با اهمیت ترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری

با اهمیت ترین اخبار حوزه ارتباطات در هفته جاری فیکس سرور: قانون عجیب فروش خطوط رند تلفن ثابت و پاسخ مخابرات، ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار درباره ی تنظیم هزینه ماهانه تلفن ثابت به مخابرات و پیام هشدار زلزله، عناوین مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته جاری بود.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، تعدادی از مشترکان می گویند هنگام فروش تلفن ثابت خود متوجه شده اند که شماره تلفن ثابت آنها بعد از تعیین معیارهایی شامل شماره های رند و با ارزش شمرده می شود و در نتیجه امکان فروش آنرا ندارند؛ مگر این که هزینه رند بودن را به مخابرات بپردازند. در همین رابطه، داوود زارعیان - معاون تجاری و خدمات مشتریان شرکت مخابرات ایران - در گفت و گو با ایسنا، درباره ی این مساله اظهار داشت: دو دسته شماره های رند داریم؛ یک دسته شماره هایی است که مشتریان به عنوان شماره رند از ابتدا از شرکت مخابرات خریداری نموده و دسته دیگر شماره های رندی است که مشترک خریداری نکرده بلکه بصورت تصادفی برای مشترک ثبت شده است.

وی اضافه کرد: بر طبق پروانه شرکت مخابرات ایران این دسته از شماره ها (دسته دوم) درحقیقت مالکیتی ندارد البته تا آن زمان که خود فرد بخواهد از آن استفاده نماید، می تواند آنرا در اختیار داشته باشد؛ درحقیقت مشترک برای این دسته از شماره های رند تلفن ثابت در ابتدا هزینه ای پرداخت نکرده است.

زارعیان تشریح کرد: بدین سبب با توجه دسته دوم شماره های رند که طبق پروانه برای شرکت مخابرات است، در مرحله اول سه گونه تسهیلات برای آنها که بصورت تصادفی برای مشترک انتخاب شده توسط این شرکت در نظر گرفته شده است. یکی این شماره ها می تواند برای خود مالک جا به جا شود؛ دوم اگر خانه فروخته شده است، شماره به نام مالک می شود و سوم اگر این خط ورثه ای شد، باز هم نقل و انتقال به انجام می رسد. با این تسهیلات در نظر گرفته شده ۹۰ درصد محدودیت ها برداشته شده است.

کمبود تراشه جهان را با چه بحرانی روبه رو می کند؟

کمبود تراشه، زاده یک محاسبه اشتباه بعد از شیوع پاندمی ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ بود. هنگامی که پاندمی کووید ۱۹ در سراسر جهان گسترش پیدا کرد، خیلی از شرکتها انتظار داشتند مردم با دشوار شدن شرایط اقتصادی، میزان هزینه هایشان را کاهش دهند. اما مردمی که در خانه حبس شده بودند آغاز به خرید کردند و کامپیوتر های بهتر و نمایشگرهای بزرگتری خریدند تا بتوانند از خانه به کار ادامه دهند. برای کودکانشان لپ تاپ های جدیدی برای یادگیری از راه دور خریداری کردند. تلویزیون های ۴k، کنسولهای بازی، دستگاه هایی مانند کف شیرساز، سرخ کن و مخلوط کنهای قوی خریداری کردند تا زندگی در قرنطینه را دلپذیرتر کنند.

اما خودروسازان هم غفلت کردند؛ این شرکتها کارخانه هایشان را تعطیل کردند برای اینکه تقاضا به علت عدم امکان مراجعه برای خرید سقوط کرده بود. کمبود تراشه در سال ۲۰۲۱ به شرکت های مختلف از تسلا گرفته تا اپل و مایکروسافت ضربه زده است. راینهارد پلوس، مدیرعامل شرکت اینفینئون در مصاحبه با نشریه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ گفت کمبود تراشه در زمینه هایی که ظرفیت توسعه آنها نسبت به تقاضای مصرف کننده آهسته است، ممکنست در سال ۲۰۲۳ هم ادامه پیدا کند.

به گفته پلوس، نیازهای دورکاری کارمندان و تبعات کمبود تراشه در صنعت خودروسازی بعد از تاخیرهای ناشی از پاندمی، به پیشران های اصلی برای صنعت تراشه تبدیل گشته اند؛ رواج خودرو های برقی و تقاضای رو به رشد برای انرژی تجدیدپذیر از دیگر عوامل سهیم در کمبود تراشه بوده اند.

برقراری تماس صوتی بین پیامرسان های داخلی و اپراتورها در چه مرحله ای است؟

تماس صوتی (Call Out) نوعی قابلیت تماس بین پیامرسان ها و اپراتورها فراهم می آورد و دیگر نیازی نیست که دو طرف تماس، پیامرسان مشابه داشته باشند. برای نمونه کاربری که پیامرسان گپ یا سروش و دیگر پیامرسان های داخلی را نصب کرده باشد، می تواند بوسیله این پیامرسان با یک شماره همراه اول، ایرانسل یا رایتل تماس بگیرد. بعد از محدود شدن برخی پیامرسان های خارجی طی سالهای قبل و در چندین مرحله، مهاجرت کاربران ایرانی به پیامرسان های دیگر همچون نمونه های مشابه خارجی و داخلی شروع شد؛ بااینکه هنوز تعداد کاربران پیامرسان های داخلی با رقبای خارجی شان قابل قیاس نیست، اما برخی افراد استفاده از امکانات ابزارهای بومی را به ابزارهای خارجی ترجیح می دهند.

طبق برخی تحلیل ها، امکانی چون پرداخت بوسیله پیامرسان های بومی از مواردی است که نسبت به پیامرسان های خارجی، برای این ابزارهای داخلی برتری به وجود می آورد. حالا برخورداری از امکان تماس صوتی برای پیامرسان های بومی هم می تواند خاصیت دیگری باشد که کاربران را به استفاده از این ابزارها تشویق کند.

در همین رابطه پیگیری ایسنا از اپراتور همراه اول درباره ی آخرین وضعیت راه اندازی تماس صوتی با مشترکان موبایل بوسیله پیامرسان های داخلی به این نتیجه رسید که در حال حاضر اقدامات لازم دراین زمینه در حال انجام است و بیشتر این آمادگی باید از طرف پیامرسان ها وجود داشته باشد و اپراتورهای تلفن همراه کارشان راحت است و خیلی پیچیدگی ندارند؛ همین طور اپراتور دوم تلفن همراه (ایرانسل) درباره ی این مساله به ایسنا اعلام نمود این طرح برای اجرائی شدن نیازمند دو اقدام فراهم شدن زیرساختهای فنی در سمت اپلیکیشنها و تعیین تعرفه اقتصادی که پاسخگوی توسعه مورد نیاز شبکه باشد، است.

چند روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند؟

طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید. این شبکه متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.

در همین رابطه بتازگی عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار پستی در یک پیامرسان داخلی درباره ی آخرین وضعیت اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: برنامه توسعه پوشش اینترنت روستایی توسط همکارانم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنان با سرعت دنبال می شود. از ۱۶ مهر تا ۱۴ آذر تعداد ۳۳۷ روستا در پهنای جغرافیایی ۲۷ استان کشور به شبکه ارتباطی متصل شده اند که در مجموع آنها ۲۹۷۵۸ خانوار با حدود ۱۰۳ هزار نفر جمعیت از ارتباطات پایدار و پرسرعت برخوردار شدند.

مصوبه ستاد تنظیم بازار درباره ی تنظیم هزینه ماهانه تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد

طبق این گزارش، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مصوبه ستاد تنظیم بازار درباره ی حداقل نگهداری تلفن ثابت را در امتداد اجرای مصوبه این ستاد در خصوص نحوه تنظیم هزینه ماهانه تلفن ثابت و همچنین، اجرائی شدن مصوبه شماره ۴۶۶ شورای رقابت را در قالب مصوبه شماره ۳۳۸ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با موضوع فوق را به شرکت مخابرات ایران ابلاغ نمود. طبق اعلام شرکت مخابرات ایران، این الحاقیه در قالب مصوبه مورخه ۲۶ مردادماه ۱۴۰۱ ستاد تنظیم بازار در قالب اعطاکننده پروانه (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) به دارنده پروانه (شرکت مخابرات ایران) ابلاغ گردیده و قابلیت اجرائی دارد.

پیام هشدار زلزله هک نبوده است

ظهر روز چهارشبه ۱۶ آذر، پیامی که به نظر می رسید از طرف گوگل و تحت سیستم عامل تلفن های همراه ارسال شده باشد، برای تعدادی از شهروندان ارسال شد. این پیام که با عنوان اخطار زلزله بر روی گوشی تلفن همراه تعدادی از شهروندان ظاهر شده بود، دارای چنین محتوایی بود: هشدار زلزله؛ آرام باشید و به پناهگاهی در اطراف بروید» اما پیگیری های ایسنا نشان داد که چنین پیامی صحت نداشته و جعلی است.

در همین رابطه حامد حکاکان - مدیر کل ارتباطات همراه اول - در یک گفت وگوی تلویزیونی دراین باره اظهار داشت: عذرخواهی می کنم از مشترکینی که این پیام را به اشتباه دریافت کرده اند.

وی اضافه کرد: این نوید را می دهم که هیچگونه هک و یا نفوذی در شبکه صورت نگرفته و این مساله متاسفانه به خاطر خطای تیم تحقیقاتی که داشتند روی قابلیت هشدار بلایای طبیعی سیل یا زلزله کار می کردند بود و قرار بود فقط آن تیم تحقیقاتی پیام را دریافت نمایند.

همراه اول نیز در اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی از مشترکان خود اعلام نمود هیچگونه هک یا نفوذی در شبکه صورت نگرفته و این پیام به علت خطای یک تیم تحقیقاتی در ارسال پیام تست سرویس جدید هشدار بلایای طبیعی بوده است که تیم تحقیقاتی که درحال تست سرویس هشدار بلایای طبیعی بوده به اشتباه پیام را برای تعدادی از مشترکان همراه اول در شهر تهران ارسال کرده است.

پس از این مساله وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم دستور پیگیری موضوع و برخورد با مقصرین احتمالی را داد.

منبع:

1401/09/18
12:54:18
0.0 / 5
395
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین