کشف سیاهچاله گرسنه ای که درحال تبدیل کردن یک ستاره به دونات است

کشف سیاهچاله گرسنه ای که درحال تبدیل کردن یک ستاره به دونات است فیکس سرور: ستاره شناسان یک سیاهچاله کشف کرده اند که درحال بلیعدن یک ستاره است و آنرا مانند تافی در فضا می کشد و بقایای آنرا به شکل یک دونات ستاره ای در می آورد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، پروژه ی بررسی خودکار تمام آسمان برای کشف ابرنواخترها(ASAS-SN) نخستین بار این پدیده خشن را که با عنوان «رویداد شکست کشندی»(TDE) شناخته می شود، بوسیله یک تشعشع تابشی پرانرژی رصد کرد. این پدیده در قلب کهکشانی در فاصله ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین درحال وقوع است.
ستاره شناسان مشاهدات شان از این تشعشع را با بازرسی صحنه در مرکز کهکشان «ESO ۵۸۳-G۰۰۴» در نور فرابنفش با بهره گیری از تلسکوپ فضایی هابل دنبال کردند. بااینکه هابل از این رویداد که «AT۲۰۲۲dsb» نامگذاری شده است بسیار دور است و نمی تواند سرنوشت ستاره را تشخیص دهد اما تیم منجمان توانستند صحنه را با بهره گیری از نور ستاره ی محکوم به فنا بازسازی کنند.
طیف نوری ستاره نشان داد که چگونه توسط سیاهچاله از هم پاشیده شده است، قبل از این که مانند تافی کشیده شود و وارد سیاهچاله شود. پروسه رویداد شکست کشندی موجب شد که سیاهچاله با مواد ستاره ای دونات شکل و گاز فوق گرم احاطه شود و در صورتیکه خیلی از این مواد به تدریج در سیاهچاله سقوط می کنند، تعدادی از آنها به سمت خارج فرار می کنند.
تاکنون، تلسکوپ هایی همچون هابل حدود ۱۰۰ مورد از این فعل و انفعالات خشن را بین سیاه چاله ها و ستارگانی که بیش از اندازه به آنها نزدیک هستند، مشاهده کرده اند اما آن چه که رصد «AT۲۰۲۲dsb» را منحصر به فرد می کند این است که این رصد در نور ماورابنفش انجام شد در صورتیکه بیشتر رویدادهای شکست کشندی در نور پرتو ایکس مشاهده می شوند.


امیلی انگلتالر(Emily Engelthaler)، محقق مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین در اطلاعیه ای اظهار داشت: هنوز باتوجه به زمان مشاهده، رویدادهای جزر و مدی بسیار کمی در نور فرابنفش مشاهده می شوند. این واقعا مایه تاسف است برای اینکه اطلاعات زیادی وجود دارد که می توان از طیف فرابنفش به دست آورد.
گروهی که رویداد شکست کشندی «AT۲۰۲۲dsb» را با بهره گیری از طیف سنجی فرابنفش مشاهده نمودند، توانستند آنرا برای مدت طولانی تر از حد معمول از شروع تا مراحل بعدی «تغذیه» یا «برافزایش» زیر نظر بگیرند.
پیتر ماکسیم(Peter Maksym) یکی دیگر از پژوهشگران مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین می گوید: بطور معمول، مشاهده این رویدادها دشوار است. ممکنست در ابتدای آن در زمانی که پدیده واقعاً روشن است، چند مشاهده انجام دهید. پروژه ما از این نظر متفاوت می باشد و به شکلی طراحی شده که به چند رویداد جزر و مدی در طول یک سال نگاه کند تا ببیند چه اتفاقی می افتد.
رویدادهای شکست کشندی به اخترشناسان نشان داده اند که سیاهچاله ها «خورنده های آشفته ای» هستند، به این معنا که تعدادی از مواد باقی مانده از نابودی ستارگان در این رویدادها به فضا پرتاب می شوند و احیانا تحت عنوان فواره هایی از ماده با سرعتی باورنکردنی نزدیک به سرعت نور حرکت می کنند.
این رویداد شکست کشندی نیز تفاوتی با سایرین ندارد. مشاهدات این تیم نشان میدهد که باد ستاره ای با سرعت حدود سه درصد سرعت نور یا حدود ۲۰ میلیون مایل در ساعت(تقریباً ۳۲.۲ میلیون کیلومتر در ساعت) به سمت زمین حرکت می کند.
تغییرات در بقایای ستاره نابود شده در رویداد شکست کشندی «AT۲۰۲۲dsb» در بازه زمانی چند روزه تا چند ماهه رخ می دهد، به این معنا که طیف سنجی فرابنفش و مشاهدات این تغییرات می تواند به ستاره شناسان اطلاعات بیشتری در مورد چنین سیاه چاله هایی بدهد.


مشاهده لبه یک دونات کیهانی
داده های طیف سنجی «AT۲۰۲۲dsb» که هابل آنها را جمع آوری کرده است توسط تیمی که معتقدند این داده ها از ناحیه گازی بسیار روشن، داغ و دوناتی شکلی که زمانی ماده تشکیل دهنده ستاره بوده، به دست آمده است مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.
آنها همین طور توانستند تشخیص دهند که این دونات که در اطراف سیاهچاله می چرخد اندازه ای مشابه منظومه شمسی ما دارد.
یافته های این تیم در بیست و چهل و یکمین نشست انجمن نجوم آمریکا در روز چهارشنبه ۱۲ ژانویه اعلام گردید.
منبع:

1401/10/26
11:31:47
0.0 / 5
282
تگهای خبر: پژوهش , طراحی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین