سرعت اینترنت در مناطق مختلف تهران با حضور خبرنگاران ارزیابی شد

سرعت اینترنت در مناطق مختلف تهران با حضور خبرنگاران ارزیابی شد فیکس سرور: بعد از حواشی و انتقادات مطرح شده در حوزه کاهش محسوس سرعت اینترنت طی روزهای اخیر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از خبرنگاران این حوزه دعوت کرد با حضور در نقاط مختلف تهران، همراه برخی از مسئولان وزارتخانه ارتباطات، نمایندگان اپراتورها و همین طور شهروندان تهرانی، سرعت اینترنت همراه مورد سنجش قرار بگیرد.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، در ابتدای کار قرار شد تا نقاط مختلف تهران برای سنجش سرعت اینترنت از طرف خود خبرنگاران انتخاب گردد تا هرگونه شائبه احتمالی درباره ی انتخاب محل مورد بررسی از بین برود.

مدیر کل روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرکل صیانت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جریان این بازدید، همراه خبرنگاران بودند.

پیمان قره داغی- مدیرکل صیانت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابتدا توضیح داد که برخی سایت ها وجود دارد که اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل طراحی نموده اند تا در مناطق لازم راه اندازی شود اما متأسفانه به سبب این که در نقطه منتخب اجازه ایجاد سایت داده نمی گردد، مشکلاتی در امتداد برقراری بهینه ارتباط مشترکان به وجود آمده است.

طبق محاسبات انجام شده بیش از ۷۰۰ سایت توسط سه اپراتور تلفن همراه طراحی شده اند که در صورت ایجاد می توانند تحول بزرگی فقط در استان تهران را ایجاد کنند؛ همین طور ۵۰ سایت خاموش در تهران وجود دارند که تجهیزات آن وجود دارد اما خدماتی ارائه نمی دهند.

مقصد اولی که خبرنگاران و کارشناسان جهت تست سرعت اینترنت انتخاب کردند، سیدخندان، حوالی مجموعه وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات و جایی که تاکسی های مسافربری و رانندگان کم و بیش حضور دارند، بود. در این جهت از یکی از رانندگان درباره ی سرعت اینترنت سوال کرده و از او خواسته شد نظر خودرا درباره ی اینترنت اعلام نماید. وی در پاسخ اظهار داشت که به سبب کندی سرعت اینترنت نمی تواند از سایت های مورد نظر خود استفاده نماید و از این شرایط به وجود آمده ناراضی هستند.

اما در واکنش به این اظهارات، مسئولان حاضر جهت بررسی صحت آن اقدامی انجام دادند و بوسیله سایت اسپیدتست و در حضور راننده ناراضی، سرعت نت در این منطقه مورد سنجش قرار گرفت و اعلام گردید که سرعت اینترنت و آپلود در این منطقه خوب است. البته از طرف مسئولان تاکید شد اعداد نشان داده شده در هر گوشی موبایلی باتوجه به مدل آن، نوع اینترنت، میزان اینترنت و اپراتور می تواند کمی با یکدیگر متفاوت باشد و این به مفهوم کاهش سرعت اینترنت نیست.

میدان نوبنیاد دومین مقصد انتخابی خبرنگاران برای سنجش سرعت اینترنت بود؛ برخی از خبرنگاران با گوشیهای همراه خود با بهره گیری از اپلیکیشن اسپیدتست سرعت آن منطقه را مورد سنجش قرار دادند؛ اعداد نمایش داده شده در این منطقه هم حاکی از آن بود که سرعت آپلود و دانلود در این منطقه خوب بوده است. در این میان، یکی از شهروندان با دیدن تجهیزات تیم تهیه گزارش پس از آن که متوجه شد موضوع اینترنت است، تمایل خودرا برای انجام مصاحبه اعلام نمود. البته زمانی که کارشناسان و مسئولان از وی درخواست نمودند که با تلفن همراه او سایت اسپیدتست را ببینند گفت تلفن همراهش در منزل است اما پسرش که دانش آموز است نمی تواند با این سرعت اینترنت از اپلیکیشن شاد و حتی پیامرسان داخلی استفاده نماید و با مشکلاتی رو به روست؛ در نهایت مسئولان به این فرد گفتند که مشکل او و فرزندش را پیگیری خواهند کرد.

در ادامه، پارک قیطریه سومین مقصدی بود که برای تست سرعت اینترنت برگزیده شد. این منطقه که پوشش دهی ۵G هم دارد، بار دیگر توسط کارشناسان و مسئولان با بهره گیری از سایت و اپلیکیشن اسپیدست مورد سنجش قرار گرفت. بررسی ها نشان داد که در این منطقه اپراتور ایرانسل از سرعت و پوشش دهی خوبی برخوردارست اما تصمیم گرفته شد با یک اپراتور دیگر مانند همراه اول تست شود، بررسی و سنجش در پارک قیطریه نشان داد که اینترنت با شبکه این اپراتور از وضعیت مناسبی برخوردار نیست؛ مدیرکل صیانت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دراین زمینه گفت این منطقه از تهران یکی از همان مناطقی است که مجوز راه اندازی سایت برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان داده شده اما شهرداری همکاریهای لازم را ندارد. درصورتی که شهرداری همکاریهای لازم را انجام دهد حداکثر تا یک ماه سایت درمناطق منتخب ایجاد و ارائه خدمات را شروع می کند.

همچنین کارشناسان از عدم همکاری مردم برای نصب و راه اندازی سایت و آنتن تلفن همراه صحبت کردند و گفتند چون فرهنگ سازی مناسبی انجام نشده، شهروندان علاقه ای به ایجاد سایت به سبب خطر احتمالی تشعشعات و تأثیری که می تواند بر سلامتی آنها بگذارد، ندارند. بدین سبب نمی توان سایت ها را در بعضی مناطق نصب کرد و درنتیجه سرعت پایین است.

البته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تشعشعات پرتوهای رادیویی را بصورت دوره ای اندازه گیری و اعلام می کند که غالباً این تشعشعات کمتر از حد استاندارد ملی است که می تواند نگرانی ها را در این مورد کم کند.
سایت ها و دکل های موبایل بطور معمول در پشت بام منازل یا واحدهای اداری و تجاری شهری، در پارک ها، دیوارها، خیابان ها، چهارراه ها، جاده ها و نزدیک به جاده ها و قطارهای بین شهری نصب می شوند و نصب سایت روی پشت بام منازل، باتوجه به آنچه اعلام میشود، هیچ نوع خطر پرتوگیری برای ساکنین در بر ندارد، یکی از روش های متداول در جهان است که برای توسعه سریع شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد تشعشات سایت ها در سطح بین الملل مشخص است و اگر عدد بالاتر از این باشد، سایت خطرناک خواهد بود. در ایران این عدد ۴ اعلام شده و اگر سطح تشعشات از این عدد فراتر رود اجازه نصب سایت داده نمی شود.

در ادامه، سرعت اینترنت در بعضی نقاط دیگر و با همان روشهایی که در گزارش ذکر شد، مورد بررسی قرار گرفت و دلیلهای عدم آنتن دهی و سرعت پایین اینترنت همراه در آن مناطق از طرف کارشناسان اپراتورها و رگولاتوری اعلام گردید.

منبع:

1401/10/15
20:31:40
0.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین