برنامه های چین برای اكتشافات فضایی به طور رسمی اعلام شد

امیدواری چین به همکاری با آمریکا در برنامه های فضایی

امیدواری چین به همکاری با آمریکا در برنامه های فضایی فیکس سرور: چین می خواهد تا پیش از سال 2030 فضانوردان را روی ماه فرود بیاورد، ایستگاه فضایی خودرا گسترش دهد و شرکای خارجی را با خود همراه کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ای بی سی، مقامات برنامه ی فضایی رو به رشد چین در روز دوشنبه اعلام نمودند که قصد دارند تا پیش از سال ۲۰۳۰ فضانوردان را روی ماه فرود بیاورند و ایستگاه فضایی خودرا گسترش دهند.
اعلام روز دوشنبه در بحبوحه ی رقابت با ایالات متحده برای دستیابی به نقاط عطف جدید در فضای ماورای جو منتشر گردید که نشان دهنده ی رقابت آنها برای نفوذ در رویدادهای جهانی است.
این مساله خاطرات رقابت فضایی بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق را در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ تداعی کرده است، بااینکه اعتقاد بر این است که هزینه های آمریکا، زنجیره های تامین و توانایی های آمریکا، حداقل هم اکنون، برتری قابل توجهی نسبت به چین دارد.
بیشتر بخوانید:
قدرت چین در فضا بیشتر است یا آمریکا؟
ایالات متحده می خواهد تا انتهای سال ۲۰۲۵ فضانوردان را به عنوان قسمتی از ماموریت آرتمیس با کمک شرکت های فضایی بخش خصوصی مانند اسپیس ایکس و بلو اوریجین به سطح ماه بازگرداند.
معاون مدیر آژانس فضایی چین در یک کنفرانس خبری اهداف مشابه این کشور را تایید نمود اما تاریخ خاصی را اعلام نکرد.
این آژانس همین طور سه فضانورد را معرفی نمود که بامداد سه شنبه به ایستگاه فضایی چین عزیمت کردند. آنها جایگزین فضانوردانی هستند که شش ماه را در ایستگاه فضایی گذرانده اند.
لین ژی کیانگ(Lin Xiqiang) معاون مدیر آژانس فضایی سرنشین دار چین در جلسه توجیهی به خبرنگاران اظهار داشت: چین ابتدا درحال آماده شدن برای اقامتی کوتاه مدت در سطح ماه و اکتشاف مشترک آن توسط انسان و ربات است.
وی اظهار داشت: ما یک ایستگاه فضایی نزدیک به زمین و یک سیستم حمل و نقل برای انسان ها داریم که با فرآیندی برای انتخاب، آموزش و پشتیبانی از فضانوردان جدید تکمیل شده است. برنامه ی زمانی انجام دو ماموریت انسانی در سال برای رسیدن ما به اهدافمان کافی است.
گفته می شود که ایستگاه فضایی تیانگونگ در ماه نوامبر با اضافه شدن ماژول سوم تکمیل شده است.
لین گفت، ماژول چهارم در یک زمان مناسب برای پیشبرد پشتیبانی از آزمایش های علمی و فراهم کردن شرایط کار و زندگی بهتر برای خدمه پرتاب خواهد شد.
سه فضانوردی که در فضاپیمای شنژو ۱۶ به فضا پرتاب شدند با سه فضانوردی که طی شش ماه اخیر در ایستگاه فضایی چین زندگی کرده اند و آزمایش ها و مونتاژ تجهیزات داخل و خارج ایستگاه را انجام داده اند، همپوشانی دارند.
در بین این فضانوردان جدید یک غیرنظامی برای نخستین بار حضور دارد. قبل از این تمامی سرنشینان عضو ارتش آزادی بخش خلق بوده اند.
گوی هایچائو(Gui Haichao)، استاد موسسه ی تحقیقاتی هوافضای پکن، به جینگ هایپنگ(Jing Haipeng) فرمانده این ماموریت و ژو یانگژو(Zhu Yangzhu) مهندس فضاپیما به عنوان کارشناس محموله پیوسته است.
جینگ در گفت و گو با رسانه ها اظهار داشت که این ماموریت مرحله جدیدی از کاربرد و توسعه در برنامه فضایی چین را رقم خواهد زد.
جینگ که سه پرواز فضایی قبل از این انجام داده است، گفته است: ما کاملا معتقدیم که بهار علم فضایی چین فرا رسیده است و عزم، اعتماد به نفس و توانایی لازم برای تکمیل قاطعانه این ماموریت را داریم.
نخستین ماموریت فضایی سرنشین دار چین در سال ۲۰۰۳ این کشور را به سومین کشوری بعد از اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده تبدیل کرد که یک انسان را به فضا فرستاد.
چین پس از آن که از حضور در ایستگاه فضایی بین المللی محروم شد، ایستگاه فضایی خودرا ساخت.
عدم حضور چین در این ایستگاه عمدتاً به سبب مخالفت ایالات متحده در مورد روابط نزدیک برنامه های فضایی چین با ارتش آزادی بخش خلق بود.
فضا بطور فزاینده ای به عنوان یک عرصه ی جدید رقابت بین چین و ایالات متحده، دو اقتصاد بزرگ جهان و دو رقیب دیپلماتیک و نظامی تبدیل گشته است.
فضانوردانی که ناسا تا انتهای سال ۲۰۲۵ به ماه می فرستد، قطب جنوبی این قمر را در نظر دارند، جایی که گمان می رود دهانه های درون سایه دائمی و مملو از آب یخ زده وجود داشته باشد.
طرح هایی که برای ساخت پایگاه های دائمی در ماه نیز توسط هر دو کشور در نظر گرفته شده است نیز سوالاتی در مورد حقوق و منافع در سطح ماه به وجود می آورد. قوانین ایالات متحده به شدت همکاری بین برنامه های فضایی دو کشور را محدود می کند و این در حالیست که چین می گوید از همکاریهای خارجی استقبال می کند. این همکاری ها تا حالا به تحقیقات علمی محدود شده است.
لی ینگلیانگ(Li Yingliang) مدیر فناوری آژانس پروازهای فضایی سرنشین دار چین، بعدازظهر روز دوشنبه اظهار داشت که چین امیدوار به همکاری بین المللی بیش از جمله با ایالات متحده است.
لی اظهار داشت: موضع ثابت کشور ما این است که تا آن زمان که هدف استفاده از فضا برای مقاصد صلح آمیز باشد، مایل به همکاری و ارتباط با هر کشور یا سازمان هوافضایی هستیم.
او اضافه کرد: شخصا ابراز تاسف می کنم که کنگره ی ایالات متحده پیشنهادهای مرتبطی در خصوص ممنوعیت همکاری در حوزه هوافضا بین ایالات متحده و چین دارد.
ایالات متحده و چین علاوه بر برنامه های خود به ماه، مریخ نوردهایی را نیز بر روی مریخ فرود آورده اند و پکن نیز می خواهد از ایالات متحده در فرود یک فضاپیما بر روی یک سیارک پیروی کند.
سایر کشورها و سازمان ها از هند و امارات متحده عربی گرفته تا اتحادیه اروپا نیز درحال برنامه ریزی برای انجام ماموریت به ماه هستند.
ایالات متحده بین سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ شش ماموریت سرنشین دار به ماه فرستاد که سه مورد از آنها شامل استفاده از یک ماه نورد قابل رانندگی بود که چین می گوید حالا با مناقصه هایی در بخش خصوصی درحال توسعه آنست.
در صورتیکه آمریکا هم اکنون تعداد بیشتری از پایگاه های فضایی را اداره می کند و شبکه بسیار گسترده تری از شرکای بین المللی و تجاری نسبت به چین دارد، برنامه چین به روشی ثابت و محتاطانه پیش رفته است که نشان دهنده افزایش حضور گسترده ی این کشور در بخش اقتصادی و نفوذ جهانی از دهه ۱۹۸۰ است.1402/03/10
09:28:07
0.0 / 5
291
تگهای خبر: آموزش , فناوری , كاربر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین