در دانشگاه كمبریج انجام شد

ابداع پانکراس مصنوعی برای درمان بیماران دیابتی

ابداع پانکراس مصنوعی برای درمان بیماران دیابتی فیکس سرور: بیش از 400 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند. دیابت یک بیماری مزمن است که به سبب عملکرد نامنظم پانکراس که مسئول تولید هورمون انسولین است، ایجاد می شود. انسولین به گلوکز خون اجازه می دهد تا وارد سلول های بدن ما شود و از آن برای تولید انرژی استفاده نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، دیابت یا بیماری قند، یک اختلال سوخت و سازی(متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می رود یا بدن در مقابل انسولین مقاوم شده و بدین سبب انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خودرا انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است.
دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک، تخریب سلول های بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می شود و در نوع دو، مقاومت پیش رونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکنست به تخریب سلول های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.
در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاسته می شود. بدین جهت میزان قند خون افزایش خواهد یافت که به آن هایپرگلیسمی می گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ های بسیار ریز در بدن می شود که می تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. در این خبر می خواهیم یک تکنولوژی جدید را که می توان از آن برای مدیریت و درمان دیابت بهره برد معرفی نماییم. این فناوری پانکراس/ لوزالمعده مصنوعی است که از آن می توان برای درمان دیابت نوع ۱ و ۲ بهره برد.
اخیرا پژوهشگران دانشگاه کمبریج یک لوزالمعده مصنوعی را آزمایش کردند که می تواند توسط افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ استفاده گردد. این دستگاه با استفاده از الگوریتم دانشگاه کمبریج، مدت زمانی را که بیماران با سطح قند خون بالا سپری می کردند به نصف کم کرد و مدت زمانی را که در محدوده هدف گلوکز سپری کردند، افزایش داد.
سطح قند خون بالا از عوارض دیابت نوع ۲ است. به طور معمول ترشح انسولین سطح قند خون را تنظیم می کند، اما دیابت نوع ۲ در سنتز انسولین اختلال بوجود می آورد. این امر در نهایت می تواند منجر به مشکلات عمده ای مانند بیماری قلبی و لطمه کلیوی، عصبی و مشکلات چشمی شود.
پژوهشگران موسسه علوم متابولیک دانشگاه کمبریج یک پانکراس مصنوعی ساخته اند که می تواند به حفظ سطح طبیعی گلوکز کمک نماید. این سیستم داده های یک پمپ انسولین و مانیتور نظارت بر قند را با یک برنامه به وجود آمده توسط پژوهشگران به نام CamAPS HX ترکیب می کند. الگوریتمی که این نرم افزار را کنترل می کند، میزان انسولین مورد نیاز برای حفظ سطح قند خون در محدوده مورد نظر را پیش بینی می کند.
پژوهشگران قبلاً نشان داده بودند که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، از بزرگسالان تا کودکان بسیار خردسال، می توانند از یک پانکراس مصنوعی که با الگوریتم مشابهی کنترل می شود، بهره مند شوند. آنها همین طور این گجت را بر روی بیماران دیابتی نوع ۲ که نیاز به دیالیز کلیوی دارند، با موفقیت آزمایش کردند.
برای این کار پژوهشگران ۲۶ بیمار را از کلینیک دیابت و غدد وولفسون در بیمارستان آدنبروک(Wolfson Diabetes and Endocrine Clinic at Addenbrooke’s Hospital) انتخاب کردند. سطوح بالای گلوکز مزمن احتمال عواقب بالقوه تهدید کننده زندگی را زیاد می کند. دو سوم(۶۷ درصد) از مواقعی که بیماران داروی کنترل دریافت می کردند، سطح قند خون بالایی داشتند. با این وجود، با استفاده از پانکراس مصنوعی، این عدد به نصف کم شد و به ۳۳ درصد رسید.
دکتر «شارلوت بوتون» از موسسه علوم متابولیک Wellcome-MRC در دانشگاه کمبریج و از پژوهشگران مطالعه مذکور اظهار داشت: لوزالمعده مصنوعی می تواند یک رویکرد ایمن و موثر جهت کمک به این بیماران عرضه نماید. استفاده از این تکنولوژی ساده است و می توان آنرا با خیال آسوده در خانه استفاده نمود.

پانکراس مصنوعی با موفقیت دیابت نوع ۱ را نیز درمان می کند


بتازگی یک پانکراس مصنوعی که سیستم حلقه بسته (closed-loop system) نیز نامیده می شود، ممکنست برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ کمک کننده باشد. این پانکراس با تقلید از فرآیندهای یک پانکراس واقعی عمل می کند.
یک سنسور گلوکز در زیر پوست قرار داده می شود تا بطور خودکار با کمک یک الگوریتم، میزان انسولین را بوسیله پمپ محاسبه کند. این بدان معناست که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ دیگر نیازی به نظارت دقیق بر سطح قند خون خود بصورت دستی و تزریق روزانه ندارند.
آنها همین طور می توانند بوسیله یک سیستم میزان کربوهیدرات هایی را که تخمین زده می شود در طول یک وعده غذایی مصرف کرده اند را بررسی نمایند. این فناوری نخستین بار سال قبل توسط سرویس بهداشت ملی بریتانیا(NHS) ارائه شد. این فناوری توسط صدها بزرگسال و کودک مبتلا به دیابت نوع ۱ در کشور انگلیس مورد استفاده قرار گرفت.
آزمایش ها نشان داد که این فناوری موفق تر از هر دستگاه دیگری است که هم اکنون برای مدیریت بیماری در دسترس می باشد. سپس توسط موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی(NICE) نیز تایید شد.
اما همه چیز کامل نبود. موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی همین طور از سرویس بهداشت ملی بریتانیا خواست تا قیمت مقرون به صرفه تری برای دستگاه بوجود آورد چونکه این فناوری حالا حدود ۵۷۴۴ پوند(۷۰۲۵ دلار) قیمت دارد.
منبع:

1401/10/25
14:52:15
0.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین