دانش بنیان ها از فردا طبق معیارهای جدید ارزیابی می شوند

دانش بنیان ها از فردا طبق معیارهای جدید ارزیابی می شوند فیکس سرور: روح الله دهقانی فیروزآبادی با حضور در جمع اصحاب رسانه، نظام جدید تشخیص صلاحیت و پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان را تشریح نمود و از شروع اجرای این ارزیابی از فردا آگاهی داد


به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز، دوشنبه ۲ مردادماه، در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر شد و شیوه جدید ارزیابی و پشتیبانی از مؤسسات و شرکت های دانش بنیان را تشریح نمود. 
شیوه جدید دسته بندی شرکت های دانش بنیان چگونه است؟
بر اساس شیوه جدید تشخیص صلاحیت و ارزیابی دانش بنیان ها، این شرکتها به سه دسته «نوپا»، «نوآور» و «فناور» تقسیم بندی می شوند.
شرکت های دانش بنیان نوپا، شرکت هایی هستند که عموما سطح فناوری بالا، زیر ۵ سال عمر و فروش زیر ۵ میلیارد تومان داشته باشند. سطح فناوری شرکت های دانش بنیان بوسیله لیست کالاها و خدمات دانش بنیان سنجیده می شود و میزان فروش نیز ممکنست در سالهای آتی تغییر کند. هم اکنون باتوجه به شاخص ها و معیارهای جدیدی که برای ارزیابی شرکتها در نظر گرفته شده است، حدود ۸۰ درصد شرکت های دانش بنیان، یعنی حدود ۷ هزار شرکت، به عنوان نوپا هستند و زیر ۵ میلیارد تومان فروش دارند.
شرکت های دانش بنیانی که بیش از ۵ میلیارد تومان فروش دارند نیز به شرطی که بیش از ۵۰ درصد از فروش آنها متعلق به محصول ثبت شده دانش بنیان باشد، به عنوان دانش بنیان فناور شناخته می شوند و در صورتیکه فروش محصول دانش بنیان آنها کمتر از ۵۰ درصد باشد به عنوان نوآور ثبت می شوند. باتوجه به معیارهای جدید، حدود ۱۳ درصد از شرکت های فعلی، یعنی ۱۲۰۰ شرکت به عنوان دانش بنیان نوآور و ۷ درصد آنها، معادل با ۶۰۰ شرکت هم به عنوان فناور به شمار می روند.
فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان که مشخص کننده محصولات با سطح فناوری بالا در هر کدام از حوزه های مختلف فناوری است، در هر سال توسط معاونت علمی و فناوری و برمبنای نفوذ فناوری بروزرسانی می شود و محصول شرکتها با توجه سطح فناوری موجود حوزه خود مقایسه می شوند. یکی از تغییرات جدید در این لیست، اضافه شدن مواردی با اولویت های ملی و با قابلیت ارزبری است که ممکنست لزوما سطح فناوری بالایی نداشته باشند.
گفتنی است ارزیابی شرکت های فعلی طبق معیارهای جدید از فردا شروع و به شرکتها اطلاع رسانی می شود. مدیران عامل شرکتها در صورت اعتراض یا نیاز به تغییر عنوان دانش بنیانی می توانند با ارائه اظهارنامه و اسناد خود به معاونت علمی و فناوری، اصلاح مد نظر را انجام دهند. معاونت علمی وفناوری به زودی از یک سامانه جدید نیز رونمایی خواهدنمود.
بررسی ورودی، خروجی و فرآیندهای شرکتها در ارزیابی جدید
روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور با اشاره به تغییرات انجام شده در ارزیابی دانش بنیان ها اظهار داشت: روح حاکم بر بخشنامه جدید این است که فقط سطح یا اصطلاحا پیچیدگی فرآیندهای شرکت مورد قضاوت قرار نگیرد. در نظام جدید، علاوه بر فناوری و فرایند، ورودی ها و خروجی های شرکت نیز در نظر گرفته می شود. در مدل جدید، به تأثیر ملی  در کشور و اقتصاد، فرصت اشتعال و میزان ثروت و اثری که شرکتها دارند نیز توجه می شود.
حمایت های هدفمند از دانش بنیان ها
دهقانی با اشاره به این که در نظام جدید، حمایت ها متناسب با نیاز تنظیم می شود، گفت: شرکت های نوپا که کمتر از 5 میلیارد تومان درآمد دارند، نیاز به حمایت های ویژه مانند معافیت مالیاتی دارند. 
وی اضافه کرد: با توجه به این که 80 درصد شرکتها با معیار جدید نوپا هستند، میزان کل معافیت مالیاتی آنها به 100 میلیارد نمی رسد. در صورتیکه معافیت تنها یک شرکت بزرگ و فناور ممکنست به این مقدار برسد. بنا بر این لازم است تا حمایت های هدفمندتر برای شرکت های فناور در نظزر گرفت.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور درباب حمایت های ویژه شرکت های دانش بنیان بزرگ فناور اظهار داشت: جریان حمایت ها طوری است که شرکت های توسعه یافته فناور می توانند حمایت هایی از جنس اعتبار مالیاتی دریافت نمایند. این شرکتها می توانند درآمد خودرا در تحقیق و توسعه خود یا شرکت های نوپای دیگر سرمایه گذاری کنند و معادل با آن اعتبار مالیاتی دریافت نمایند.
تکمیل زنجیره علم تا اقتصاد به کمک ارزیابی جدید
دهقانی تکمیل زنجیره های ارزش در کشور را نقطه قوت دیگر ارزیابی جدید عنوان نمود و گفت: شرکت های نوپا عموما از دل دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی تشکیل می شوند. این شرکتها باتوجه به بخشنامه جدید ارزیابی و حمایت می شوند و بایستی مسیر توسعه بازار خودرا طی کنند و به بازار متصل شوند.
وی افزود: شرکت های نوآور و فناور نیز که به بازار اتصال دارند، می توانند با نوپاها مرتبط شوند و با سرمایه گذاری در آنها از حمایت های تخحقیق و توسعه برخوردار شوند. از طرفی فناورهای بزرگ نیز به پیشران های اقتصاد کشور متصل می شوند و در نهایت زنجیره ای شکل می گیرد که می تواند به تولید ارزش در کشور کمک کنند.
استفاده از پارک های علم و فناوری برای ارزیابی
رضا اسدی فرد، معاون توسعه شرکتها و مؤسسات دانش بنیان با اشاره به تغییرات زیست بوم اقتصاد دانش بنیان گفت: دوره ی جدید و چهارم در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حالی آغاز شد که سال قبل به نام دانش بنیان ها نام گذاری شد و این با اتفاق مهم دیگر، یعنی تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان همراه شد.
او در ادامه اظهار داشت: در حدود 12 سال گذشته، زیست بوم اقتصاد دانش بنیان به بلوغ کافی رسیده است و گفتمان قبلی که پشتیبانی از دانش بنیان ها برای افزایش سطح فناوری در کشور بود، امروزه به گفتمان انتظار از داش بنیان ها برای تأثیرگذاری بر اقتصاد و حل مسائل کشور تبدیل گشته است.
اسدی فرد اشاره کرد: بلوغ شکل گرفته در زیست بوم امروز به نحوی است که معاونت علمیو فناوری می تواند به سطح بالاتری ارتقا یابد، نقش تصدی گری خودرا کم کند و به حوزه سیاستگذاری و تنظیم گری وارد شود.
وی با اشاره به کمک از پارک های علم و فناوری برای ارزیابی نوپاها اظهار داشت: ارزیابی شرکت های نوپا در استانهای مختلف به پارک های علم و فناوری و نهادهای تأثیرگذار دیگر اعطا می شود و بعد از ارزیابی، معاونت تأییدیه دانش بنیان را صادر می کند. این امر در شروع به صورت آزمایشی و پایلوت در بعضی پارک ها اجرا می شود.1402/05/03
08:08:29
0.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین