ابزار هوش مصنوعی که 100 زبان همچون فارسی را ترجمه می کند

ابزار هوش مصنوعی که 100 زبان همچون فارسی را ترجمه می کند فیکس سرور: متا یک مدل گفتار به متن جدید به نام SeamlessM4T را منتشر نمود که می تواند نزدیک به یکصد زبان را ترجمه کند.


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از ورج، بگفته متا مدلSeamlessM4T (که مخفف ترجمه ماشینی انبوه چند زبانه و چندوجهی است) می تواند گفتار به متن و متن به متن را برای نزدیک به 100 زبان ترجمه کند. این مدل برای عملکردهای گفتار به گفتار و متن به گفتار، 100 زبان ورودی را تشخیص داده و آنها را به 35 زبان خروجی تبدیل می کند.
متا اظهار داشت: «ساخت یک مترجم زبان جهانی، چالش برانگیز است برای اینکه سیستم های گفتار به گفتار و گفتار به نوشتار موجود تنها بخش کوچکی از زبان های جهان را پوشش می دهند.»
این شرکت اعلام نموده که این مدل نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی است برای اینکه این مدل جدید کل کار ترجمه را یکجا انجام می دهد، برخلاف سایر مدلهای ترجمه بزرگ که ترجمه را در سیستم های مختلف تقسیم می کنند.
یکی از خاصیت های جالب این مدل، البته اگر بتواند به درستی کار کند، توانایی آن در زمانی است شخصی با دو یا چند زبان صحبت کند و آنها را در هم آمیزد. به عنوان مثال، متا در یک ویدئو نشان داد که این مدل بلا فاصله بین هندی، تلوگو و انگلیسی تفاوت قائل می شود.
این مدل برمبنای مدلهای ترجمه قبلی از متا تولید شده است. این شرکت سال گذشته، مدل ترجمه ماشینی متن به متن خودرا که از 200 زبان پشتیبانی می کرد معرفی نمود.
متا گفت در حین توسعه SeamlessM4T، سیستمی ساخته است که کلمات حساس ونامناسب را شناسایی می کند. متا کلمات نامناسب را به عنوان مواردی تعریف می کند که ترجمه ممکنست موجب ایجاد نفرت، خشونت، ناسزا یا سوء استفاده گردد.
محققان همین طور اهتمام کردند مجموعه داده هایی را که تعدادی از ناسزاها را اشتباه ترجمه می کنند، پاکسازی کنند.
متا ادعا می کند که سوگیری جنسیتی را در زبان ها نیز تشخیص می دهد و گفت این مدل می تواند تعصب جنسیتی را در ترجمه ها محدود کند.
این شرکت خیلی از مدلهای هوش مصنوعی خودرا بصورت کم و بیش منبع باز برای توسعه دهندگان و پژوهشگران منتشر نموده است. اخیراً آدیوکرفت را منتشر نموده است، کدی که امکان تولید متن به صدا را فراهم می آورد. متا همین طور دسترسی به مدل زبان بزرگ خود ال لاما2 را فراهم نموده است.1402/06/04
14:45:45
0.0 / 5
287
تگهای خبر: پژوهش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین