اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی، «اعتدالین» گفته می شود، آنست که در این دو موقعیت از سال (اول بهار و اول پاییز)، طول روز و شب با هم برابر و ۱۲ ساعت روز و ۱۲ ساعت شب را ساکنان کره زمین تجربه می کنند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، اضافه کرد: باید در نظر داشت که اگر مرکز خورشید معیار طلوع و غروب مهر تابان محسوب می شد، این شرایط تساوی روز و شب بیشتر به واقعیت نزدیک بود و این در حالیست که پایین رفتن کامل قرص خورشید در افق و یا بر آمدن نخستین تابش خورشید در یک منطقه، به ترتیب بیان کننده پایان روز و یا شروع روز است.
وی اظهار داشت: بنا بر این در بعضی از مناطق طول روز در زمان اعتدال پاییزی کمی بیش از ۱۲ ساعت است؛ بطور مثال در هنگام اعتدال پاییزی، روز در تهران نزدیک به ۱۲ ساعت و ۸ دقیقه به درازا می انجامد، ولی دو روز پس از این تاریخ یعنی سوم مهرماه، طول روز و شب به ۱۲ ساعت می رسد.
به گفته ی ایشان، این زمان در نقاط عرض های جغرافیایی شمالی تر کره زمین متفاوت تر بوده و در روز اعتدال پاییزی و شروع فصل پاییز، در شهر آمستردام هلند طول روز بیش از ۱۲ ساعت و ۹ دقیقه است و در ضمن تفاوت هر روز نسبت به روز قبل نیز در عرض های جغرافیایی شمالی زمین نسبت به یکدیگر ۳ دقیقه متفاوت می باشد.
این فعال حوزه نجوم اشاره کرد: به مرور بعد از شروع فصل پاییز. به طول شب افزوده شده و از طول روز کم می شود، به نحوی که در شبانگاه ۳۰ آذر هر سال، در نیمکره شمالی طولانی ترین شب سال و یا شب چله واقع شده است.
وی افزود: جالب است علاقه مندان بدانند که بجای در نظر گرفتن یک تاریخ خاص برای شروع یک فصل، در هواشناسی روش متفاوتی جهت شروع فصول همچون پاییز وجود دارد، به اینگونه که باتوجه به میانگین دما، شروع فصول در نظر گرفته می شود.
عتیقی اشاره کرد: ایرانیان باستان از گذشته های دور از تغییر فصول آگاهی داشته و با بناهای شاخص و روش های دیگر شروع هر فصل را مشخص می کردند تا بتوانند بطور مثال در آخر فصل تابستان با جمع آوری محصولات کشاورزی، خودرا برای شروع فصل جدید و کشت پاییزی آماده کنند.
وی اشاره کرد: حتی در بعضی از مقاطع تاریخی ایران، شروع سال نو در اول مهرماه و با شروع فصل پاییز جشن گرفته می شد.
منبع:

1402/06/29
09:15:27
0.0 / 5
211
تگهای خبر: محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین