راز خطرناک ماموریت آپولو 11 که از دید همه پنهان شد!

راز خطرناک ماموریت آپولو 11 که از دید همه پنهان شد! فیکس سرور: یک پژوهش جدید نشان میدهد پروتکلهای بازگشت در ماموریت فضایی شاخص «آپولو 11»، به آن اندازه که گفته شده بود ایمن نبودند. این پروتکلهای مهم باید برای ماموریت های آینده به مقصد مریخ در نظر گرفته شوند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فست کمپانی، در تابستان سال ۱۹۶۹ بعد از آنکه «نیل آرمسترانگ»(Neil Armstrong)، «باز آلدرین»(Buzz Aldrin) و «مایکل کالینز»(Michael Collins) یک جهش بزرگ را برای بشریت انجام دادند و برای نخستین بار در تاریخ بشر قدم روی خاک فرازمینی گذاشتند، باردیگر در فضاپیمای خود جمع شدند و به زمین بازگشتند. «ریچارد نیکسون»(Richard Nixon)، رییس جمهور وقت آمریکا در حالی به این فضانوردان خوش آمد اظهار داشت که آنها در اتاق قرنطینه ماه ناسا حضور داشتند. این اتاق قرنطینه به منظور حفاظت از سیاره زمین در مقابل هرگونه عامل بیماری زای آخرالزمانی ماه، به صورت ویژه ساخته شده بود. از این دیدار، یک عکس مشهور نیز گرفته شد.


اما حالا و بیشتر از نیم قرن بعد، پژوهشی که در «دانشگاه جورج تاون»(Georgetown University) انجام شده است، نشان داده است که این تلاشهای دفاع از سیاره احیانا بیهوده بوده اند و نیکسون به احتمال زیاد در معرض خطر قرار داشته است.
«داگومار دگروت»(Dagomar Degroot)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پروتکل قرنطینه آپولو تا اندازه ای که پیش تر ناشناخته بود، احیانا به مشکلات گوناگون مهار آلودگی گرفتار بوده است که اگر میکروارگانیسم های قمری واقعا وجود داشتند، احیانا بیوسفر زمین را در معرض آلودگی قرار می داد.
باآنکه ناسا آن شکست را محاسبه کرده بود اما وجود نداشتن میکروارگانیسم های قمری، یک شانس بزرگ به شمار می رفت. ناسا از این خطر خبر داشت و می دانست ماه امکان دارد میزبان میکروب های بیگانه باشد که می توانند زمین را با تخریب زیستی یا تب قمری ویران کنند. چنین تهدیدهای غیر قابل کشفی می توانند عامل به انتها رسیدن جهان باشند. با این حال، دانشمندان از این مورد نیز خبر داشتند که احتمال وجود حیات میکروبی روی ماه بسیار اندک است.
دگروت استدلال می کند که به رغم هزینه کردن بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار برای تلاشهای ضد آلودگی در دهه ۱۹۶۰، پروتکل بعد از بازگشت مأموریت آپولو مملو از خطاهایی بود که از دید عموم پنهان ماندند. برای مثال، محفظه فلزی براقی که آرمسترانگ و خدمه از آن به بیرون نگاه می کردند، بیشتر جنبه نمایشی داشت.
ده ها میلیون نفر به یک مرکز قرنطینه پیشرفته معروف به «آزمایشگاه دریافت قمری»(LRL) انتقال یافتند که در آنجا بعضی از تجهیزات استریل کننده، ترک خورده یا درحال ذوب شدن بودند. لباس های فضانوردان نیز نشت کرده بودند و همه طرف های دخیل در مأموریت بزودی متوجه شدند که گرد و غبار ماه همه جا وجود دارد و تمیز کردن آن غیر ممکن است.
خود لابراتوار نیز نسبتا ناموفق بود برای اینکه به فضانوردان دستور داده شد که بعد از بازگشت، دریچه شاتل خویش را در اقیانوس آرام باز کنند تا هرگونه عامل بیماری زا به بیرون سرازیر شود.

اولویت بندی تهدیدها
برای ناسا، همه این اقدامات از یک طراحی بزرگ تر سرچشمه می گرفتند. مقامات این آژانس فضایی، از نقص های پروتکل آگاهی داشتند اما مدت ها پیش تشخیص داده بودند که عوامل بیماری زای قمری، یک احتمال دور هستند و اگر به زمین سفر کنند، قرنطینه ها به هر حال احیانا بی فایده و محکوم به شکست خواهند بود.
در عوض، مدیران و مهندسان ناسا زمان خویش را به رفع کردن نقص های فنی اختصاص دادند که احتمال داشت موفقیت آپولو ۱۱ در فضا را به خطر بیندازند. دگروت اظهار داشت: آنها توانستند خطراتی را که با احتمال بالا در کمین فضانوردان و ماشین ها بودند، به جای خطرات کم احتمال برای جامعه آمریکا اولویت بندی کنند.
این روایت عصر فضا که نشان داده است دانشمندان از تهدیدات بعید به نفع فاجعه های کم خطر اما محتمل تر چشم پوشی کرده اند، در مأموریت های دهه آینده به مقصد مریخ، مهم به نظر می آید برای اینکه کشورها بار دیگر برای پرتاب انسان به یک مقصد مهم که این دفعه سیاره سرخ است، رقابت می کنند. مریخ یک سرزمین کیهانی است که به مراتب بیشتر از ماه می تواند میزبان حیات بیگانه باشد. پژوهش های اخیر نشان می دهند که میکروب ها امکان دارد ۳.۵ میلیارد سال پیش در زیر پوسته مریخ متولد شده و هنوز هم زیر سطح یخی آن مدفون باشند.
دگروت تصریح کرد: فلسفه اساسی تقابل احتمال و بعید بودن، صرف نظر از مقیاس پیامد، اغلب در مورد سه عرصه سلاح های هسته ای، هوش مصنوعی و تغییرات آب و هوایی به کار می رود که با پیشروی به دهه ۲۰۳۰، بیشتر از هر زمان دیگری پرشور و خطرناک می شوند.
با عنایت به این که تهدید همیشه در کمین است و آینده ما را در حالت تعلیق نگه می دارد، این پرسش ایجاد می شود که اگر نیروهای بیگانه، زمینی ها را نابود نکنند، آیا ما خودمان را نابود خواهیم کرد؟
منبع:

1402/03/22
07:37:47
0.0 / 5
360
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین