زیرو کلاینت چیست

زیرو کلاینت چیست در ادامه مزایای استفاده از زیرو کلاینت، مهمترین کاربردها، بهترین سازندگان و تفاوت آن را با تین کلاینت مورد بررسی قرار خواهیم داد.


امروزه ایجاد یک شبکه کامپیوتری کاربردی یا بهره‌مندی از یک سیستم مناسب به مسئله‌ای اساسی برای مشاغل مختلف تبدیل شده است. در واقع حتی بسیاری از افراد بدون کامپیوتر نمی‌توانند به امور و کارهای خود رسیدگی کنند. در نتیجه این موضوع نقش بزرگی را در شغل و زندگی آن‌ها ایفا می‌کند. به همین دلیل برای کسانی که نیازمند سخت‌افزار یا کامپیوتر کوچک اما قوی با قابلیت ایجاد شبکه کامپیوتری هستند، زیرو کلاینت به عنوان اولین و بهترین گزینه پیشنهاد می‌شود.

همچنین زمانی که بحث مجازی سازی دسکتاپ (Virtual Desktop Infrastructure) می‌شود، دستگاه زیرو کلاینت یکی از برترین موارد مربوط است. این دستگاه که نوعی کامپیوتر به حساب می‌آید، سیستمی مبتنی بر سرور است. به این معنا که برای انجام امور و پردازش‌ها به اتصال به سرور مرکزی نیاز دارد. این اتصال از طریق تعدادی پروتکل خاص مثل PCoIP، HDX و RDP انجام می‌شود.

این کامپیوتر وابسته به نوع سرور اصلی دارای قابلیت کاربری بالایی است و به‌طبع از توانایی پردازشی قابل توجهی برخوردار می‌باشد. در نتیجه برای کاربردها و نیازهای گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل اگر شما هم به خرید یک سیستم جدید، پرکاربرد، قدرتمند و در عین حال کوچک نیاز دارید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در ادامه مزایای استفاده از زیرو کلاینت، مهمترین کاربردها، بهترین سازندگان و تفاوت آن را با تین کلاینت مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مزایای استفاده از زیرو کلاینت چیست؟

پیش از هر چیزی باید در پاسخ به سؤال مزایای استفاده از زیرو کلاینت چیست؟ گفت که اگر به دنبال صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های مصرفی در اداره یا سازمان و مراکز مشابه هستید، زیرو کلاینت پاسخگو نیاز و انتظارات شما خواهد بود. این دستگاه از جوانب مختلفی موجب منفعت و سود کاربران گوناگون می‌شود و به عبارتی کاربری مطلوبی را برای آن‌ها رقم می‌زند. همچنین از مهمترین مزایای زیرو کلاینت می‌توان چنین مواردی را برتر بر شمرد:

 • امنیت بالا: امنیت شبکه و اطلاعات یکی از مهمترین اساس‌های انجام امور و پردازش‌های کاری و حتی غیرکاری است. زیرو کلاینت به دلیل عدم ذخیره‌سازی محلی دارای امنیت بسیار بالایی می‌باشد و به‌طبع احتمال ویروسی یا خراب شدن آن کم است.
 • تعداد پورت‌های متعدد: زیرو کلاینت‌ها وابسته به مدلی که دارند، از تعداد پورت‌های زیادی پشتیبانی می‌کنند. انواع درگاه‌های USB، VGA و غیره در آن‌ها تعبیه شده است و همچنین از امکان پشتیبانی چندین مانیتور به طور همزمان برخوردار هستند.
 • مناسب امور گرافیکی و سنگین: در کاربری زیرو کلاینت محدودیت خاصی وجود ندارد و هر شخص برای امور مختلفی از جمله کاربری‌های گرافیکی و صنعتی با توجه به قدرت و نوع سرور می‌تواند از این دستگاه استفاده کند.
 • کاربردهای فراوان و متنوع: زیرو کلاینت بر اساس نوع، مدل و پروتکل‌ها می‌تواند برای کاربردها و مصارف بسیاری از روزمره تا تدوین و طراحی مورد استفاده قرار گیرد.
 • سرعت بالا: این سیستم‌ها به دلایل مختلفی نظیر ویروسی و خراب نشدن دارای سرعت بالایی هستند و مشکلات رایج کامپیوترهای شخصی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود.
 • ماندگاری و دوام زیاد: در تولید زیرو کلاینت از مواردی مثل رم و پردازنده استفاده نمی‌شود و به همین ترتیب دارای ساختار ساده‌ای هستند.
 • مصرف برق پایین: مصرف برق زیاد و افزایش چشمگیر هزینه قبوض برق یکی از مهمترین معضلات و مشکلات کامپیوترهای شخصی یا کیس‌های بزرگ است. این مشکل در زیرو کلاینت به طور کلی حذف شده است و تنها حدود ۵/۱ کامپیوترها انرژی مصرف می‌کنند.
 • بدون آلودگی صوتی: ایجاد سروصدای زیاد و آلودگی صوتی توسط سیستم‌های مختلف یکی از مشکلاتی است که هنگام کار کردن یک حواس پرتی بزرگ محسوب می‌شود. این مشکل در زیرو کلاینت‌ها وجود ندارد و به دلیل عدم استفاده از فن در تولید آن‌ها، سروصدا یا آلودگی صوتی وجود نخواهد داشت.
 • ابعاد کوچک و قابل حمل: ابعاد کوچک و وزن سبک زیرو کلاینت یکی دیگر از نقاط عطف به حساب می‌آید. این دستگاه در سایزهای بسیار کوچکی تولید می‌شود و به‌طبع فضای ناچیزی را اشغال می‌کند. در نتیجه در هر جا و مکانی به راحتی قرار می‌گیرد.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: قیمت زیرو کلاینت نسبت به قیمت بسیاری از دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگر کمتر و به صرفه‌تر است. همچنین با حذف هزینه‌های اضافی مثل برق و تعمیر موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های کاربران می‌شود.

در نتیجه این موارد علاوه بر اینکه ثابت کننده ارزش و جایگاه زیرو کلاینت است، اطلاعات بیشتری در خصوص ماهیت و چگونگی ساختار آن می‌دهد.

مهمترین کاربردهای زیرو کلاینت

همان‌طور که اشاره کردیم، زیرو کلاینت به دلیل عدم محدودیت در استفاده، برای کاربردها و مصارف بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع نوع پروتکل و قدرت سرور مرکزی مهمترین عواملی هستند که در کاربری و کاربرد این سیستم تأثیر می‌گذارد. البته به عنوان تعدادی از مهمترین کاربردهای زیرو کلاینت می‌توان مواردی این چنینی را ذکر کرد:

 • ادارات و سازمان‌ها: بزرگترین طرفداران و مصرف کنندگان زیرو کلاینت، ادارات و سازمان‌های مختلف هستند. برای مثال بسیاری از بانک‌ها از این دستگاه به دلیل سرعت و امنیت بالا استفاده می‌کنند.
 • دانشگاه‌ها و مدارس: تمامی دانشگاه‌ها و مدارس به سیستم‌هایی با راه‌اندازی آسان و کاربری ساده نیاز دارند. زیرو کلاینت این امکانات را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.
 • مراکز درمانی و بیمارستان‌ها: از زیرو کلاینت‌ها در قسمت‌هایی مثل اتاق عمل و پذیرش بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی استفاده فراوانی می‌شود. از طرفی دوام و ماندگاری بالای آن‌ها موجب کاهش هزینه‌های این مراکز به منظور خرید مجدد یا تعمیر می‌شود.
 • آژانس‌های مسافرتی و هواپیمایی: تمامی مراکز مثل آژانس مسافرتی و هواپیمایی یا حتی هتل‌ها به منظور ثبت اطلاعات نیازمند یک سیستم کاربردی با عملکرد ۲۴ ساعته هستند. در نتیجه زیرو کلاینت به بهترین شکل پاسخگوی نیاز آن‌ها خواهد بود.

به این ترتیب چنین کاربردهایی تنها بخشی از کاربردها و مصارف متنوع زیرو کلاینت به حساب می‌آیند.

تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت

تین کلاینت یکی از رقبای اصلی زیرو کلاینت به حساب می‌آید و دارای شباهت‌های بسیاری با آن است. در عین حال تفاوت‌های مهمی بین این دو دستگاه وجود دارد که به تمایز و برتری هر یک منتهی می‌شود. در مجموع مهمترین تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت در وابستگی به سرور و قابلیت نصب ویندوز است.

در زیرو کلاینت تمامی امور و محاسبات در سرور مرکزی انجام می‌شود و به‌طبع بدون اتصال به سرور کاربردی ندارد. البته این مسئله موجب امنیت بیشتر و قدرت پردازشی سنگین‌تر شده است. در حالی که در تین کلاینت امکان نصب ویندوز وجود دارد و مثل کامپیوترهای شخصی دارای عملکرد مستقلی می‌باشد. البته با این وجود دارای توان پردازشی پایین‌تری است.

همچنین در برخی موارد هزینه و قیمت زیرو کلاینت نسبت به تین کلاینت کمی به صرفه‌تر و کمتر است. البته این موضوع به مدل و برند دستگاه بستگی دارد و تفاوتی اصلی به حساب نمی‌آید. اطلاعات بیشتر در این باره را بهتر است با مطالعه مقاله زیرو کلاینت بهتر است یا تین کلاینت، به دست آورید.

بهترین برندهای زیرو کلاینت

کاربردهای فراوان زیرو کلاینت باعث شده است تا برندها و سازندگان بسیاری به تولید آن بپردازند. البته نمی‌توان تمامی آن‌ها را به عنوان برندی معتبر در نظر گرفت و تنها تعداد محدودی مدل‌های باکیفیت را عرضه داشته‌اند. به این ترتیب بهترین برندهای زیرو کلاینت شامل چنین سازندگانی می‌شود:

 • زیرو کلاینت اچ پی
 • زیرو کلاینت ایسوس
 • زیرو کلاینت دل
 • زیرو کلاینت سنترم

این برندها از پیشگامان و پرچمداران انواع زیرو کلاینت به حساب می‌آیند. در نتیجه برای خرید هر مدل با هر قیمتی می‌توان با خیالی آسوده از میان آن‌ها انتخاب کرد. تنها کافیست با در نظر گرفتن نیازها، مصارف و کاربردهای شخصی نسبت به خرید زیرو کلاینت اقدام کنید.

 

1401/10/11
22:46:53
0.0 / 5
456
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین