محققان دانشگاه كلمبیا :

استفاده از لوازم آرایشی، خطرات جدی برای کودکان در پی دارد

استفاده از لوازم آرایشی، خطرات جدی برای کودکان در پی دارد فیکس سرور: پژوهشگران دانشگاه «کلمبیا» در مطالعه اخیرشان اظهار نمودند بیشتر کودکان آمریکایی به سبب استفاده از لوازم آرایشی در معرض مواد شیمیایی سرطان زا قرار دارند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، بار دیگر که فرزندتان هنگام رفتن به مراسمی، درخواست آرایش صورت کرد، کمی بیشتر فکر کنید چونکه نتایج یافته های ناراحت کننده جدید پژوهشگران دانشگاه «کلمبیا» و موسسه غیرانتفاعی «Earthjustice» نشان داده بیشتر کودکانی که در ایالات متحده بزرگ می شوند، از لوازم آرایشی صورت و بدن استفاده می نمایند که این مواد ممکنست حاوی مواد شیمیایی بالقوه مضر و مواد سرطان زا مانند سرب و آزبست باشد.
آزبست یا پنبه ی نسوز یا پنبه ی کوهی(Asbestos) که در علم زمین شناسی به کانی نامهربان مشهور است، در اصل یک کانی سیلیکاتی حاصل از ماگما و در حقیقت نوعی سنگ آذرین بیرونی است و به همین دلیل، ریزبلور است و بطور کلی نام گروهی از ترکیب های معدنی منیزیم و سیلیسیم است که بیشتر در طبیعت بصورت الیاف معدنی و سنگ یافت می شود.
نویسندگان در این مطالعه بیش از ۲۰۰ نظرسنجی انجام دادند و دریافتند که ۷۹ درصد از والدین گزارش داده اند که فرزندانشان(سن ۱۲ سال و کمتر) از لوازم آرایشی صورت و بدن که برای کودکان عرضه می شوند(مانند اکلیل، رنگ صورت و برق لب) استفاده می نمایند.
محققان در تحقیقات قبلی هشدار داده بودند که این محصولات اغلب حاوی مواد شیمیایی سمی مانند سرب، آزبست، PFAS، فتالات و فرمالدئید هستند. علاوه بر این، بنظر می رسد مواد شیمیایی سمی مانند فلزات سنگین که بطور خاص در لوازم آرایش صورت و بدن کودکان(CMBP) یافت می شود، برای نوزادان و کودکان مضر هستند. چنین مواد شیمیایی، چه تولیدکنندگان به عمد آنها را اضافه کنند و چه به عنوان آلاینده ظاهر شوند، با مشکلات سلامتی مختلفی مانند سرطان، لطمه های عصبی رشدی و سایر نتایج جدی و غیرقابل برگشت سلامتی ارتباط دارند.
«النور ای مدلی»(Eleanor A. Medley) نویسنده اول این مطالعه اظهار داشت: شواهد فزاینده ای در خصوص وجود مواد مضر اغلب در لوازم آرایشی و بهداشتی بزرگسالان و لوازم آرایش صورت و بدن کودکان وجود دارد و کودکان از نظر بیولوژیکی نسبت به اثرات سموم حساس تر هستند. در این زمان، کشف چگونگی استفاده کودکان از لوازم آرایش صورت و بدن بمنظور مشخص کردن خطر و بهبود ایمنی مهمست.

کدام دسته از کودکان بیش از لوازم آرایشی استفاده می کنند؟در میان تمام کودکان مورد بررسی قرار گرفته، حدودا ۵۴ درصد از لوازم آرایش صورت و بدن کودکان حداقل بصورت ماهانه استفاده می نمایند. ۱۲ درصد دیگر روزانه از لوازم آرایش صورت و بدن کودکان استفاده می نمایند و حدودا ۲۰ درصد از لوازم آرایش صورت و بدن کودکان به مدت هشت ساعت یا بیشتر در یک روز استفاده می نمایند. یک سوم از کودکان حتی گزارش داده اند که طی ۱۲ ماه گذشته بطور ناخواسته این محصولات را مصرف کرده اند. بیش از یک سوم از کودکان مورد نظر لاتین تبار بودند و ۶۵ درصد از آن گروه استفاده از لوازم آرایش صورت و بدن کودکان را گزارش کردند. علاوه بر این، در مقایسه با سایر گروههای نژادی، کودکان لاتین تبار بیش از هر جمعیت دیگری از لوازم آرایش صورت و بدن کودکان استفاده می نمایند.

این یافته ها درست زمانی به دست می آیند که چندین ایالت مانند نیویورک و واشنگتن، آغاز به بررسی تشدید مقررات مصرف کننده در مورد اسباب بازی ها، لوازم آرایش و محصولات مراقبت شخصی کرده اند.
دکتر «جولی هربستمن»(Julie Herbstman) از دیگر پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: کودکان بسیار در مقابل خطرات نامطلوب سلامتی در رابطه با مواد شیمیایی که اغلب در لوازم آرایش و محصولات بدن یافت می شوند قرار دارند و لطمه پذیر هستند. علاوه بر قرار گرفتن این مواد روی پوست، الگوهای رفتاری نامناسب مانند گذاشتن دست در دهان نیز ممکنست خطر بلع ناخواسته این مواد را افزایش دهد. علاوه بر این، جثه کوچک کودکان، سرعت رشد بالا، بافت ها و اندام های درحال رشد و سیستم ایمنی نابالغ کودکان، آنها را از نظر بیولوژیکی در مقابل اثرات سموم بیشتر لطمه پذیر می سازد.
وی اضافه کرد: این نگران کننده است که صنعت آرایشی اجازه دارد محصولات آرایشی صورت و بدن که حاوی مواد شیمیایی بسیار سمی هستند را برای کودکان عرضه نماید. یافته های این مطالعه می تواند به آژانس های فدرال کمک نماید تا درک بهتری از روش استفاده کودکان از این محصولات داشته باشند و امیدواریم این مطالعه سازمان ها را تشویق کند تا برای صیانت از کودکان در مقابل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی اقدام نمایند. متأسفانه، هم اکنون مطالعات کمی در سطح فدرال برای صیانت از کودکان در مقابل مواد شیمیایی سمی موجود در لوازم آرایش صورت و بدن کودکان انجام شده است.
یافته های این مطالعه در مجله «International Journal of Environmental Research and Public Health» انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/12
08:11:36
0.0 / 5
319
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین