درخشش ستاره ای تنها در تصویر هابل

درخشش ستاره ای تنها در تصویر هابل به گزارش فیکس سرور، تصویر هابل یک ستاره تنها را نشان داده است که روبروی یک کهکشان نامرتب می درخشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، تصویر این هفته ی تلسکوپ فضایی هابل متشکل از دو تصویربرداری مختلف است که با هم ادغام شده اند. این ستاره که BD+۱۷ ۲۲۱۷ نام دارد بر روی پس زمینه ای از کهکشان نامرتب Arp ۲۶۳ می درخشد.
کهکشان های نامرتب بر خلاف کهکشان های بیضوی یا کهکشان های مارپیچی مانند کهکشان راه شیری ما، ساختار نامنظمی دارند. Arp ۲۶۳ تکه تکه و ابری است و بعضی از مناطق آن به علت شکل گیری ستاره ها درخشان هستند در حالیکه مناطق دیگر خالی به نظر می رسند. چنین کهکشان هایی معمولاً به علت برهمکنش با کهکشان های دیگر شکل می گیرند که زمانی رخ می دهد که یک کهکشان عظیم از کنار آن عبور می کند و سبب تغییر شکل کهکشان اصلی می شود. در مورد Arp ۲۶۳، تصور می شود که شکل نامرتب آن در نتیجه ی ادغام دو کهکشان بوجود آمده باشد.
آن چه که در مورد این تصویر غیرمعمول است، نحوه ایجاد آن و تاثیری است که بر پراش های نور متمایز ناشی از اجرام درخشان می گذارد. این پرتوهای نور ناشی از آینه ی هابل است که این تلسکوپ از آن برای مشاهده اجسام دور استفاده می نماید. معمولاً تصاویر هابل دارای چهار پراش نور هستند. این در شرایطی است که در تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب شش پراش دیده می شود. البته در این مورد، می توانید هشت پراش نور را از جانب درخشان ترین اجرام مشاهده کنید. علت اینست که دو مجموعه ی مختلف از داده ها برای ایجاد این تصویر با هم ترکیب شده اند که هر کدام در زاویه متفاوتی گرفته شده اند.

1402/05/04
07:45:48
0.0 / 5
269
تگهای خبر: دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین