درمان کم هزینه سرطان با دستگاهی به اندازه مایکروویو

درمان کم هزینه سرطان با دستگاهی به اندازه مایکروویو فیکس سرور: یک شرکت زیست فناوری بلژیکی درحال آزمایش کردن دستگاهی است که داروهای سرطان را در بیمارستان ها تولید می کند و زمان انتظار و هزینه درمان را کم می کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فست کمپانی، زمانی که درمان سرطان با سلول T کایمریک گیرنده آنتی ژن یا «CAR-T» موثر باشد، می تواند معجزه آسا به نظر برسد. تقریباً نیمی از بیماران مبتلا به لوسمی و لنفوم و حدود یک سوم مبتلایان به میلوما، با یک دفعه تزریق سلول های T ایمنی که برای یافتن و کشتن سرطان در خون اصلاح ژنتیکی شده اند، بهبودی کامل پیدا می کنند و به یک درمان کارآمد دست می یابند. درمان CAR-T برای لوسمی حاد لنفاوی که شایع ترین نوع سرطان کودکان است، میزان بهبودی را تا ۹۰ درصد نشان داده است. دو بیمار اول تحت درمان با CAR-T در سال ۲۰۱۰، مردان بالغی بودند که از لوسمی حاد لنفاوی در مرحله نهایی آن رنج می بردند. آنها یک دهه بعد از درمان هنوز در مرحله بهبودی بودند.
«سازمان غذا و داروی آمریکا»(FDA) از سال ۲۰۱۷، در مجموع شش درمان CAR-T را تایید کرده است که همگی برای سرطان های خون به کار می روند. پژوهش های بسیاری با هدف استفاده از درمان CAR-T روی تومورهای جامد انجام شده اند اما هیچ کدام هنوز در مرحله آزمایش بالینی نیستند. دو مورد از این درمان ها موسوم به «یسکارتا»(Yescarta) و «تکارتوس»(Tecartus)، تنها در سال ۲۰۲۲ برای شرکت «کایت فارما»(Kite Pharma) ۱.۵ میلیارد دلار درآمد داشته اند. تا همین اواخر، درمان های CAR-T عمدتاً به عنوان آخرین راهکار برای بیمارانی که داروهای دیگر را امتحان کرده اند، در نظر گرفته می شدند اما درمان CAR-T را می توان زودتر در پروسه درمان بهره برد و احتمالاً تأثیر زیادی خواهد داشت. سال گذشته، یسکارتا به عنوان یک درمان خط دوم برای لنفوم سلول B بزرگ تایید شد. با این وجود، سازندگان دارو هم اکنون با مشکل روبرو هستند.
یک نظرسنجی که در سال ۲۰۲۲ توسط پژوهشگران «مایو کلینیک»(Mayo Clinic) انجام شد، نشان داد که میانگین زمان ماندن در لیست انتظار برای درمان CAR-T، شش ماه بود و در نهایت تنها یک چهارم بیماران آنرا دریافت نمودند. یک چهارم دیگر توانستند برای درمان هایی که هنوز تایید نشده اند، وارد یک آزمایش بالینی شوند. در چند سال گذشته، شرکت های «بریستول مایرز اسکوئیب»(Bristol Myers Squibb)، کایت فارما و «نوارتیس»(Novartis) همگی مشکلات تولیدی را در مورد درمان های CAR-T خود تجربه کرده اند. شرکت های «جانسون اند جانسون»(J&J) و «لجند بایوتک»(Legend Biotech) در ماه مارس تصمیم گرفتند به سبب محدودیت های تولید، راه اندازی درمان CAR-T خود موسوم به «Carvycti» را در بریتانیا متوقف کنند.
تزریق های اتولوگ CAR-T برخلاف داروهای معمولی، داروهای زنده هستند که برای هر بیمار سفارشی سازی می شوند. خون گیری بیماران بطور معمول در یک بیمارستان یا مرکز ویژه به انجام می رسد. سلول های T بعد از جدا شدن، در یخچال و بصورت منجمد به یک مرکز زیست تولید فرستاده می شوند تا در آنجا از نظر ژنتیکی برای بیان یک مولکول جستجوگر تومور موسوم به «گیرنده آنتی ژن کایمریک»(CAR) روی سطح خود، باردیگر تحت برنامه ریزی قرار بگیرند. سلول های اصلاح شده برای چند روز یا چند هفته در انکوباتور قرار می گیرند تا تعداد آنها به اندازه ای افزایش یابد که دوز درمانی ایجاد شود. سلول های CAR-T اصلاح شده بعد از چندین مرحله آزمایش کیفیت، بصورت منجمد درمی آیند و برای تزریق شدن به بیمار، به بیمارستان بازگردانده می شوند. این پروسه بطور معمول حداقل تا دو هفته و حداکثر تا هشت هفته طول می کشد.
هزینه درمان های فعلی CAR-T، بین ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار دلار است. «تراویس یانگ»(Travis Young)، معاون بخش بیولوژی مؤسسه غیرانتفاعی «تحقیقات زیست پزشکی کالیفرنیا»(Calibr) اظهار داشت: دلیل بالا بودن هزینه درمان این است که پروسه تولید باید در هر نقطه از آن بسیار کنترل شود. این کار به یک تکنسین آموزش دیده، اتاق های تمیز و زیرساخت هایی برای حمل و نقل و انجماد نیاز دارد. مهم ترین زمان، آزمایش قبل از عرضه برای اطمینان یافتن از استریل بودن و قدرت محصول است. احتمالات زیادی برای بروز مشکل وجود دارد. زنجیره تامین هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می برد و این فقط مربوط به زیرساخت نیست، بلکه مربوط به تعداد افرادی است که باید برای انجام دادن این کار آموزش ببینند.
شرکتها با هدف کاهش پیچیدگی، زمان و هزینه ارائه درمان های CAR-T به تعداد بیشتری از بیماران، به روش های گوناگونی با این چالش ها دست و پنجه نرم می کنند. یکی از رقبای غیرمحتمل تر، شرکت «گالاپاگوس ان وی»(Galapagos NV) مستقر در بلژیک است که در ژوئن گذشته، برنامه ای جسورانه را برای تولید سریع تر و مقرون به صرفه تر این درمان های گرانقیمت اعلام نمود. این برنامه، توسعه درمان ها را نه در یک محل متمرکز، بلکه در محل مراقبت و با بهره گیری از یک دستگاه خودکار کوچک به اندازه یک مایکروویو خانگی پیشنهاد می دهد.
گالاپاگوس هیچ تجربه قبلی در مورد درمان CAR-T نداشت و از زمان شروع به کار در سال ۱۹۹۹، تنها یک محصول را در اروپا، بریتانیا و ژاپن به بازار ارائه کرد. این محصول، داروی «جیسلکا»(Jyseleca) برای درمان کولیت اولسراتیو و روماتیسم مفصلی بود که فروش آن در سال ۲۰۲۲ معادل ۹۵ میلیون دلار گزارش شد. این دارو بتازگی تحت یک مجموعه آزمایش های بالینی قرار گرفته است اما یک مزیت ویژه دارد و آن «پل استوفلز»(Paul Stoffels)، مدیرعامل جدید گالاپاگوس و مدیر ارشد علمی سابق جانسون اند جانسون است.
هنگامی که استوفلز شرکت جانسون اند جانسون را در آخر سال ۲۰۲۱ ترک کرد، یکی از رشک برانگیزترین رکوردها را در صنایع داروسازی داشت. این پزشک بلژیکی الاصل و متخصص بیماریهای عفونی طی دروه کاری خود، سرپرستی گروه هایی را بر عهده داشت که ۲۵ داروی جدید را تولید کردند؛ همچون دو داروی موفق سرطان، درمان های پیشگامانه برای HIV و سل و واکسن ابولا و کووید-۱۹. بااینکه داروی Carvycti چند ماه بعد از رفتن استوفلز تأیید شد اما تحت نظارت او توسعه یافت. در دوران تصدی استوفلز، میزان فروش داروی جانسون اند جانسون بیش از دو برابر شد و از ۲۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ به ۴۵.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسید. هفت دارو از داروهای توسعه یافته تحت نظارت استوفلز، به لیست داروهای ضروری «سازمان جهانی بهداشت»(WHO) اضافه شده اند و این بدان معناست که برای حفظ سلامتی، ضروری به حساب می آیند.
فعالیت استوفلز در گالاپاگوس، به او فرصت می دهد تا توانایی خودرا در یک شرکت بزرگتر نشان دهد. استوفلز بلافاصله بعد از شروع کار به عنوان مدیرعامل در آوریل گذشته، یک محور اساسی را تنظیم کرد، دو استارت آپ را که روی جنبه های مختلف درمان های CAR-T و تولید آن کار می کردند، خرید و چهار ماه بعد، ۲۰۰ نفر را که در برنامه های دارویی قدیمی تر کار می کردند، اخراج کرد.
استوفلز در مورد روند کار توضیح داد: گالاپاگوس، واحدهای تولیدی را در هر یک از بیمارستان های شریک خود راه اندازی می نماید که آموزش افراد، نصب تجهیزات و اعتبار بخشیدن به پروسه تولید را شامل می شود. این یک رویکرد جدید اما بسیار ساده تر از تولید متمرکز است. در روش تولید متمرکز باید چند صد میلیون دلار را در یک ساختمان سرمایه گذاری کنید، بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را جذب کنید، آنها را آموزش دهید و دارو را در آنجا تولید کنید اما برای ما، عملیات سنگین این فناوری قبلا انجام شده است.
از دیدگاه زیست شناسی، استفاده کردن از سلول های بیمار که هیچ گاه منجمد نشده اند، مزایایی دارد که بر سلامت سلول تأثیر می گذارد. استوفلز افزود: سلول های CAR-T تازه تولیدشده، بعد از تزریق مجدد به بیمار، رشد قوی و ثابتی را نشان می دهند که در به حداقل رساندن یک عارضه جانبی رایج درمان CAR-T به نام سندرم انتشار سیتوکین کمک می نماید. این سندرم، یک واکنش تهاجمی به ایمنی درمانی است که تب، حالت تهوع و خستگی را به همراه دارد. این واقعیت که می توان درمان را در هفت روز انجام داد، به افرادی که امید به زندگی بسیار کوتاهی دارند، امکان می دهد تا این نوع درمان را دریافت نمایند. اولین بیمار تحت درمان با CAR-T که با سندرم زجر حاد تنفسی و عود شدید تومور به بیمارستان مراجعه کرد، هنوز در وضعیت بسیار خوبی است. این کار هیچ گاه نمی توانست با CAR-T به روش قدیمی و در یک محل متمرکز صورت گیرد.
استوفلز افزود: تمرکززدایی، ساده سازی و خودکارسازی کل فرایند، هزینه های CAR-T را به میزان قابل توجهی کم می کند. زمان مورد نیاز و میزان کاری که باید انجام بگیرد، هزینه زیادی را برای درمان های CAR-T به همراه دارد. اگر چهار یا پنج سیستم را در یک اتاق بیمارستان قرار دهید، می توانید سالانه ۲۰۰ بیمار را تنها با بهره گیری از پرسنل کمی درمان کنید.
گالاپاگوس از کمبود واکنش گرهای شیمیایی و سایر مواد خام که بر سایر شرکتها تأثیر می گذارد، مصون نخواهد بود. تراویس یانگ اظهار داشت: همه چالش های ناشی از نداشتن تکنسین های آموزش دیده برای انجام دادن این کار تشدید می شود. تکنسین ها نیازی به آموزش زیاد ندارند برای اینکه سیستم ها نیازمند دستکاری بسیار کمتری هستند اما هر زمان که این سیستم ها را در مراکز بیمارستانی توزیع می کنید، کنترل خود بر همه آنها را تا اندازه ای از دست می دهید.
در هر حال، استوفلز قبلا نا ممکن ها را ممکن کرده و بارها آنها را انجام داده است و بنظر می رسد که ناامید نیست. وی ادامه داد: من در تمام زندگی خود روی کوشش برای دسترسی به داروها کار کرده ام. این کار نیز چنین مأموریتی است. علم جدید، امکان انجام دادن کارهای جدید، دشوار و متفاوت را برای ما فراهم می سازد و اگر شروع نکنید، هیچ گاه به هدف نخواهید رسید.
منبع:

1402/02/04
15:40:03
0.0 / 5
323
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین