در گفت وگو با فیكس سرور تشریح شد

جزییات همکاری دو سازمان برای بهره برداری از تصاویر ماهواره خیام در زمینه نقشه برداری

جزییات همکاری دو سازمان برای بهره برداری از تصاویر ماهواره خیام در زمینه نقشه برداری فیکس سرور: به گزارش فیکس سرور، رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس سازمان فضایی درباب بهره برداری از تصاویر ماهواره «خیام»، اظهار داشت: کارگروه مشترکی شکل گرفت تا جزییات فنی و تولید محصولات ارزش افزوده در این کارگروه مشترک بررسی شود و در نهایت انعقاد تفاهم نامه ای، مبنای این همکاری خواهد بود.


علی جاویدانه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به کاربردهای تصاویر ماهواره ای در زمینه نقشه برداری، اضافه کرد: تصاویر ماهواره ای در زمینه نقشه و اطلاعات مکانی کاربردهای وسیعی دارد.
وی افزود: نمونه کاربردهای این تصاویر تهیه نقشه های فرونشست زمین بوده که تهیه این نقشه ها در دستور کار سازمان نقشه برداری قرار داشته و بتازگی موفق شدیم پایگاه جامع فرونشست کشور را تهیه نماییم.
جاویدانه با تأکید بر این که تهیه این نقشه ها با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره ای راداری بوده است، این روش را یکی از آخرین تکنولوژی های موجود در دنیا دانست که کارشناسان و پژوهشگران سازمان نقشه برداری کشور از این روش برای شناسایی پهنه های فرونشست در سراسر کشور، استفاده کردند.
رییس سازمان نقشه برداری، به بیان کاربرد تصاویر اپتیکی در این عرصه پرداخت و تصریح کرد: این تصاویر برای تولید تصاویر قائم (ارتوفتو) نیز می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی اشاره کرد: در این جهت بتازگی هماهنگی هایی با سازمان فضایی درباب استفاده از تصاویر ماهواره «خیام» داشتیم. در این توافقات قرار شد تا سازمان فضایی نمونه ای از تصاویر این ماهواره را در اختیار ما قرار دهند تا بررسی نماییم که با استفاده از این تصاویر، در زمینه نقشه و اطلاعات مکانی چه محصولاتی را می توان تهیه کرد.
جاویدانه اظهار امیدواری کرد بتوان با استفاده از تصاویر ماهواره «خیام» قسمتی از نیازهای کشور به نقشه و اطلاعات مکانی را با تهیه ارتوفتوهای پوششی و نقشه های متوسط مقیاس تامین کرد.
رییس سازمان نقشه برداری با اشاره به اینکه تا حالا تصاویر ماهواره «خیام» در اختیار این سازمان قرار نگرفته است، افزود: با مذاکراتی که با دکتر سالاریه رییس سازمان فضایی انجام شد، قرار شد پس از آن که مراحل آماده سازی تصاویر این ماهواره انجام شد، این تصاویر در اختیار ما قرار گیرد و ما نیز از این تصاویر برای تهیه ارتوفتو پوششی کشور و تهیه نقشه های متوسط مقیاس استفاده خواهیم کرد.
جاویدانه با اشاره به اینکه تبادل این تصاویر در قالب امضای تفاهم نامه ای صورت خواهد گرفت، تصریح کرد: برمبنای نشستی که با رییس سازمان فضایی در محل سازمان نقشه برداری کشور داشتیم، کارگروه مشترکی شکل گرفت تا جزییات فنی و تولید محصولات ارزش افزوده در این کارگروه مشترک بررسی شود و در نهایت انعقاد تفاهم نامه ای، مبنای این همکاری خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه تا حالا در دوره های مختلف تصاویر ماهواره ای مورد نیاز اپتیکی و راداری از منابع مختلف بین المللی تهیه شده است، اظهار داشت: در دهه ۸۰ تهیه نقشه ۱؛۲۵۰۰۰ در بلوک های مرزی در دستور کار بود که با استفاده از تصاویر ماهواره ای اپتیکی صورت گرفت.
وی نمونه دیگر استفاده از تصاویر ماهواره ای را در تهیه نقشه فرونشست سراسر کشور دانست و اضافه کرد: این نقشه ها با استفاده از پردازش تصاویر راداری که در منابع آزاد بین المللی موجود بود، تهیه شد.
جاویدانه اظهار داشت: مزیت داده های ماهواره «خیام» این است که داده های آن در اختیار کشور بوده و امید است با دریافت تصاویر و پردازش دقیق بر روی آن، بتوان آنها را برای تهیه ارتوفتو پوششی در کل کشور و مبنا قرار گرفتن این تصاویر برای تهیه نقشه های متوسط مقیاس پوششی، به کار برد.
جاودانه اضافه کرد: از آنجا که تصاویر ماهواره «خیام» از نوع اپتیکی است، جهت بررسی فرونشست زمین کاربرد ندارد و ما درصدد تهیه ارتوفتو از تصاویر این ماهواره هستیم.
منبع:

1401/11/19
11:21:25
0.0 / 5
868
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین