گوگل بهتر است یا ChatGPT؟

گوگل بهتر است یا ChatGPT؟ به گزارش فیکس سرور، احیانا تابحال بارها هنگامی که به اطلاعات دقیق در مورد یک بیماری جدی نیاز داشته اید، فکر کرده اید باید به گوگل یا ChatGPT رجوع کنید. پژوهشگران آمریکایی به بررسی کارآیی این دو فناوری در پاسخ دادن به پرسش های پزشکی پرداخته اند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز وایز، پژوهشی که توسط دانشمندان علوم کامپیوتر «دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید»(UC Riverside) انجام شده، جمع آوری اطلاعات اینترنتی را برای افرادی که به دنبال اطلاعاتی در مورد آلزایمر و سایر بیماریهای زوال عقل بودند، مورد بررسی قرار داده است. در این پژوهش، دانشمندان بالینی «دانشگاه آلاباما»(University of Alabama) و «دانشگاه بین المللی فلوریدا»(FIU) هم شرکت داشتند. این پژوهش، نقاط قوت و ضعف این خدمات را در عرضه اطلاعات مرتبط و قابل اعتماد ارزیابی کرد.
پژوهشگران دریافتند که گوگل به روزترین اطلاعات را عرضه می دهد اما نتایج جستجو می تواند تحت تأثیر عرضه دهندگان خدمات و محصولات باشد که تلاش در جذب مشتری دارند. از طرف دیگر، ChatGPT اطلاعات بی طرف تری عرضه می کند اما امکان دارد اطلاعات قدیمی را عرضه نماید و فاقد منابع مناسب برای اطلاعات عرضه شده در پاسخ هایش باشد.
«واگلیس هریستیدیس»(Vagelis Hristidis) استاد مهندسی کامپیوتر در «کالج مهندسی بورنز»(Bourns College of Engineering) دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید معتقد می باشد که با ترکیب بهترین جنبه های گوگل و ChatGPT میتوان سیستم پیشرفته تری را ایجاد کرد. او پیشبینی می کند که ادغام نقاط قوت دو فناوری احیانا در سال های آتی رخ خواهد داد.
هریستیدیس و همکارانش در این پژوهش، ۶۰ پرسش را به گوگل و ChatGPT ارسال کردند که نمونه ای از پرسش های افراد مبتلا به زوال عقل و خانواده هایشان بود. «نیکول روجیانو»(Nicole Ruggiano) استاد مددکاری اجتماعی دانشگاه آلاباما اظهار داشت: ما تصمیم گرفتیم روی زوال عقل تمرکز نماییم چونکه بیماری آلزایمر یا بیماریهای در رابطه با آن، بیشتر از شش میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهند.
به قول روجیانو، پژوهشها نشان می دهند که مراقبان افراد مبتلا به زوال عقل، سهم زیادی را در جستجوی اطلاعات اینترنتی پیرامون این بیماری دارند. دلیل اینست که آنها اغلب مسئول تصمیم گیری در مورد مراقبت از عزیزان خود هستند که تحت تاثیر زوال عقل قرار گرفته اند.
در طول پژوهش، پرسش های عرضه شده توسط پژوهشگران به دو دسته تقسیم شدند. نیمی از پرسش ها بر کسب اطلاعات در مورد فرآیندهای بیماری در رابطه با زوال عقل متمرکز بودند و نیمی دیگر با هدف یافتن اطلاعات در مورد خدماتی مطرح شدند که می توانند از بیماران و خانواده های آنها حمایت کنند. پژوهشگران، نتایج را با یکدیگر ادغام کردند.
هریستیدیس اظهار داشت: گوگل اطلاعات به روزتری دارد و همه چیز را پوشش می دهد اما ChatGPT هر چند ماه یک مرتبه آموزش داده می شود و به همین دلیل، عقب تر است. برای مثال، اگر یک داروی جدید هفته گذشته عرضه شده باشد، شما آنرا در ChatGPT پیدا نخواهید کرد.
باآنکه امکان دارد اطلاعات ChatGPT قدیمی باشند اما این چت بات، اطلاعات قابل اعتمادتر و دقیق تری را در مقایسه با گوگل عرضه می دهد. دلیل اینست که سازندگان ChatGPT در شرکت «OpenAI»، وبسایت های قابل اعتماد را با دقت در طول فرایند آموزش ماشینی فشرده محاسباتی انتخاب کردند. با این وجود، اشکال اینست که کاربران از منابع خاص اطلاعات بی اطلاع هستند چونکه پاسخ های عرضه شده توسط ChatGPT شامل ارجاع یا استناد نمی شوند.
هریستیدیس افزود: گوگل در قابلیت اطمینان مشکل دارد چونکه اساسا همه چیز را از منابع قابل اعتماد گرفته تا تبلیغات پوشش می دهد.
صفحات نتایج جستجوی گوگل تحت تأثیر تبلیغ کنندگانی قرار می گیرند که برای نمایش لینک های وبسایت خود در بالای صفحه هزینه پرداخت می کنند. در نتیجه، کاربران اغلب بعنوان نخستین نتایج جستجوی خود، با پیوندهایی به وبسایت های شرکتهای انتفاعی روبه رو می شوند که خدمات و محصولات در رابطه با مراقبت را تبلیغ می کنند.
همان گونه که هریستیدیس توضیح داد، کاربران برای یافتن اطلاعات قابل اعتماد در گوگل باید دارای سطح مشخصی از مهارت و تجربه را داشته باشند. این نشان میدهد که نتایج جستجو امکان دارد همیشه موثق ترین و بی طرف ترین منابع را در اولویت قرار ندهند. بنابراین، لازم است کاربران هنگام کاوشهای خود محتاط باشند.
«الن براون»(Ellen Brown) دانشیار پرستاری دانشگاه بین المللی فلوریدا اشاره کرد که خانواده ها به اطلاعات بروزرسانی شده در مورد آلزایمر نیاز دارند.
وی ادامه داد: باآنکه هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما آزمایش های بالینی زیادی درحال انجام شدن هستند و به تازگی یک درمان امیدوارکننده هم برای مرحله اولیه بیماری آلزایمر به تایید «سازمان غذا و داروی آمریکا»(FDA) رسیده است. بنابراین، اطلاعات بروزرسانی شده برای خانواده هایی که به دنبال کسب اطلاعات در مورد اکتشافات اخیر و درمان های موجود هستند، مهم می باشد.
پژوهشگران این پروژه معتقدند که گنجاندن منبع و تاریخ اطلاعات در رابطه با سلامتی و عرضه اطلاعات به زبان های دیگر می تواند سودمند بودن این پلت فرم ها را هم برای متخصصان غیرپزشکی و هم برای متخصصان پزشکی افزایش دهد.
این پژوهش، در «Journal of Medical Internet Research» به چاپ رسید.1402/05/13
12:23:43
0.0 / 5
336
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین