تشخیص زودهنگام بیماری قلبی با نوع جدیدی از تصویربرداری

تشخیص زودهنگام بیماری قلبی با نوع جدیدی از تصویربرداری به گزارش فیکس سرور، سی تی اسکن هایی با وضوح فوق العاده بالا می توانند سال ها زودتر بیماری قلبی را در بیماران تشخیص دهند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، به لطف نسل بعدی فناوری اسکن، بیماری قلبی سال ها جلوتر در بیماران پرخطر قابل تشخیص خواهد بود.
این نوع جدید تصویربرداری که سی تی اسکن با وضوح فوق العاده بالا(UHR-CT) نامیده می شود، کیفیتی عالی دارد و امکان تشخیص دقیق بیماری عروق کرونر را به صورت غیر تهاجمی فراهم می آورد و تهدیدات را سال ها پیش از بروز آنها شناسایی می کند.
فناوری که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد یعنی سی تی آنژیوگرافی کرونری(CCTA) در رد کردن مبتلا شدن به بیماری عروق کرونر در بیماران با خطر کم یا متوسط کاملا مؤثر است. با این وجود، غربالگری افراد پرخطر به علت شیوع بالای کلسیفیکاسیون ها می تواند چالش برانگیز باشد. کلسیفیکاسیون ها اغلب می توانند گسترده تر از آن چه که هستند به نظر برسند و این می تواند سبب ایجاد مثبت کاذب شود.
کلسیفیکاسیون (calcification) یک اصطلاح پزشکی و به معنای جمع شدن کلسیم در یکی از بافت های بدن است.
نویسنده اصلی دکتر محمد هاگر(Muhammad Hagar) از دانشگاه فرایبورگ، آلمان می گوید: در نتیجه ی مثبت کاذب، بیماران امکان دارد تحت آزمایش های غیرضروری و اغلب تهاجمی قرار بگیرند. بنابراین است که دستورالعمل های فعلی، سی تی آنژیوگرافی کرونری را در افراد در معرض خطر سفارش نمی کند.
این ابزار نوآورانه از آشکارساز شمارش فوتون استفاده می نماید. محققان دقت تشخیص آنرا با استاندارد مرجع آنژیوگرافی تهاجمی عروق کرونر(ICA) در ۶۸ بیمار مبتلا به تنگی شدید دریچه آئورت که یک بیماری شایع اما جدی دریچه ی قلب است که جریان خون از قلب به اندام ها را مختل یا می بندد، مقایسه کردند.
ثابت شد که سی تی اسکن با وضوح فوق العاده بالا برای تشخیص بیماری عروق کرونر بسیار حساس و اختصاصی عمل می کند. حدودا ۸۰ درصد از بخش ها بعنوان خوب یا عالی رتبه بندی شدند، که نشان داده است این روش بزودی می تواند برای بیماران پرخطر در دسترس باشد.
دکتر هاگار می گوید: به نظر می آید که طیف بیمارانی که از این روش استفاده می نمایند به صورت قابل توجهی با فناوری آشکارساز شمارش فوتون گسترش یافته است. این خبر بسیار خوبی برای این بیماران و جامعه ی تصویربرداری است.
وضوح بالای این روش ناشی از افزایش تعداد فوتون های ساطع شده است. هم اکنون، این فناوری در مراحل اولیه خود است و محققان درحال توسعه روش هایی برای کاهش دادن میزان قرار گرفتن بیمار در معرض تشعشع هستند.
دکتر هاگار می افزاید: هم اکنون، این روش برای بیماران پرخطر، که در آنها مزایای این روش از خطرات آن پیشی می گیرد، امکان پذیر است، اما نباید برای همه بیمارانی که برای تصویربرداری از قلب ارجاع داده می شوند، اعمال شود.
سی تی اسکن شمارش فوتون در سراسر دنیا نسبتا نادر است، اما کارشناسان پیشبینی می کنند که این فناوری در دهه ی آینده رایج تر خواهد شد.
این تحقیق در مجله ی Radiology انتشار یافته است.
منبع:

1402/05/30
21:19:28
0.0 / 5
242
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین