سگ رباتیکی که از دیوار راست بالا می رود!

سگ رباتیکی که از دیوار راست بالا می رود! به گزارش فیکس سرور، یک سگ رباتیک جدید از پنجه های مغناطیسی خود برای بالا رفتن از دیوارها و سقف های فلزی استفاده می نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سگ رباتیک جدیدی که از دیوار و سقف ها بالا می رود، ترس از تسلط ربات های قاتل بر تمدن بشری را یک قدم به حقیقت نزدیک تر کرده است.
این ربات چهارپا که در موسسه علوم و فناوری پیشرفته کره توسعه یافته است، دارای پاهای مغناطیسی است که در صورت نیاز نیروی مغناطیسی آنها فعال و غیرفعال می شود.
فعال و غیرفعال کردن نیروی مغناطیس به ربات اجازه می دهد تا یک پای خویش را به دیوار یا سقف متصل نگه دارد و پای دیگر را به سمت نقطه دیگر هدایت کند.
این سگ رباتیک که «مارول»(MARVEL) نام دارد با سرعت حدود ۴۸ سانتی متر در ثانیه از دیوار بالا می رود و با سرعت ۶۰ سانتی متر در ثانیه روی سقف حرکت می کند.
«مارول» شاید شبیه به سگ های قاتل در سریال «Black Mirror» به نظر برسد، اما مخترعان پیشبینی می کنند که از این نوآوری جهت کمک به تعمیر پل ها، مخازن صنعتی و ساختمان ها استفاده گردد.


محققان در مطالعه انتشار یافته در مجله «ScienceRobotics» اظهار داشتند که این ربات سریع ترین سرعت پیاده روی عمودی و معکوس را نشان داده است.
«مارول» مانند سگ های رباتیک معمولی با چهار پا و یک نیم تنه مملو از تجهیزات الکترونیکی ساخته شده است، با این تفاوت که این ربات دارای قدرت مغناطیسی در پاهایش است. آهن رباها به شکل یک پد لاستیکی و غیرلغزنده طراحی شده اند که به سطوح می چسبد در حالیکه موتورها پاهای ربات را حرکت می دهند.
آهنرباهای الکتریکی که از یک آهنربای دائمی و یک هسته نرم تشکیل شده اند و یک سیم پیچ اطراف آنها قرار دارد را میتوان به صورت الکترونیکی روشن یا خاموش کرد. فعال و غیرفعال کردن آهنرباها تنها به یک پالس خفیف الکتریکی نیاز دارد.
وزن این ربات حدودا هشت کیلوگرم است و می تواند تا ۲.۷ کیولگرم بار را بر پشت خود حمل کند. همینطور می تواند به صورت بی سیم کار کند.
محققان نحوه حرکت و جابجایی پاهای ربات را به یک مارمولک درحال بالا رفتن از سطوح تشبیه می کنند. در این مطالعه آمده است: نحوه طراحی پاها به ربات اجازه می دهد تا نیروهای زیادی را بدون جدا شدن، لیز خوردن یا واژگون شدن به محیط ها اعمال نماید.


در آزمایشات، «مارول» قادر بود ۱.۸ کیلوگرم بار را از دیوارها و سه کیلوگرم را روی سقف با خود حمل کند.
در این مطالعه همینطور آمده است که کاربرد بالقوه «مارول» بررسی مکانهای صنعتی، مانند ساختمان های فولادی، پل ها، کشتی ها یا مخازن ذخیره سازی است.
این مکانها نیازمند انجام فعالیتهایی در ارتفاع زیاد یا فضاهای محدود هستند برای مثال فعالیتهایی مانند بازرسی پل های فولادی یا سکوهای جوشکاری کارخانه های کشتی سازی، که می تواند برای کارگران انسانی خطرناک باشد.
محققان همینطور «مارول» را بر روی یک مخزن صنعتی ساخته شده از فولاد آزمایش کردند.منبع:

1401/09/30
13:56:20
0.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین