اثرات منفی جدید استعمال ویپ شناسایی شد

اثرات منفی جدید استعمال ویپ شناسایی شد به گزارش فیکس سرور، محققان دانشگاه وسترن در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی اثرات منفی جدید استعمال سیگار الکترونیکی یا ویپ شدند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، یک مطالعه پیش بالینی که اخیراً توسط محققان دانشگاه وسترن انتشار یافته است، نشان داده است که استعمال سیگار الکترونیکی یا ویپ امکان دارد اثرات منفی بر سورفکتانت ریوی (Pulmonary surfactant) در ریه ها داشته باشد. سورفکتانت ریوی (Pulmonary surfactant) یک نوع از لیپوپروتئین های فعال سطحی هستند که توسط سلول های آلوئولار نوع دوم تشکیل می شوند.
مدتی است که استفاده از دستگاههای "ویپ" رواج پیدا کرده است و تابحال هم پژوهشگران مطالعات بسیاری در رابطه با اثرات آن بر روی انسان انجام داده اند. با ابداع ویپ ها و گسترش عرضه آنها، خیلی از جوانان و نوجوانان به استفاده از آنها روی آورده اند.
این ابزارها، با هدف القای حس سیگار یا قلیان کشیدن ابداع شده اند و شرکتهای سازنده معمولاً تبلیغات گسترده ای در مورد بی ضرر بودن آنها عرضه می دهند، اما پژوهش های بسیاری نشان داده اند که ویپ ها، ابزارهای بی ضرری نیستند و خطرات بسیاری به دنبال دارند.
ویپ ها، ابزارهایی هستند که در شکل ها و اندازه های متعدد به بازار عرضه می شوند. این ابزارها با باتری کار می کنند، یک عامل گرم کننده دارند و محفظه ای را شامل می شوند که مایعی را در بر دارد. پیش تر محققان انجمن قلب آمریکا گفته بودند اگر فکر می کنید استفاده از سیگارهای الکترونیکی یا ویپ روشی مطمئن تر از سیگار کشیدن برای مصرف نیکوتین است، بهتر است باردیگر به این مورد فکر کنید. چون که ویپ سبب ایجاد تغییراتی در عملکرد قلبی عروقی می شود که مشابه تأثیر سیگار کشیدن برای نزدیک به ۲۰ سال است. حال هم محققان دانشگاه وسترن اظهار کرده اند که استعمال ویپ امکان دارد اثرات منفی بر سورفکتانت ریوی در ریه ها داشته باشد.

ویپ به ریه ها صدمه می رساند


این مورد حدودا واضح است که مصرف ویپ و یا سیگار عادی می تواند به ریه ها صدمه برساند، اما باید اثر آنها بر ریه ها با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. پژوهشگران به مرور زمان، به درک بهتری در مورد نتایج ناشی از مصرف ویپ ها و تأثیر آنها بر ریه رسیده اند.
ریه ها دائما در معرض ویروس ها و باکتری هایی قرار دارند که ما آنها را تنفس می کنیم؛ در نتیجه مهم می باشد که سیستم ایمنی برای پاکسازی آنها به درستی عمل کند، اما ویپ ها می توانند به سلول های ایمنی مهمی مانند درشت خوارها و مونوسیت ها که پاتوژن ها را مورد تهاجم خود قرار می دهند، صدمه برسانند. این موضوع، واکنش نشان دادن به عفونت را برای بدن دشوار می کند.
استنشاق عناصر مضر موجود در ویپ که نباید در ریه باشند، می تواند به بروز خیلی از مشکلات ریوی منجر شود، به بافت های ریه صدمه برساند، سلول های مرده بسیاری را به جا بگذارد و سیستم ایمنی بدن را هم مختل کند. علاوه بر این اگر لوله ویپ آلوده باشد، باکتری ها مستقیما به بافت ها ریه می رسند و می توانند هر گونه اختلالی را در آنجا به وجود بیاورند.
پژوهشها نشان می دهند که استنشاق دود ناشی از ویپ می تواند مضر باشد، اما این ضرر برای افراد مبتلا به آسم و بیماری های ریوی بیشتر است.
نگرانی دیگری که در این حوزه وجود دارد، بروز سرطان ریه است. باآنکه ویپ ها بعنوان عامل سرطان ریه معرفی و اثبات نشده اند، اما باید در نظر داشت که می توانند شمار زیادی از مواد شیمیایی را به ریه ها معرفی کنند. پس میتوان آنها را بعنوان یک عامل خطر در نظر گرفت.
اکنون محققان اظهار کردند: استعمال سیگار الکترونیکی یا ویپ امکان دارد اثرات منفی بر سورفکتانت ریوی در ریه ها داشته باشد. سورفکتانت، یک لایه حیاتی ساخته شده از لیپیدها و پروتئین ها، برای تنفس آسان با کاهش کشش سطحی در ریه ها ضروری می باشد. بدون سورفکتانت، تنفس احتیاج به تلاش بیشتری دارد و فرد برای انجام این کار به کمک مکانیکی نیاز دارد.
دکتر «رود ولدوزین» محقق این مطالعه از دانشگاه وسترن اظهار داشت: استعمال ویپ همچنان محبوب است، اما اطلاعات زیادی در مورد اتفاقاتی که با آئروسل وارد ریه ها می شود، در دست نیست. ما متوجه شدیم که نخستین چیزی که آئروسل ویپ در ریه ها با آن تماس پیدا می کند، سورفکتانت ریوی است که تیم ما در آن تخصص دارد.
در این مطالعه، تیم تحقیقاتی با قرار دادن یک لایه سورفکتانت در داخل یک سرنگ و سپس استفاده از یک دستگاه ویپ برای فشار دادن آئروسل به داخل سرنگ، توانستند اثرات آنرا مطالعه کنند. این به ویپ اجازه داد تا مستقیماً با سورفکتانت تعامل پیدا کند. محققان سپس ۳۰ بار عمل دم و بازدم ویپ را به داخل سرنگ تقلید کردند تا شبیه به مصرف ویپ معمولی باشد.
«اما گراهام» از دیگر محققان این مطالعه اظهار داشت: ما بخصوص به کشش سطحی در سورفکتانت نگاه کردیم. بعد از استعمال ویپ، ما شاهد کشش سطحی بالا بودیم که نشان داده است سورفکتانت در پشتیبانی از عملکرد صحیح ریه ها مؤثر نخواهد بود.
این تیم همینطور دستگاههای ویپ، طعم ها، مواد افزودنی و نیکوتین مختلف را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا تفاوتی در تأثیرات آن بر ریه وجود دارد یا خیر.
گراهام اضافه کرد: نیکوتین در مقایسه با سایر مایعات الکترونیکی چندان تاثیر بدی بر کشش سطحی سورفکتانت نداشت، اما بعضی از طعم دهنده ها مانند مایع الکترونیکی «منتول ای» این تاثیر را داشتند.
در حالی که محققان قصد دارند این مورد را بیشتر مطالعه کنند، اما ولدوزین می گوید این یافته ها می تواند نشان دهد که چرا افرادی که ویپ استعمال می کنند، مستعد مبتلا شدن به صدمه ریه هستند، همچون افرادی که دارای ویروس های تنفسی مانند کووید-۱۹ هستند.
ولدوزین اضافه کرد: ما می خواهیم این اطلاعات را در آنجا به دست آوریم تا مردم بدانند که استعمال ویپ امکان دارد به ریه ها صدمه برساند. بعنوان گام بعدی، ما امیدواریم که اثرات استعمال ویپ بر روی ریه ها و نحوه درمان صدمه ناشی از آنرا بیشتر بررسی نماییم.

ویپ و کووید-۱۹


با شیوع کووید- ۱۹، رعایت خیلی از اصول بهداشتی همچون شست و شوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی سفارش می شد؛ اما یک مورد دیگر که باید به آن توجه داشت، عدم استفاده از ویپ بود.
بعضی از پژوهشها نشان داده اند که استعمال شدید دخانیات می تواند یکی از عوامل افزایش ریسک مبتلا شدن به کووید-۱۹ باشد. نتایج این پژوهش ها، ارتباط محکمی را میان استفاده از ویپ و مبتلا شدن به نشانه های کووید-۱۹ نشان داد. استفاده از ویپ می تواند احتمال مبتلا شدن به نشانه های کووید-۱۹ را تا پنج برابر افزایش دهد.
ویروس ها نمی توانند بیرون از سلول میزبان تکثیر شوند و برای ورود به سلول باید به یک گیرنده ویژه متصل باشند. هر چه تعداد گیرنده ها در بدن بیشتر باشد، امکان مبتلا شدن به عفونت هم افزایش خواهد یافت. کروناویروس برای اینکه قابلیت تکثیر شدن پیدا کند، به گیرنده ای معروف به "ACE-2" متصل می شود. بررسی ها نشان می دهند که تعداد گیرنده های ACE-2 در افراد سیگاری افزایش خواهد یافت که بیشتر به خاطر قرار گرفتن در معرض نیکوتین است؛ ازاین رو به نظر می آید هنگامی که سلول های ریه در معرض نیکوتین ناشی از ویپ قرار می گیرند، مکانیسم مشابهی فعال می شود.
پژوهشگران در پروژه دیگری، ارتباط میان مصرف ویپ و افزایش ریسک مبتلا شدن به کووید-۱۹ را در جوانان و نوجوانان مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که مصرف ویپ می تواند به واسطه صدمه رساندن به ریه ها، احتمال خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ را افزایش دهد.
شاید خیلی از جوانان فکر کنند که به خاطر سن خود، در مقابل مبتلا شدن به کروناویروس ایمن هستند، اما داده های این پژوهش نشان می دهند که این مورد حداقل در مورد افرادی که ویپ مصرف می کنند، درست نیست. از آنجائیکه عناصر مضر و مواد شیمیایی موجود در ویپ می توانند به بافت ریه صدمه برسانند، احتمال خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ را در کاربران خود می افزایند و سرعت آنرا هم بالا می برند.
دانشمندان هنوز درحال بررسی اثرات بلندمدت ویپ بر سلامتی هستند. با عنایت به شواهد عرضه شده در پژوهش های متعدد میتوان اظهار داشت که باآنکه خیلی از خطرات ناشی از مصرف ویپ کاملا اثبات نشده اند و یا داده های کمی در این مورد وجود دارند، اما نمی توان نتایج مضر آنها را انکار کرد و نسبت به این گونه هشدارها بی توجهی نشان داد.

ویپ، گزینه مناسبی برای ترک سیگار نیست


حدودا از هر ۱۰ فرد سیگاری، هفت نفر می گویند که می خواهند سیگار کشیدن را ترک کنند. ترک سیگار، یکی از بهترین کارهایی است که میتوان برای سلامتی انجام داد. سیگار کشیدن، حدودا به همه اندام های بدن همچون قلب صدمه می رساند. میتوان اظهار داشت که یک سوم مرگ های ناشی از بیماری های قلبی، در نتیجه سیگار کشیدن پیش می آیند. باآنکه ویپ ها با هدف کمک کردن به ترک سیگار عرضه شده اند، اما ترک کردن سیگار با کمک ویپ نمی تواند ایده کاملا مناسب و ایمنی باشد، چونکه باآنکه خطر مصرف ویپ نسبت به سیگار عادی کمتر است، اما کاملا ایمن و بی خطر نیست.
بر مبنای شواهد به دست آمده از پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ در آمریکا انجام شد، خیلی از جوانانی که کاربر ویپ هستند، سیگار عادی هم مصرف می کنند. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند جوانانی که از ویپ استفاده می نمایند، بیشتر از دیگران در معرض اعتیاد به سیگار در آینده قرار دارند.
بین سیگار کشیدن و بروز بیماری های قلبی- عروقی و سرطان، ارتباط قوی وجود دارد، اما ترک سیگار هر چه زودتر صورت گیرد، بدن زودتر می تواند به بازیابی و ترمیم خود بپردازد. بهتر است افراد سیگاری به جای استفاده از ویپ، برای انتخاب برنامه و یا ابزار مناسب ترک سیگار، با پزشک خود مشورت کنند.1401/10/30
16:19:08
0.0 / 5
338
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین