آکواریومی که می فهمد ببینده به کدام ماهی نگاه می کند!

آکواریومی که می فهمد ببینده به کدام ماهی نگاه می کند! فیکس سرور: یک آکواریوم مبتنی بر هوش مصنوعی در تایوان، با ردیابی چشم ببینده می فهمد که او به کدام ماهی نگاه می کند و اطلاعاتی را در مورد ماهی مورد نظر ارائه می دهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، هنگامی که به یک مخزن پر از ماهی در یک آکواریوم عمومی نگاه می کنید، تشخیص دادن اینکه هر کدام از چه گونه ای هستند، ممکنست دشوار باشد. یک آکواریوم مبتنی بر هوش مصنوعی موسوم به «AI Aquarium» طوری طراحی شده است که با ارائه اطلاعات مربوط به ماهی های مورد نظر می تواند به تماشاگران کمک نماید.
این آکواریوم مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط «موسسه تحقیقات فناوری صنعتی»(ITRI) تایوان ارائه شده، بتازگی جایزه نوآوری را در نمایشگاه ۲۰۲۳ CES دریافت کرد.
یک دوربین سه بعدی که در بالای آکواریوم قرار دارد و رو به بیرون است، چشم های بیننده را ردیابی می کند و می فهمد که ببیننده درحال نگاه کردن به کدام قسمت از مخزن است. دوربین دیگری که رو به داخل آکواریوم است، موقعیت همه ماهی ها را ردیابی می کند. ویدیوی ثبت شده با دوربین دوم بلافاصله ازطریق یک الگوریتم تشخیص شی تحلیل و بررسی می شود و الگوریتم، هر ماهی را با عکس گونه های شناخته شده در یک پایگاه داده کامپیوتری مطابقت می دهد.
آکواریوم هوش مصنوعی بواسطه مقایسه خط دید بیننده با موقعیت ماهی ها، نه فقط می تواند تعیین کند که بیننده هم اکنون کدام ماهی را نگاه می کند، بلکه می تواند بفهمد که آن ماهی به چه گونه ای متعلق می باشد. این اطلاعات روی یک صفحه شفاف میکرو LED نمایش داده می شوند که روی شیشه جلویی آکواریوم نصب شده است؛ به شکلی که متن مستقیما در کنار منظره دید شخص از ماهی قرار می گیرد.


اگر بینندگان اطلاعات بیشتری به جز نام ماهی بخواهند، از حرکات ساده دست برای تشویق سیستم به نمایش جزییات بیشتر استفاده می نمایند.
سیستم آکواریوم هوش مصنوعی هم اکنون در «موزه ملی علوم و فناوری دریایی»(NMMST) تایوان استفاده می شود.1401/10/23
14:24:39
0.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین