پس از فرود فرودگر هند روی ماه

ژاپن در آستانه پرتاب فرودگر به قطب جنوب ماه است

ژاپن در آستانه پرتاب فرودگر به قطب جنوب ماه است فیکس سرور: آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) می خواهد فرودگر قمری خود موسوم به SLIM را که با هزینه کم و وزن سبک تولید شده است، مانند هند روی کره ماه فرود بیاورد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ژاپن درحال پرتاب یک فرودگر به سطح ماه بعد از فرود فرودگر هندی چاندرایان-۳ روی این ماهواره طبیعی زمین است. کاوشگر هند نخستین کاوشگری بود که در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود آمد.
موشک H2-A آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) مأموریت SLIM را در دوشنبه ۲۸ اوت در ساعت ۰۹: ۲۶ به وقت محلی(بامداد سه شنبه ۰۳: ۵۶ به وقت ایران) از مرکز فضایی تانگاشیما در جنوب ژاپن پرتاب خواهد نمود.
این موشک یک ماهواره تصویربرداری پیشرفته به نام XRISM را به مدار ماه می برد و یک فرودگر سبک وزن را برای سفر به ماه همراه خود دارد.
اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، فرودگر یک فرود نرم را در ماه ژانویه یا فوریه ۲۰۲۴ بر سطح ماه خواهد داشت.
نگاه ژاپن به ماه
هیچ تضمینی برای موفقیت در فرود روی ماه وجود ندارد. درست چند روز پیش از این که چاندرایان-۳ متعلق به هند فرود نرم و موفقیت آمیز خویش را انجام دهد، مأموریت لونا-۲۵ از جانب روسیه که نخستین مأموریت قمری این کشور در حدودا ۵۰ سال قبل بود، بر سطح ماه سقوط کرد.
در همین حال، آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن در سالهای اخیر گرفتار شکست های گوناگونی همچون شکست ششمین پرتاب موشک اپسیلون(Epsilon) خود در اکتبر سال قبل و پرتاب ناکام انفجاری نخستین پرتاب موشک جدید H3 خود شده است.
جیرو کاساهارا، استاد دپارتمان مهندسی هوافضا در دانشگاه ناگویا در مصاحبه با ژاپن تایمز توضیح داد که بسیاری به علت شکست های اخیر آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن، این مأموریت جدید به ماه را یک مأموریت با احتمال شکست فراوان می دانند.
کاساهارا با ذکر این نکته که فرود آمدن بر روی یک جرم آسمانی متحرک یک فناوری فوق العاده مهم می باشد، می گوید: ژاپن فقط یک شانس برای انجام این کار دارد.
مأموریت کاوشگر هوشمند ژاپن جهت بررسی ماه(SLIM) برای نشان دادن فناوری دقیق فرود روی ماه طراحی شده است که می تواند فرود در سطوح پیچیده را تسهیل کند.
این نوع فناوری بخصوص هم اکنون که آژانس های فضایی پیشرو در جهان، قطب جنوب ماه را مورد توجه قرار داده اند، جالب توجه است، چونکه امکان دارد مقادیر زیادی یخ آب را در خود جای داده باشد.
قطب جنوب ماه در مقایسه با مناظر فرود آپولو دارای زمینهای پر فراز و نشیب و دشوارتری برای فرود است، به این مفهوم که نوآوری های جدید در رابطه با فرود مورد نیاز است.
با این وجود، ژاپن تصور می کند که این فناوری فراتر از ماه مورد استفاده قرار گیرد. آژانس فضایی ژاپن می گوید از آنجاییکه بشریت به یادگیری بیشتر در مورد کیهان ادامه می دهد، فناوری فرود دقیق به صورت فزاینده ای مورد نیاز خواهد بود، چونکه ما به دنبال فرود در مکانهای جالب برای کشف اسرار آنها هستیم.
ماموریت SLIM برای نمایش فناوری فرود ارزان قیمت
مأموریت SLIM یک فناوری فرودگر سبک و کم هزینه را به نمایش می گذارد که می تواند برای مأموریت های بازگشت نمونه ها استفاده گردد.
وزن صرفه جویی شده در مواد فضاپیما همینطور می تواند به ارسال محموله های علمی بیشتر با استفاده از زیرساخت های مشابه روی فضاپیمای دیگر کمک نماید.
همان گونه که از نام آن به مفهوم لاغر و نحیف پیداست، مأموریت SLIM یک فرودگر نسبتا کوچک با ارتفاع ۲.۴ متر و با عرض ۲.۷ متر است. وزن آن در هنگام پرتاب ۵۹۰ کیلوگرم است که تقریبا دو سوم این جرم را سوخت آن تشکیل می دهد.
هدف این فرودگر فرود آمدن در دهانه شیولی(Shioli) است که یک دهانه برخوردی با عرض ۳۰۰ متر در منطقه ای معروف به Mare Nectaris در نیمه پیدای ماه است.
مأموریت SLIM دارای یک پایه فوم آلومینیومی قابل جمع شدن در زیر فضاپیماست که اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، ضربه حاصل از فرود روی سطح ماه را به خود جذب می کند.
پرتاب این مأموریت به صورت زنده از کانال یوتیوب آژانس فضایی ژاپن پخش خواهد شد.
منبع:

1402/06/05
13:06:51
0.0 / 5
278
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین