یک فوران مرگبار به انقراض گروهی از دایناسورها انجامید

یک فوران مرگبار به انقراض گروهی از دایناسورها انجامید به گزارش فیکس سرور، نتایج یافته های تعدادی از پژوهشگران نشان داده فوران های مرگبار آتشفشانی که در حدود ۲۶۰ میلیون سال پیش رخ داده، به انقراض دسته جمعی گونه ای از حیوانات منجر گردیده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در حالیکه نخستین انقراض دسته جمعی حدود ۲۵۹ میلیون سال پیش رخ داد، دومین انقراض تقریبا ۲۶۲ میلیون سال پیش در دوره پرمین میانی رخ داد.
در طول تاریخ زمین شناسی زمین، انقراض های دسته جمعی فاجعه بار گوناگونی وجود داشته است که حیوانات را از این سیاره محو کرده است. کارشناسان اعتقاد دارند که مدت ها پیش از دایناسورها، این سیاره تحت تسلط حیوانات مختلفی شامل تیتانوپونوس(نام علمی: Titanophoneus) تا خزندگان زره پوش بود. تیتانوپونوس(به مفهوم قاتل تایتانیک) یک سرده منقرض شده و گوشت خوار از راسته ددکمانان و زیرراسته سهمگین سران است که در اواسط دوره پرمین در روسیه زندگی می کرد.
حالا، تعدادی از پژوهشگران شواهدی از یک انقراض دسته جمعی دوگانه را کشف کرده اند که تقریبا ۲۶۰ میلیون سال پیش و به فاصله تقریبا سه میلیون سال از هم رخ داده است. این رویدادهای منجر به مرگ این جانوران عجیب و غریب در حدود ۲۶۰ میلیون سال پیش در عصر کاپیتانین زمین شده است.
به قول محققان دانشگاه علوم زمین چین، این دو انقراض دسته جمعی ناشی از فوران های عظیم آتشفشانی بوده است. بر طبق این مطالعه، فوران های آتشفشانی در جنوب غربی چین، در منطقه ای به نام «Emeishan Large Igneous» رخ داده است.
در این مطالعه، محققان اورانیوم جمع آوری شده از نمونه های دریایی در دریای جنوبی چین را اندازه گیری کردند. از این طریق، کارشناسان توانستند دو پالس را شناسایی کنند که در آن اقیانوس ها اکسیژن حیات بخش خویش را از دست داده اند. این در ارتباط با دو انقراض دسته جمعی است که یکی تقریبا ۲۵۹ میلیون سال پیش و دیگری تقریبا ۲۶۲ میلیون سال پیش در طول دوره پرمین میانی رخ داده است.
محققان تاکید نمودند که مطالعه وقایع انقراض باستانی می تواند به آنها کمک نماید تا تاثیر گرمایش جهانی بر زنجیره غذایی اقیانوس ها را پیشبینی کنند.
«توماس آلجئو»(Thomas Algeo) یکی از محققان مطالعه اظهار داشت: ما درحال مطالعه زیست بحران در دوره پرمین هستیم، اما گرمایش مشابه امروز به علت رویدادهای انسانی اتفاق می افتد. انسان ها اثرات فوران های آتشفشانی گذشته را حالا و در نتیجه انتشار کربن در جو تقلید می کنند. این فوران های عظیم آتشفشانی زنجیره ای از واکنش ها را به راه انداختند که این رویداد منجر به دوره کوتاهی از سرد شدن از خاکستر در اتمسفر فوقانی منعکس کننده نور خورشید و به دنبال آن دوره های طولانی تر گرمایش جهانی شد. گازهای گلخانه ای ساطع شده از فوران آنها اقیانوس ها را گرم می کند در نتیجه، آب سطحی گرم از رسیدن اکسیژن محلول به اعماق بیشتر جلوگیری کرد و در نهایت زنجیره غذایی حیوانات را در آن زمان از بین برد.
نتایج این مطالعه در مجله «Earth and Planetary Science Letters» انتشار یافته است.
منبع:

1402/01/23
12:35:53
0.0 / 5
326
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین