درخشش نظریه اینشتین در یک کهکشان نامرئی!

درخشش نظریه اینشتین در یک کهکشان نامرئی! فیکس سرور: دانشمندان به لطف نظریه نسبیت اینشتین توانستند یک کهکشان نامرئی را ببینند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از پاپیولار مکانیکس، یافتن کهکشان های جدید کار سختی است. اما گروهی از پژوهشگران «مدرسه بین المللی مطالعات پیشرفته»(SISSA) می گویند که یک کهکشان جدید را در یک جهان نسبتا جوان کشف کرده اند و همه این اکتشافات به لطف نظریه نسبیت آلبرت اینشتین به دست آمده اند.
«ماریکا جولیتی»(Marika Giulietti) که اخترفیزیک و کیهان شناسی را در مدرسه بین المللی مطالعات پیشرفته مطالعه می کند، اظهار داشت: این یک جرم آسمانی بسیار ویژه بود.
پژوهشگران در مقاله این پژوهش جدید نوشتند: این جرم آسمانی کهکشان، آن قدر تاریک و فشرده بود که تقریباً نامرئی بود.
جولیتی افزود: کهکشان های بسیار دور، معادن واقعی اطلاعات در مورد تکامل گذشته و آینده جهان ما هستند اما مطالعه آنها بسیار چالش برانگیز است. اگر علاوه بر فاصله دور، نور ضعیفی که از آنها دریافت می نماییم و گسترش غبار میان ستاره ای را اضافه کنید، می بینید که ما برای رصد این کهکشان های ناشناخته، مشکل داریم.
پژوهشگران در ادامه مقاله نوشتند: بااینکه دانشمندان در سالهای اخیر چندین کهکشان دوردست را کشف کرده اند اما این کهکشان ها بطور کلی حتی برای قوی ترین تجهیزات نوری مانند تلسکوپ فضایی هابل کاملا نامرئی به نظر می رسند.
اینجاست که عدسی گرانشی وارد می شود. این روش نشان میدهد که جرم، نور را خم می کند و این همان موضوعی است که اولین بار در نظریه نسبیت اینشتین پیش بینی شد. میدان گرانشی یک جرم بزرگ مانند یک ستاره یا یک سیاره در فضا، نور ورودی را خم می کند. از آنجائیکه این اجرام بزرگ دارای میدان های گرانشی هستند که در فضا امتداد می یابند، نور ورودی ممکنست در فاصله ای زیاد شکسته شود و بتواند مناطق بزرگی از فضا را مخدوش کند. هرچه جرم بزرگ تر باشد، خمش آن چشمگیرتر است.
جولیتی اظهار داشت: به این ترتیب، اجرام بزرگ آسمانی مانند نوعی عدسی کیهانی بزرگ عمل می کنند که کهکشان های پس زمینه را بزرگ تر و درخشان تر نشان میدهد و امکان شناسایی و مطالعه آنها را فراهم می آورد.
تا حالا برنامه های رصدی با بهره گیری از این روش، حدود ۱۰۰ جرم آسمانی را کشف کرده اند اما تازه ترین جرم، بیشتر به لطف روشنایی خود، یک جرم ویژه بود. دانشمندان با بهره گیری از یک تداخل سنج جدید واقع در صحرای آتاکامای شیلی، خاصیت های این کهکشان پیچیده را تعیین کردند.
جولیتی اضافه کرد: تحلیل و بررسی ما نشان داد که این جرم، بسیار فشرده و احتمالاً جوان است و ستاره ها را با سرعت بسیار بالایی تشکیل می دهد.
این پژوهش، در «The Astrophysical Journal» به چاپ رسید.
منبع:

1401/11/23
14:34:04
0.0 / 5
270
تگهای خبر: پژوهش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین