نخستین ترانزیستور چوبی الکتریکی جهان اختراع شد

نخستین ترانزیستور چوبی الکتریکی جهان اختراع شد به گزارش فیکس سرور، دانشمندان موفق به ابداع نخستین ترانزیستور چوبی الکتریکی جهان شدند، البته این اولین باری نیست که دانشمندان برای تولید ترانزیستورهای چوبی تلاش می کنند، اما آزمایشات قبلی همگی با شکست روبرو شده بودند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه لینشوپینگ و موسسه فناوری سلطنتی KTH نخستین ترانزیستور الکتریکی چوبی جهان را مهندسی کرده اند که یک پیشرفت بزرگ در صنعت از نظر کارایی و پایداری است.
در بیانیه مطبوعاتی آنها آمده است: ما به یک اصل بی سابقه رسیده ایم. درست است که ترانزیستور چوبی کند و حجیم است، اما کار می کند و پتانسیل توسعه عظیمی دارد.
این اولین باری نیست که دانشمندان تلاش می کنند تا ترانزیستورهای چوبی تولید کنند، اما آزمایش های قبلی به نسخه هایی منجر گردید که فقط می توانستند انتقال یون را تنظیم کنند و وقتی یون ها تمام می شد، ترانزیستور از کار می افتاد.
از سوی دیگر، این ترانزیستور جدید می تواند به صورت مداوم کار کند و جریان برق را بدون وقفه تنظیم کند. این تا حد زیادی به علت استفاده از چوب بالسا است که برای ایجاد این ترانزیستور جدید استفاده شده است، چونکه این فناوری به چوبی نیاز دارد که ساختاری یکنواخت در سرتاسر آن وجود داشته باشد.
البته پژوهشگران چندین تغییر در این چوب ایجاد کردند. آنها لیگنین(lignin) را که یک پلیمر آلی پیچیده در دیواره سلولی خیلی از گیاهان است که آنها را سفت و چوبی می کند، حذف کردند و تنها الیاف سلولزی بلند را با کانال هایی که لیگنین در آن قرار داشت، باقی گذاشتند. سپس این کانال ها با یک پلاستیک رسانا یا پلیمر به نام PEDOT: PSS پر شدند که در نتیجه یک ماده چوبی رسانای الکتریکی به وجود آمد.
روشن و خاموش شدن
اعمال این تغییرات منجر به ایجاد یک ترانزیستور چوبی شد که قادر به تنظیم جریان الکتریکی و عرضه عملکرد مداوم در سطح خروجی انتخاب شده است و بهتر از آن، حتی می تواند با تاخیر تقریبا ناچیز، جریان برق را قطع و وصل کند.
خاموش شدن آن حدود یک ثانیه طول می کشد، در حالیکه روشن کردن آن حدود پنج ثانیه طول می کشد.
کانال نهایی ترانزیستور بسیار بزرگ است، اما پژوهشگران می گویند این یک مزیت است، چون که به صورت بالقوه می تواند جریان بالاتری را نسبت به ترانزیستورهای آلی معمولی تحمل کند و در نتیجه می تواند برای کاربردهای خاص در آینده مهم باشد.
پژوهشگران می گویند: اینطور نبود که ما این ترانزیستور چوبی را با هیچ کاربرد خاصی در ذهن ایجاد نماییم. ما این کار را کردیم چون توانستیم. کار ما شامل تحقیقات پایه است که نشان داده است انجام این کار امکان پذیر است و ما امیدواریم که الهام بخش تحقیقات بیشتری باشد که بتواند در آینده به کاربردهای مختلفی منجر شود.1402/02/12
11:15:04
0.0 / 5
303
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین