حقایقی كه ممكن است ندانید؛

آدمک های لگو در مدار مشتری می چرخند

آدمک های لگو در مدار مشتری می چرخند به گزارش فیکس سرور، اصفهان برای علاقه مند کردن کودکان به اکتشاف و علوم فضایی، کمپانی لگو، سه مینی فیگور ساخت و آنها را بر روی کاوشگر فضایی Juno  قرار داد. Juno، کاوشگر بدون سرنشین ناسا است که در سال ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از استار واک، «خدمه»، نام لگویی است که کمپانی لگو آنرا تولید کرد و بر روی کاوشگر Juno قرار دارد. این آدمک ها شامل شخصیت گالیله، ستاره شناس معروفی که برای نخستین بار چهار قمر بزرگ Jovian را کشف کرد، دیگری، خدای آسمان (Jupiter) و هم همسرش، جونو (Juno) که این مأموریت به نام آن نامگذاری شد، هستند.

مینی فیگورها هیچ قسمت متحرکی ندارند. آنها مخصوص فضا طراحی و از جنس آلومینیومی مقاوم در مقابل شرایط سخت پرواز فضایی ساخته شده اند. مأموریت جونو تا سپتامبر ۲۰۲۵ ادامه دارد و آنها هنوز درحال گردش در مدار قطبی سیاره مشتری هستند.

از زمان کشف نپتون تاکنون، این سیاره تنها یک مرتبه به دور خورشید چرخیده است

نپتون، هشتمین و دورترین سیاره منظومه شمسی است که در سال ۱۸۴۶ کشف شد. در واقع، نپتون نخستین سیاره ای است که از راه محاسبات ریاضی پیدا شد. این کشف زمانی رخ داد که ستاره شناسان متوجه شدند اورانوس از مدار پیشبینی شده منحرف شده است و همین مساله سبب شد که آنها وجود سیاره دیگری را فرض کنند. در نهایت، این فرض ستاره شناسان صحیح از آب درآمد و سبب کشف سیاره نپتون شد.

فضاپیماها از تمام سیاره های منظومه شمسی بازدید کرده اند

بیش از ۶۰ سال است که بشر به کاوش در فضا مشغول می باشد. از نظر جهانی، این مدت زمان زیادی نیست، اما در این مدت، فضاپیماها از تمام سیارات منظومه شمسی، همچون سیارات کوتوله بازدید کرده اند. این کاوشگرها بر روی مریخ و زهره فرود آمده اند و به دور عطارد، مشتری، زحل و سیاره کوتوله سرس (Ceres) می چرخند. همچنین، Voyager ۲ ناسا در کنار اورانوس و نپتون پرواز کرد و کاوشگر New Horizons توانست به پلوتو نزدیک شد.

تعداد درختان روی زمین بیشتر از ستاره های کهکشان راه شیری است

حتما شنیده اید که تعداد ستارگان در جهان از دانه های شن روی زمین بیشتر هستند. با عنایت به وسعت جهان هستی این اتفاقی دور از ذهن و عجیب نیست، آنچه عجیب است شنیدن این خبر است که تعداد درختان روی زمین بیشتر از ستاره های کهکشان راه شیری است. در یک تخمین تقریبی، بر مبنای آخرین آمار، اعلام شده است ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری و بیشتر از ۳ تریلیون درخت در سیاره ما وجود دارد.

یک روز در مریخ چه مدت طول می کشد؟

از آنجاییکه مریخ در مقایسه با زمین، دورتر از خورشید قرار دارد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا سیاره سرخ یک دور به دور خورشید بچرخد. یک سال در مریخ حدود ۶۸۷ روز زمینی است که برابر با ۱.۸۸ سال زمینی می شود. مریخ حدودا با همان سرعت زمین در محور خود می چرخد. به همین دلیل، چرخه های روزانه در این دو سیاره کاملا مشابه هستند. یک روز مریخی با واژه سول (Sol) بیان می شود، این مدت ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه طول می کشد که تنها ۳۹ دقیقه بیشتر از یک روز روی زمین است.

مدت هر فصل در مریخ حدود دو برابر بیشتر از زمین است

همانطور که می دانید، فصول به علت کج شدن محور چرخش یک سیاره ایجاد می شوند. شیب محوری مریخ بسیار شبیه به زمین است؛ سیاره سرخ در ۲۵.۲ درجه کج است، در حالیکه شیب محوری زمین حدود ۲۳.۵ درجه است. به همین دلیل، مریخ چهار فصل مجزا دارد؛ بهار، تابستان، پاییز و زمستان. با این وجود، هر فصل در مریخ حدود دو برابر بیشتر از روی زمین طول می کشد. ازاین رو، حدودا دو سال زمینی طول می کشد تا مریخ یک مرتبه به دور خورشید بچرخد.
1402/01/11
15:05:37
0.0 / 5
278
تگهای خبر: طراحی , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین