احتمال درمان سرطان با نور فرابنفش طی 5 تا 10 سال آینده

احتمال درمان سرطان با نور فرابنفش طی 5 تا 10 سال آینده فیکس سرور: دانشمندان می گویند، باتوجه به روند تحقیقات فعلی روی روش های درمان انواع سرطان، نسل بعدی درمان های این بیماری می تواند بین پنج تا 10 سال دیگر در دسترس قرار گیرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نسل بعدی درمان های سرطان که با بهره گیری از به خدمت گرفتن نور محقق می شوند، بااینکه ممکنست دور به نظر برسند، اما در یک پیشرفت قابل توجه توسط دانشمندان دانشگاه «ایست آنگلیا»(UEA) در انگلیس، چندین قدم نزدیک تر شده است.
اما این درمان چگونه است؟ در این روش درمانی، هنگامی که چراغ های LED تعبیه شده در نزدیکی تومور روشن می شوند، داروهای بیوتراپی را فعال می کنند. این داروها بسیار هدفمند و موثرتر و دقیق تر از ایمونوتراپی های فعلی هستند.
توانایی برقراری پیوند کووالانسی قطعات آنتی بادی با هدف خود
دکتر آمیت ساچدوا(Amit Sachdeva) از دانشکده شیمی دانشگاه ایست آنگلیا(UEA) که دانشمند اصلی این مطالعه است، می گوید: درمان های فعلی سرطان مانند شیمی درمانی، سلول های سرطانی را از بین می برند، اما می توانند به سلول های سالم بدن مانند سلول های خونی و سلول های پوست نیز لطمه برسانند. این بدان مدلول است که آنها می توانند عوارض جانبی همچون ریزش مو، احساس خستگی و بیماری ایجاد کنند و همین طور بیماران را در معرض افزایش ریسک مبتلاشدن به عفونت قرار می دهند. بدین سبب انگیزه بسیار زیادی برای ابداع درمان های جدید وجود دارد که هدفمندتر هستند و این عوارض جانبی ناخواسته را ندارند.
هم اکنون، آنتی بادی ها و قطعات آنتی بادی برای درمان سرطان تولید شده اند. این گروه پژوهشی یکی از نخستین قطعات آنتی بادی را که با تابش اشعه فرابنفش با طول موجی مشخص به هدف خود می چسبد و با آن یک پیوند کووالانسی ایجاد می کند، مهندسی کرده است.
این بدان مدلول است که مولکول های دارویی با این روش می توانند بطور دائم در یک تومور مستقر شوند.
پیوند کووالانسی(Covalent bond) یا رابطه اشتراکی یک نوع رابطه شیمیایی در شیمی است. در ترکیب یونی، اتم ها با از دست دادن یا گرفتن الکترون، مدار بیرونی خودرا پر می کنند، اما در رابطه اشتراکی(کووالانسی) اتم ها می توانند با اشتراک الکترون ها مدار خودشان را پر کنند و به آرایش هشت تایی پایدار گاز نجیب پس از خودشان برسند.
جوابدهی خوب برای سرطان های پوست و سرطان هایی که تومور جامد دارند
دانشمندان می گویند به عبارت دیگر، شما می توانید آنتی بادی ها را برای حمله به سلول های تومور با تابش نور فعال کنید. در مورد سرطان پوست، مستقیماً روی پوست و در مورد انواع دیگر سرطان با بهره گیری از چراغ های LED کوچکی که می توانند در محل تومور در داخل بدن کاشته شوند.
دکتر ساچدوا می گوید این امر به این روش درمانی اجازه می دهد تا کارآمدتر و هدفمندتر باشد، برای اینکه به این معنا است که فقط مولکول های مجاور تومور فعال می شوند و روی سلول های دیگر تأثیر نمی گذارد.
وی تاکید می کند که این درمان برای سرطان هایی مانند سرطان پوست یا جایی که تومور جامد وجود دارد، موثر است، اما در سرطان های خون مانند لوسمی کارایی ندارد.
پژوهشگران می گویند، اگر مرحله بعدی تحقیقاتشان به خوبی جلو برود، نسل جدید سیستم ایمنی درمانی قابل فعال شدن با نور می تواند بیماران سرطانی را ظرف پنج تا ۱۰ سال آینده درمان کند.
این مطالعه در مجله Nature Chemical Biology انتشار یافته است.
منبع:

1401/12/02
08:12:51
0.0 / 5
336
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین