درسی که ناسا از حادثه کپسول فضایی روسیه گرفت

درسی که ناسا از حادثه کپسول فضایی روسیه گرفت به گزارش فیکس سرور، به نظر می آید بعد از حادثه ای که برای فضاپیمای روسیه افتاده است ناسا می خواهد برای ارتقای سپر کپسول کرو دراگون شرکت اسپیس ایکس درخواست دهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا در مراحل اولیه مذاکرات با اسپیس ایکس است تا احیانا فضاپیمای کرو دراگون را بهبود دهند.
مقامات آژانس فضایی آمریکا در روز چهارشنبه(۲۵ ژانویه) طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام نمودند که ناسا درحال بررسی عرضه درخواستی به اسپیس ایکس برای تقویت سپر موجود روی کپسول کرو دراگون این شرکت به دنبال ایجاد یک سوراخ کوچک روی فضاپیمای روسی سایوز در ماه دسامبر ۲۰۲۲ است.
این حادثه احیانا بوسیله یک ریزشهاب سنگ زمانی رخ داده است که سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی متصل بوده و همچنان در آنجا قرار دارد. این حفره سبب ایجاد نشتی مایع خنک کننده در این کپسول و ناامن شدن وسیله نقلیه سایوز، معروف به «MS-۲۲»، برای بازگردادن فضانوردان به خانه شد.
ازاین رو آژانس فضایی روسکاسموس روسیه تصمیم گرفته است یک سایوز خالی را در روز ۲۰ فوریه به فضا پرتاب کند تا سه خدمه «MS-۲۲» را به زمین بازگرداند. انتظار می رود که این سفر در ماه سپتامبر یعنی حدود شش ماه بعد از تاریخ برنامه ریزی شده اولیه، صورت گیرد.
مذاکرات با اسپیس ایکس هنوز در مراحل اولیه قرار دارد. استیو استیچ(Steve Stich)، مدیر برنامه خدمه تجاری ناسا اظهار داشت که ایده تقویت سپر اخیرا در روز سه شنبه(۲۴ ژانویه) در یک جلسه برنامه ریزی شده مطرح گردیده است.
او توضیح داد: ما آغاز به صحبت در مورد این مساله کردیم که آیا حالا می توانیم برای آن کاری انجام دهیم؟ وی در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه، اظهار داشت که مقرر است در روز ۲۶ فوریه مأموریت کرو-۶ صورت گیرد.
سارا واکر(Sarah Walker) از اسپیس ایکس اظهار داشت که این شرکت با اهداف ناسا همسو است. واکر که مدیر مأموریت دراگون است، همینطور تصریح کرد که تمام تحلیل و بررسی ها تا به امروز نشان داده است که کرو دراگون که حالا به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است به خوبی کار می کند.
مقامات روسکاسموس می گویند که کپسول صدمه دیده ی سایوز MS-۲۲ می تواند دو خدمه از سه خدمه خویش را در صورت ضرورت برای تخلیه ایستگاه فضایی بین المللی در خود جای دهد. با این وجود، کپسول برای بازگشت به زمین بدون خنک کننده، گرم خواهد بود. دو نفری که امکان دارد این سفر را با MS-۲۲ انجام دهند، سرگئی پروکوپیف(Sergey Prokopyev) و دیمیتری پتلین(Dmitry Petelin) هستند. سومین نفر یعنی فرانک روبیو(Frank Rubio)، فضانورد ناسا، در سناریویی دیگر با نام «قایق نجات» به چهار فضانورد مأموریت کرو-۵ می پیوندد.
مقامات آژانس فضایی آمریکا در روز چهارشنبه گفتند که ناسا پیش از تایید انتقال صندلی روبیو از سایوز «MS-۲۲» به دراگون، سؤالات ایمنی گوناگونی را در نظر گرفتند، همچون اطمینان از وجود اکسیژن کافی در فضاپیمای اسپیس ایکس و این که آیا میتوان دی اکسید کربن را به حداقل رساند و فرودی بی خطر انجام داد یا خیر.
اسپیس ایکس در ابتدا کپسول کرو دراگون را برای حمل هفت نفر طراحی کرد. اما کپسول کنونی تنها دارای چهار صندلی است و اضافه کردن روبیو بعنوان خدمه پنجم به صورت غیرمنتظره، مستلزم تغییر کاربری هوشمندانه منابع در مدار بود.
استیچ ضمن اشاره به کپسول باری اسپیس ایکس که هم اکنون به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است، اظهار داشت: ما به دنبال برداشتن تسمه های بار از کپسول «CRS-۲۶» بودیم. او اضافه کرد: ما توانستیم تسمه ها را روی فرانک و پوشش صندلی قرار دهیم و او را به کف کپسول دراگون محکم متصل نماییم تا در صورت نیاز از آن استفاده گردد.1401/11/07
18:30:01
0.0 / 5
359
تگهای خبر: طراحی , كاربر , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین