شبیه سازی صدای سیاره های دیگر با یک نرم افزار جدید

شبیه سازی صدای سیاره های دیگر با یک نرم افزار جدید فیکس سرور: یک نرم افزار پیشرفته جدید به دانشمندان کمک می نماید تا صدای سیاره های دیگر را ایجاد کنند و این پیشرفت می تواند به جستجوی حیات فرازمینی کمک نماید.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تاکر، یک پژوهشگر بریتانیایی برنامه ای به وجود آورده است که می تواند صدای محیط های ماورایی را تولید نماید و پیش بینی نماید که صدای انسان در سیاره های دور ممکنست چگونه تغییر کند.

تیموتی لیتون (Timothy Leighton)، استاد اولتراسونیک و آکوستیک زیر آب در دانشگاه ساوث همپتون، می گوید: برای دهه ها، دوربین هایی را به سیاره های دیگر منظومه شمسی فرستاده ایم و چیزهای زیادی از آنها آموخته ایم. با این وجود، تا ماموریت های اخیر به مریخ، هیچ گاه نشنیده بودیم که صدای سیاره های دیگر چگونه است.

این پژوهشگر توضیح می دهد که دانشمندان می توانند از صدا در سیاره های دیگر برای درک خاصیت هایی بهره گیرند که در غیر این صورت برای تعیین آنها به تجهیزات گسترده و گران قیمتی نیاز دارند. برای مثال، با بهره گیری از صوت می توان ترکیب شیمیایی سنگ ها، تغییرات دمای اتمسفر یا ناهمواری زمین را مشخص کرد. این صداهای فرازمینی می توانند به جستجوی حیات بیگانه نیز کمک کنند.

به عنوان مثال، لیتون از قمر اروپا سیاره مشتری بهره برد که سطح آن قابل سکونت به نظر نمی رسد، اما در زیر پوسته یخی آن اقیانوسی وجود دارد که می تواند بطور بالقوه میزبان حیات باشد.

وی می گوید: ایده ارسال یک کاوشگر طی یک سفر هفت ساله به فضا، سپس حفاری یا ذوب کردن بستر این قمر، چالش های قابل توجهی از نظر مالی و فناوری به وجود می آورد. اقیانوس قمر اروپا ۱۰۰ برابر عمیق تر از اقیانوس منجمد شمالی است و کلاهک یخی آن تقریباً ۱۰۰۰ برابر ضخیم تر است. با این وجود، بجای ارسال یک کاوشگر فیزیکی، می توانیم اجازه دهیم امواج صوتی به بستر دریا رفته و برگردند و کاوش انجام دهند.

جو منحصر به فرد سیاره های بر سرعت و جذب صوت تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، جو نازک و غنی از دی اکسید کربن مریخ صدای بیشتری نسبت به زمین جذب می کند و موجب می شود صداهای دور ضعیف تر به نظر برسند.

لیتون می افزاید: پیش بینی چگونگی حرکت صدا برای طراحی و کالیبره کردن تجهیزاتی مانند میکروفون و بلندگوها بسیار اهمیت دارد. گوش دادن به صداهای سیاره های دیگر نه فقط برای اهداف علمی، بلکه برای سرگرمی نیز مفید می باشد. فیلم های علمی-تخیلی اغلب جهان های دیگر را بصورت بصری به تصویر می کشند، اما اغلب نحوه صداگذاری آن جهان ها کیفیت لازم را ندارد.

این نرم افزار جدید برای پیش بینی و پخش صدای جهان های دیگر در آسمان نماها و موزه ها استفاده خواهد شد. در مورد مریخ، صداهای واقعی ثبت شده توسط تیم آمریکایی-اروپایی ماموریت استقامت و ماموریت ژورنگ چین گنجانده خواهد شد.

شنوایی در مریخ چقدر متفاوت خواهد بود؟

در سال ۲۰۲۲، تازه ترین مریخ نورد ساخته دست بشر، اولین سرنخ ها را در مورد صدای سیاره سرخ برای انسان فراهم نمود. مریخ نورد رباتیک استقامت (Perseverance) ناسا آنچه را که دانشمندان «صدای محیط» در مریخ می نامند، با موفقیت ثبت نمود.

این مریخ نورد با بهره گیری از یک میکروفون با طراحی خاص، صدای بادهای مریخ را برای نخستین بار ثبت نمود. پژوهشگران خاطر نشان می کنند که اگر بشر به سیاره سرخ سفر کند، صداهای بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز در طیف شنیداری انسان قرار می گیرند.

جو سیاره های دیگر با سیاره ما بسیار متفاوت می باشد. در صورتیکه برای شکستن دیوار صوتی در سیاره ما باید با سرعت ۱۲۲۴ کیلومتر بر ساعت حرکت کنید، در مریخ این سرعت به تنها ۸۶۴ کیلومتر بر ساعت می رسد.منبع:

1402/02/25
10:37:34
0.0 / 5
259
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین