الهام از بازوی اختاپوس برای توسعه ربات های نرم

الهام از بازوی اختاپوس برای توسعه ربات های نرم به گزارش فیکس سرور، یک مدل الهام گرفته از طبیعت دری به سمت توسعه کنترل ربات های نرم می گشاید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز برک، بازوهای اختاپوس حدودا برای انجام بی نهایت حرکات پیچیده مانند دستیابی به اجسام، گرفتن آنها، خزیدن و شنا آزاد هستند. این که چگونه این حیوانات به چنین طیف وسیعی از فعالیت ها دست می یابند، منبعی از رمز و راز، شگفتی و الهام است. بخشی از چالش دریافتن نحوه حرکت آنها ناشی از سازماندهی پیچیده و زیست مکانی عضلات داخلی این جانور است.
به این مشکل تحت یک پروژه چند رشته ای به رهبری پراشانت مهتا(Prashant Mehta) و ماتیا گازولا(Mattia Gazzola)، استادان علوم و مهندسی مکانیک در دانشگاه ایلی نوی پرداخته شد. این دو محقق و گروه آنها یک مدل دقیق فیزیولوژیکی از عضلات بازوی اختاپوس بوجود آورده اند.
مهتا می گوید: مدل ما، نخستین در نوع خود است و نه تنها به درک این مشکل بیولوژیکی کمک می نماید، بلکه چارچوبی برای طراحی و کنترل ربات های نرم در آینده عرضه می دهد.
قابلیت های چشم گیر بازوهای اختاپوس مدت هاست که الهام بخش طراحی و کنترل ربات های نرم بوده است. چنین ربات های نرمی دارای قابلیت انجام وظایف پیچیده در محیط های بدون ساختار و در عین حال کارکرد ایمن در اطراف انسان ها هستند و کاربردهای مختلفی از کشاورزی تا جراحی دارند.
هنگ شنگ چانگ(Heng-Sheng Chang)، نویسنده ارشد این مطالعه، توضیح داد که بخش های نرم بدن مانند بازوهای اختاپوس یک چالش بزرگ برای مدل سازی و کنترل است. او اظهار داشت: آنها توسط سه دسته ی عضلات داخلی اصلی یعنی طولی، عرضی و مورب هدایت می شوند که سبب تغییر شکل بازو در چندین حالت می شود. بنابراین بازوهای عضلانی نرم بر خلاف همتایان سفت و سخت خود آزادی قابل توجهی بیشتری دارند.
گروههای مهتا و گازولا با رانور ژیلت(Rhanor Gillette)، پروفسور بازنشسته فیزیولوژی مولکولی ایلی نوی، همکاری کردند تا فیزیولوژی اختاپوس مشاهده شده را در مدل ریاضی خود برای این مطالعه بگنجانند.
محققان با گیریش کریشنان(Girish Krishnan)، استاد مهندسی سیستم های صنعتی و سازمانی ایلی نوی همکاری می کنند تا ایده های ریاضی خویش را در طراحی و کنترل ربات نرم واقعی بگنجانند. این نه تنها یک روش سیستماتیک برای کنترل ربات های نرم ایجاد می کند، بلکه درک عمیق تری از مکانیسم های کار آنها را هم فراهم می آورد.
منبع:

1401/12/08
14:03:58
0.0 / 5
324
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین