نگاهی به وضعیت ماهواره هایی که همراه با ماموریت آرتمیس1 پرتاب شدند

نگاهی به وضعیت ماهواره هایی که همراه با ماموریت آرتمیس1 پرتاب شدند فیکس سرور: در ماموریت ˮآرتمیس1ˮ، 10 ماهواره مکعبی به سمت ماه پرتاب شدند که گروههای پژوهشی روی زمین تلاش می کنند آنها را ردیابی کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، برخی از ماهواره های مکعبی موسوم به "کیوب ست"(cubesat) ماموریت "آرتمیس۱"(Artemis 1) بعد از پرتاب به سمت ماه، درحال رسیدن به هدف هستند اما تعداد انگشت شماری از آنها نیز در اعماق فضا تقلا می کنند.
آرتمیس۱، اولین ماموریت پروژه آرتمیس است که بامدادان چهارشنبه ۱۶ نوامبر پرتاب شد. موشک بزرگ "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) ناسا با موفقیت یک کپسول بدون سرنشین "اوریون"(Orion) را به همراه گروهی از کیوب ست ها با هدف انجام دادن ماموریت های علمی مختلف به اعماق فضا فرستاد.
یکی از دانشمندان این ماموریت اظهار داشت: مقامات ناسا از ۱۸ نوامبر تأیید کردند که کیوب ست های "آرگومون"(ArgoMoon)، "بیوسنتینل"(Biosentinel)، "EQUULEUS"، "LunaH-Map" و "OMOTENASHI" همگی عملیاتی هستند؛ بااینکه OMOTENASHI در ایام بعد از آن با مشکلاتی روبرو شده است و امکان دارد که آخرین فرصت خودرا جهت بررسی از زمین داشته باشد. خیلی از کیوب ست های دیگر نیز از آن زمان بررسی شده اند اما تعدادی از آنها با مشکلاتی روبرو هستند.
ناسا تعدادی از باتری های کیوب ست ها را بعد از بازگشت از یک ماموریت در ماه سپتامبر شارژ کرد اما به سبب مشکلات طراحی یا دسترسی نتوانست به همه آنها نائل شود. کیوب ست ها باید حذف می شدند و این امر موجب تاخیر بیشتر در پرتاب می شد.
ناسا هیچ بروزرسانی رسمی در خصوص شارژ یا عدم شارژ مجدد کیوب ست ها ارائه نکرده است؛ بااینکه ناظران فضایی در رسانه های اجتماعی و در انجمن ها، در مورد احتمالات این مساله بر طبق اطلاعاتی که توانسته اند از افراد دخیل در ماموریت های مختلف جمع آوری کنند، بحث کرده اند.
توییت های حساب رسمی آرگومون، تصاویری دیدنی را از این کیوب ست منتشر نموده اند که هم ماه و هم زمین را نشان میدهد.
کیوب ست های EQUULEUS و Luna-H-Map هر دو در راه پرواز خود به سمت ماه بودند که حساب های رسمی توییتر آنها آخرین مرتبه بروزرسانی این دو کیوب ست را اعلام نمودند.
حساب رسمی توییتر "لونار آیس کیوب"(Lunar IceCube) اعلام نمود که این کیوب ست بعد از استقرار در ۱۷ نوامبر سالم بود.
حساب توییتر شخصی که روی یکی از دیش ها در کانبرا، استرالیا کار می کند، اعلام نمود که "کیوب ست مطالعه ذرات خورشیدی"(CuSP) از زمان پرتاب بصورت منظم تحت بررسی "شبکه فضایی عمیق"(DSN) ناسا قرار دارد.
در هر حال، فضاپیماهای دیگر با مشکل روبه رو هستند و از زمان پرتاب، تماسی با زمین برقرار نکرده اند.
کیوب ست OMOTENASHI از اولتیماتوم مورد انتظار خود جهت بررسی فرود روی ماه عبور کرده و وضعیت آن هم اکنون نامشخص است.
شرکت "تران اوربیتال"(Terran Orbital) که کیوب ست "LunIR" را مدیریت می کند، از زمان پرتاب آرتمیس۱ در ۱۶ نوامبر، بروزرسانی را در مورد استقرار این کیوب ست ارائه نکرده است. گزارش های کاربران در توییتر نشان میدهد که این کیوب ست ممکنست بعد از پرتاب به فضا گرفتار ناهنجاری هایی شده باشد.
کیوب ست "NEA Scout" نیز از زمان پرتاب ساکت بوده است؛ بااینکه تلاش ها برای بازیابی آن با دیش های آنتنی شبکه فضایی عمیق ناسا ادامه دارد.
بگفته افرادی که وضعیت کیوب ست ها را در توییتر دنبال می کنند، هنوز ارتباطات رادیویی با کیوب ست "تیم مایلز"(Team Miles) برقرار نشده است.
منبع:

1401/09/02
14:45:20
0.0 / 5
314
تگهای خبر: ارتباطات , پژوهش , دانش , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین