توسعه کامپیوتر هایی چندین میلیون برابر سریع تر از کامپیوتر های معمولی

توسعه کامپیوتر هایی چندین میلیون برابر سریع تر از کامپیوتر های معمولی فیکس سرور: تحقیقات جدید نشان میدهد که کامپیوتر های نوری میلیونها برابر سریع تر از کامپیوتر های معمولی کار می کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سیگنال های ورودی کامپیوتر های سنتی در مقایسه با سیگنال های ورودی تولید شده توسط نور، همچون سرعت حرکت یک حلزون است.
پردازنده های یک کامپیوتر از "گیت های منطقی"(logic gates) تشکیل شده اند که عملیات های دودویی که مقدار متغیرها در آن تنها متشکل از اعداد صفر و یک است را اجرا می کنند. به آنها توابع بولی گفته می شود. در پردازنده کامپیوتر های سنتی این عملیات بصورت الکترونیکی به انجام می رسد. پژوهشگران روشی جهت راه اندازی گیت های منطقی مبتنی بر نور، که یک میلیون بار سریع تر از گیت های منطقی الکترونیکی معمولی هستند، یافته اند.
این روش در مطالعه ای در دانشگاه دانشگاه آلتو(AALTO) به وجود آمد و در مجله "Science Advances" منتشر گردید.
نیازهای محاسباتی نسل بعدی کامپیوتر ها
برای برآورده کردن نیازهای مربوط به پردازش داده های نسل بعدی کامپیوتر ها، مانند ارزیابی مجموعه داده های هوش مصنوعی، و منبع استنتاج الگوریتم، گیت های منطقی در محاسبات باید بسیار سریع تر عمل کنند.
خیلی از توسعه هایی که زمان انجام این فرآیندها را تسریع می کند از مجموعه داده های عظیم اینترنت اشیاء نشات می گیرند. مقادیر بیش از پیش داده هایی که از حسگرها و الگوریتم های در رابطه با جمع آوری داده به دست می آیند نیاز به سرعت محاسباتی با سرعت چندین برابر سرعت فعلی دارند.
گیت های منطقی نوری جدید
گیت های منطقی «دست سانی» نوری جدید که توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه آلتو طراحی و تولید شده اند، با سرعتی حدود یک میلیون برابر سریع تر از گیت های منطقی قبلی فعالیت می نمایند.
دست سانی یا کایرالیته(Chirality) شاخصه ای از عدم تقارن است که در چندین رشته علوم به کار می آید. یک شی یا سیستم در صورتی کایرال است که از تصویر آینه ای خود قابل تشخیص باشد. یک مثال از آن می تواند دو دست انسان باشد. که در صورتیکه به هم شباهت دارند اما با یکدیگر کاملا منطبق نیستند.
در این پردازشِ بسیار سریع بجای سیگنال الکتریکی از نور قطبیده دایره ای استفاده می شود.
همین طور کشف شد که یک کامپیوتر واحد می تواند تمام گیت های منطقی کایرالیتی را در خود جای دهد. ممکنست یک کارکرد همزمان وجود داشته باشد که یک گیت منطقی الکترونیکی نتواند انجام دهد. اما این انجام همزمان این فرآیندها برای گیت های منطقی نوری بصورت موازی وجود دارد.
ساخت مدارهای بهتر
این گیت های منطقی پیشرفت بیشتری نسبت به گیت های منطقی الکترونیکی دارند، برای اینکه می توانند به مدارهای منطقی چند منظوره منتهی شوند که نسبت به مدارهای امروزی پیشرفته تر و پیچیده تر هستند.
منبع:

1401/09/19
15:54:27
0.0 / 5
423
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین