توسعه اکوسیستم نوآوری از مسیر پشتیبانی از دارایی های فکری

توسعه اکوسیستم نوآوری از مسیر پشتیبانی از دارایی های فکری به گزارش فیکس سرور، در نشست سه جانبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، سازمان جهانی مالکیت فکری و مرکز مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور، فرصت های همکاری برای توسعه فناوری در مراکز دانشگاهی و پژوهشی و همینطور بهره برداری و تجاری سازی آنها با اهرم دارایی های فکری و ضرورت توجه به مسئله ارزش گذاری دارایی های فکری بررسی گردید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، نشست سه جانبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، سازمان جهانی مالکیت فکری و مرکز مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور با حضور اندرو آنگ، رئیس دپارتمان آسیا و اقیانوسیه وایپو به میزبانی مرکز توسعه فناوری های راهبردی و کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار شد.
در این جلسه که با هدف توسعه همکاریهای بین المللی و بین بخشی معاونت برگزار شد، مسئله مالکیت فکری بعنوان پیشران اقتصاد دانش بنیان مطرح و فرصت های همکاری برای توسعه فناوری در مراکز دانشگاهی و پژوهشی و همینطور بهره برداری و تجاری سازی آنها با اهرم دارایی های فکری و ضرورت توجه به مسئله ارزش گذاری دارایی های فکری بررسی گردید.
شقایق حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری ضمن خیرمقدم به میهمانان بر توجه ویژه معاونت به مقوله مدیریت دارایی های فکری در سیاست های تحولی معاونت تصریح کرد.
در ادامه، میترا امین لو، مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری ساختار و نگاههای جدید معاونت در این خصوص را با تمرکز بر راهبردهای بهبود فضای اقتصادی و تقنینی و توسعه اکوسیستم نوآوری مالکیت فکری، عرضه و در این راه بر راهبرد ترویج و ارتقای آگاهی متناسب با تنوع گروههای مخاطب و محتوای متناسب سازی شده تصریح کرد.
امین لو همینطور به ظرفیتهای معاونت در توسعه مشارکت و احیای برنامه مراکز حمایت فناوری و نوآوری (TISC)، راه اندازی کلینیک مشاوره به شرکتهای دانش بنیان با ظرفیت صادراتی، برنامه های آموزشی و توانمندسازی مشترک و همینطور احصای داده ها و همکاری و ارتقای جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری (GII) اشاره نمود.
در ادامه سیامک اسلامی، سرپرست مرکز مالکیت معنوی بر اهمیت توسعه اکوسیستم نوآوری بخصوص از مسیر پشتیبانی از دارایی های فکری تاکید کرد و یکی از اهداف و رویکرد مهم مرکز را توسعه تعاملات بین الملل و زمینه سازی برای الحاق به معاهدات و کنوانسیون های بین المللی در حوزه مالکیت فکری برشمرد.
او همینطور به دستاوردهای سفر هیات وایپو به ایران در حوزه فرش، زعفران و پسته با تمرکز بر علامت جمعی اشاره و از اتمام پروژه طبقه بندی و علامت جمعی فرش ایرانی با عنوان (COP: Carpet Of Persia) و توفیقات مطلوب در پروژه برندینگ زعفران اطلاع داد و نقش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان را در کمک به تکمیل زنجیره ارزش محصول و توسعه بازار، کلیدی خواند.
سرپرست مرکز مالکیت معنوی بر اهمیت توسعه اکوسیستم نوآوری افزود: به علت عدم بسته بندی مناسب و نقص در سیستم برندینگ این محصول، ۸۰ درصد سود خالص فروش زعفران ایران به کشورهای دیگر منتقل شده است که نیازمند توجه و سیاست گذاری و اقدامات عملیاتی است.
اندرو آنگ، رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه وایپو هم ضمن اعلام نقش مرکز مالکیت معنوی ایران در توسعه همکاریهای مشترک، همکاری بین بخشی و حضور بازیگران متنوع در یک شبکه ارتباطی را چاره کلیدی برای چالش های تجاری سازی دانست.
وی از مراکز حمایت فناوری و نوآوری بعنوان ابزاری قوی برای توسعه و مدیریت و هدایت دارایی های فکری در جهت هدف اصلی که نوآوری است، یاد کرد و به تبدیل این برنامه ها در چارچوب اهداف راهبردی کلیدی معاونت به منظور بهبود روند اجرای این پروژه ها تصریح کرد.
رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه وایپو همینطور از تجربه خود در کمک به کشورها برای رفع چالش های پیش روی بهبود نوآوری در آن کشورها سخن گفت و تصریح کرد که مبحث همکاری ها، به دلایلی همچون تضاد منافع موضوعی مستلزم صرف زمان و تعامل است.
در این جلسه که جکی چاربانو، مشاور برندینگ و ویولتا گتو، مسئول امور حقوقی وایپو هم حضور داشتند، بر افزایش تعامل و عرضه برنامه های کاربردی از طرف سازمان های مرتبط در ایران به سازمان جهانی مالکیت فکری تاکید کرده و این همکاری ها را زمینه ساز رشد و شکوفایی کشورها در سطح عموم جامعه دانستند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در انتها این نشست در مورد توسعه تعاملات بین مجموعه ها توافق شد تا جلسات مستمری برای برنامه ریزی و مکتوب کردن برنامه ها برای اقدامات در رابطه با مراکز پشتیبانی از فناوری و نوآوری و هشت وبینار بیان تجربیات مدیریت دارایی های فکری در حیطه های متنوع صنعتی برگزار و همینطور برنامه مشترک آموزشی سه جانبه طراحی شود، تا در چارچوب تفاهمنامه مشترک سه جانبه در مسافرت دبیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری به ایران به امضای طرفین برسد.
همینطور با عنایت به نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه زنجیره ارزش کسب و کارها، مقرر شد این معاونت با ظرفیت خود در قسمت توسعه زنجیره ارزش بازار و برندینگ، در زمینه محصولات کشاورزی نظیر پسته و زعفران هم همکاری داشته باشد.1402/06/27
10:09:17
0.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین