آخرین وضعیت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات

آخرین وضعیت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به گزارش فیکس سرور، دسترسی ساده مردم به اینترنت با هدف تسهیل در امور، گشایش کسب و کارها و عرضه سریع تر خدمات امری ضروریست که بارها از جانب مسؤلان و حتی رئیس جمهوری بر آن تاکید شده و همین عوامل سبب شده بر روند پیشرفت شبکه ملی اطلاعات توجه و تاکید ویژه ای شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» آمده که شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است.
این شبکه متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است. در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی انجام می شد تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی شده است؛ اما این شتاب بخشی به روند اجرای این پروژه در دولت سیزدهم از مهم ترین اقدمات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است؛ ازاین رو طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد.
تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه های وزارت ارتباطات قرار داشته و برای اینکه این مهم محقق گردد تمام منابع وزارت خانه بسیج شده است. اولویت اول وزارت ارتباطات تحقق شبکه ملی اطلاعات در لایه های مختلف است و شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت وزیر ارتباطات شکل گرفته و هر هفته جلسه برگزار می نماید. هفت پروژه کلان تعریف شده که مبتنی بر مصوبه شورایعالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۹ است. در این طرح وظایف دستگاههای مختلف برای تحقق شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است که از ۵۳ بند ۳۷ بند آن مستقیما به وزارت ارتباطات باز می گردد. ۲۰۰ زیر پروژه برای تحقق اهداف تعریف شده است و در این جلسات قرارگاهی میزان پیشرفت این پروژه ها بررسی می شود.
چندی قبل وزیر ارتباطات یکی از مشکلاتی که در این خصوص وجود داشت را این مورد اعلام نمود که شاخصی برای پیشرفت شبکه ملی اطلاعات وجود نداشته است. وزیر قبلی مدعی بود که این شبکه ۷۰ درصد پیشرفت داشته اما مرکز ملی فضای مجازی پیشرفت آنرا ۳۰ درصد اعلام می کرد ازاین رو در وهله اول تلاش شد به یک ادبیات مشترک رسید و بیشتر از ۱۰۰ شاخص تعریف شد تا میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را به شکل کمی اعلام گردد. برپایه آخرین سنجش ها در ابتدای دولت سیزدهم علیرغم این که قریب به ۱۰ سال از هدف گذاری برای تحقق شبکه ملی اطلاعات می گشت میزان پیشرفت آن تنها ۳۰ درصد بود. اما حالا میتوان اعلام نمود که با تلاش شبانه روزی وزارت ارتباطات میزان تحقق شبکه ملی اطلاعات بیشتر از ۵۹ درصد پیشرفت داشته است.
گفته شده این پروژه در ۱۰ سال تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشته اما در ظرف یک سال و اندی به پیشرفت ۵۹ درصدی رسیده است و با برنامه ریزی های انجام شده ظرف یک سال و نیم آینده یعنی تا سال ۱۴۰۳ شبکه ملی اطلاعات محقق خواهد گردید. البته گفته شده این پروژه یک کار پویا و دائمی است که متناسب با فناوری های روز باید توسعه یابد و اگر حمایت ها ادامه داشته باشد زودتر از سال ۱۴۰۳ این پروژه به سرانجام برسد.
مجتبی رضا خواه - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی- هم اعتقاد دارد یکی از مهم ترین زیرساخت های اقتصاد دیجیتال شبکه پرسرعت و باکیفیت است که در واقع برای این باید توسعه ارتباطات ثابت فیبر نوری اتفاق بیفتد، در غیر اینصورت نسل پنجم شبکه تلفن همراه کشور ایجاد نخواهد شد. باید شبکه فیبر نوری را هم در منازل و هم محل استقرار کسب و کارها ببریم اما متاسفانه در طول ۱۰ سال قبل این مورد گرفتار عقب ماندگی جدی شده است.
به تازگی سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی از پیشرفت ۵۷ درصدی شبکه ملی اطلاعات برپایه شاخصهای مورد ارزیابی اطلاع داد. که بر این اساس، تابحال برای ۸۶ درصد از اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات بیشتر از یک صد شاخص ارزیابی تدوین و مورد توافق قرار گرفته است که این شاخص ها و ارزیابی شبکه برمبنای آنها با همکاری و مشارکت همه جانبه مدیران و کارشناسان بخش های مختلف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی بیشتر از ۵۰۰ ساعت جلسات متمرکز صورت گرفته است و علاوه بر بخش های فنی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به صورت مستقل و مستقیم در مورد اپراتورها، دیتاسنترها و خدمات ابری و پیام رسان ها هم انجام شده است.
بر این اساس از مهم ترین اقداماتی که طی ماه های اخیر صورت گرفته، عملیات گسترده برای شناسایی ضعف ها و اشکالات و نارسایی ها در لایه دسترسی و تجمیع بوده است. نقاط اشباع و عوامل ناپایداری به خوبی شناسایی شده و هماهنگی های لازم برای تهیه طرح های عملیاتی و اقدامات لازم انجام شده است که با حل این اشکالات قطعا وضعیت شبکه بهبود خواهد یافت. به موازات این رفع اشکالات، سرمایه گذاری خوبی برای سال ۱۴۰۲ در حوزه فیبر، خدمات TD-LTE حوزه نسل پنجم شبکه سیار صورت گرفته است؛ این سرمایه گذاری ها و اقدامات وضعیت شبکه و کیفیت و سرعت خدمات و سرویس ها را در سال ۱۴۰۲ بشدت متحول خواهد نمود و به مراتب وضعیت بهتری خواهیم داشت.
در هر حال رئیس جمهوری در جلسه اخیر شورایعالی فضای مجازی با تکیه بر ضرورت اعمال و اجرای قانون در زمینه سامانه ها و پلت فرم های خارجی تصریح کرده است: دسترسی ساده مردم به اینترنت با هدف تسهیل در امور، گشایش کسب و کارها و عرضه سریع تر خدمات امری ضروریست که تحقق آن تلاش بیشتر دست اندرکاران این بخش را می طلبد.
در این نشست گزارش پیشرفت کار شبکه ملی اطلاعات مطرح و راهکارهای سرعت بخشیدن به تکمیل این طرح مهم بررسی گردید و رئیس جمهوری هم بر تسریع بیشتر در روند تکمیل این شبکه تاکید نمود.1401/11/24
11:49:47
0.0 / 5
345
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین