تسخیر ۳۷ سنگر از ۴۴ حوزه سلطه آمریكا در فناوری

چین گوی سبقت را در توسعه فناوری از آمریکا ربود

چین گوی سبقت را در توسعه فناوری از آمریکا ربود فیکس سرور: برمبنای یک گزارش جدید، چین با تضعیف سلطه ایالات متحده در زمینه فناوری، در 37 زمینه از 44 زمینه فناوری پیشتاز شده است که فناوری های مافوق صوت، توسعه باتری های الکتریکی و ارتباطات فرکانس رادیویی مدرن مانند 5G و 6G تعدادی از این زمینه ها هستند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گزارش جدید «موسسه سیاست راهبردی استرالیا» نشان میدهد که ایالات متحده و سایر کشورهای غربی در حوزه توسعه فناوری های پیشرفته از چین عقب مانده اند.
در این گزارش هشدار داده شده است که پکن همین طور در موقعیتی است که می تواند انحصار و سلطه خودرا در بعضی از این حوزه ها حفظ کند.
روابط ایالات متحده و چین در چند سال قبل به علت افزایش تعرفه های تجاری از جانب آمریکا و حمایت سیاسی پکن از کشورهایی مانند کره شمالی و جاه طلبی های فزاینده چین در دریای چین جنوبی ملتهب شده است.
با این وجود، در پس زمینه این مسائل بنظر می رسد که چین در حوزه توسعه فناوری های نوین از ایالات متحده و متحدان غربی آن پیش افتاده است.
پیشگامی چین چگونه سنجیده شده است؟
اندیشکده سیاست راهبردی استرالیا در یک ارزیابی یک ساله، بازدهی و کارآمدی تحقیقاتی چندین کشور را در زمینه های فناوری های پیشرفته اندازه گیری کرده است. این کار با تمرکز بر مقالاتی که در مجلات برتر انتشار یافته بودند و نحوه و تعداد استناد آنها در تحقیقات بعدی انجام شده است.
بر طبق این تحلیل، چین پایه هایی را به وجود آورده است تا خودرا به عنوان یک ابرقدرت پیشرو در علم و فناوری جهان معرفی نماید.
ارزیابی فناوری های اساسی نشان داد که تمامی ۱۰ سازمان برتر تحقیقاتی جهان در چین مستقر هستند و در مجموع، ۹ برابر بیش از کشور دوم که به طور معمول ایالات متحده است، مقالات تحقیقاتی «با تأثیرگذاری بالا» ساخته اند.
در این گزارش به برتری چشم گیر چین در توسعه تسلیحات مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک اتمی اشاره شده است، جایی که این کشور از آمریکا که به شدت بدنبال تحقق این فناوری است، پیشی گرفته است.
پژوهشگران چینی طی پنج سال قبل ۴۸.۴۹ درصد از مقالات پُرتاثیر دنیا را در حوزه مافوق صوت و موتورهای پیشرفته هواپیما ساخته اند، در صورتیکه چین خانه ی ۷ مؤسسه از ۱۰ مؤسسه تحقیقاتی برتر جهان در این حوزه می باشد.
آکادمی علوم چین در بیشتر ۴۴ فناوری ردیابی شده توسط اتاق فکر این اندیشکده، رتبه اول یا دوم را به خود اختصاص داده و در ۳۷ مورد از این حوزه های فناوری پیشتاز است. این حوزه ها شامل فناوری های آینده نگرانه مانند توسعه باتری های الکتریکی، فناوری مافوق صوت و ارتباطات فرکانس رادیویی پیشرفته مانند ۵G و ۶G ۶G است.
این گزارش اعلام نموده است که چین بطور بالقوه در موقعیتی است که در هشت حوزه مانند مواد و تولید در مقیاس نانو، تولید برق مبتنی بر هیدروژن و آمونیاک و همین طور اصول مهندسی زیست شناسی مصنوعی برای توسعه سیستم های بیولوژیکی جدید انحصار بوجود آورد.
بعد از چین و آمریکا، تعدادی از کشورها مانند هند، بریتانیا، کره جنوبی، آلمان، استرالیا و سایرین در ردیف دوم کشورهایی قرار دارند که در این عرصه ها پیشرفت های فناورانه قابل توجهی دارند.
این اندیشکده سفارش می کند که این کشورها تا ۰.۷ درصد از درآمد ناخالص ملی خودرا برای پروژه های تحقیق و توسعه در این عرصه ها اختصاص دهند.
منبع:

1401/12/14
11:27:57
0.0 / 5
253
تگهای خبر: ارتباطات , پژوهش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین