در نظام جدید ارزیابی دانش بنیان ها شرط دریافت تسهیلات بیشتر چیست؟

در نظام جدید ارزیابی دانش بنیان ها شرط دریافت تسهیلات بیشتر چیست؟ فیکس سرور: در نظام جدید ارزیابی دانش بنیان ها، این شرکتها برای دریافت تسهیلات بیشتر باید یک شاخص کلیدی و مهم را ارتقا دهند؛ شاخصی که می تواند منجر به حل نیازهای کشور و افزایش تأثیرگذاری آنها در اقتصاد شود


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس،  گزارش های مختلف حاکی از آنست که حدود 80 درصد از شرکت های دانش بنیان، 20 درصد از بازار محصولات دانش بنیان را در اختیار دارند و این یعنی لازم است تا ریل گذاری هایی صورت گیرد تا این شرکتها بتوانند خود و سهم شان از بازار را توسعه دهند. به همین دلیل نظام ارزیابی جدید دانش بنیان ها بصورت ارتقایی تنظیم شده است و شرکت های نوپا برای دریافت حمایت های بیشتر، باید فروش خودرا بالا برند.
برنامه رشد 5 ساله شرکتها در نظر گرفته می شود
یکی از تغییرات جدید در مدل ارزیابی دانش بنیان ها، در نظر گرفتن مسیر رشد شرکت است. مطابق با بخشنامه جدید، شرکت های دانش بنیان بایستی با مشارکت معاونت علمی و فناوری، برنامه ای 5 ساله برای رشد خود عرضه کنند و پس از 5 سال با ارزیابی مجدد به عنوان دانش بنیان تمدید شود. اگر در این بازه زمانی، رشدی صورت نگیرد، حق امتیاز دانش بنیانی از شرکت سلب می شود.
ایمان اعیانی، مدیرکل ارزیابی شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباب مدل جدید ارزیابی شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: «در مدل جدید تلاش داریم مبتنی بر برنامه رشد هر شرکت، ارزیابی های فناورانه و اقتصادی را داشته باشیم و با یک سازوکار امتیازبندی، امتیازهای فناوران اقتصادی را در نظر گرفته و از همه جهات شرکتها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.»
توجه به بازار و رفع نیاز مردم در نظام ارزیابی جدید
در ارزیابی پیشین، سطح فناوری شرکتها هر 3 سال یک دفعه بررسی می شد و اگر از سطح فناوری متوسط کشور بالاتر بود، به عنوان دانش بنیان ثبت و حمایت می شد. در رویکرد جدید، علاوه بر سطح فناوری، میزان فروش شرکت و به صورتی اندازه شرکت نیز در ارزیابی جدید در نظر گرفته می شود.
تعریف دانش بنیانی به شکل سطح فناوری موجب شد حدود 9000 شرکت دانش بنیان در کشور شکل بگیرد و خیلی از فناوری های پیچیده، وارداتی یا تحریمی بومی سازی شود و نیاز کشور به خارج را از بین ببرد. تولیدات بار اول، نمونه های از این موفقیت ها بود که توانست تأثیر تحریم را بر تجهیزات گلوگاهی نفتی کم کند. بعضی از این فنآوری ها مانند کاتالیست های بومی، توربین ها و تجهیزات پتروشیمی مورد استفاده در پالایشگاه های فراسرزمینی، حتی به مرحله صادرات هم رسید و جای خودرا در بازار دنیا باز کرد.
افزایش تیراژ تولید در یک واحد تولیدی موجب سرشکن شدن هزینه ها و کاهش قیمت تمام شده محصولات می شود.منبع:

1402/05/05
17:02:53
0.0 / 5
362
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین