با كمك محقق ایرانی صورت گرفت

تولید واکسن سرطان مغز برای افزایش بقای بیماران

تولید واکسن سرطان مغز برای افزایش بقای بیماران به گزارش فیکس سرور، محققان بیمارستان ˮکینز کالج لندنˮ در مطالعه اخیرشان به رهبری پروفسور ˮکیومرث اشکانˮ از تولید واکسن سرطان مغزی که سبب افزایش بقای بیماران می شود، اطلاع داده اند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، نتایج یک تحقیق که اخیرا در مجله "Journal of American Medical Association Oncology" انتشار یافته است، نشان داده در کارآزمایی بالینی فاز ۳ یک واکسن به نام "DCVax-®L" که در بیمارستان کینز کالج لندن و سایر مراکز درمانی در سرتاسر جهان استفاده شده است، از سلول های ایمنی بیماران برای مورد هدف قرار دادن سرطان مغز استفاده می نماید و می تواند بقای بیماران را برای چندین ماه یا در بعضی موارد، سالها افزایش دهد.
این نخستین بار در ۱۷ سال گذشته است که چنین نتایج قابل توجهی در کارآزمایی بالینی فاز ۳ برای یک درمان سیستمیک در گلیوبلاستوما به دست می آید و نخستین بار در ۲۷ سال است که نشان داده شده است که این درمان بقا را در بیماران مبتلا به گلیوبلاستومای عودکننده بالا می برد.
این واکسن برای هر بیمار به صورت جداگانه با جداسازی سلول های ایمنی خاص آن فرد به نام سلول های دندریتیک یا یاخته های دارینه ای(Dendritic cells) از خون آنها تزریق می شود. سپس این سلول ها با نشانگرهای زیستی حاصل از نمونه ای از تومور بیمار آماده می شوند. هنگامی که واکسن حاوی این سلول ها باردیگر به بیمار تزریق می شود، آن اطلاعات را به اشتراک می گذارد تا کل سیستم ایمنی بدن، آن هدف را شناسایی کرده و به آن حمله کند.
این واکسن به مدت هشت سال بر روی بیشتر از ۳۰۰ بیمار از بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، کانادا و آلمان که همه آنها مبتلا به گلیوبلاستوما(تهاجمی ترین شکل تومور مغزی در بزرگسالان) بودند آزمایش شد. بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما که تحت درمان با واکسن قرار گرفتند، به صورت متوسط ​​۱۹.۳ ماه بعد از آزمایش زنده ماندند که این زمان در گروه کنترل ۱۶.۵ ماه بود. بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما عود کننده هم که با واکسن درمان شدند به صورت متوسط ​​۱۳.۲ ماه زنده ماندند، در حالیکه این مقدار برای گروه کنترل ۷.۸ ماه بود.
۱۳ درصد از بیماران تحت درمان با واکسن حداقل ۵ سال بعد از تشخیص زنده ماندند. بیماران دارای ژن متیل دار MGMT که تحت درمان با واکسن قرار گرفتند به صورت متوسط ​​۳۰.۲ ماه بعد آزمایش زنده ماندند که این مقدار در گروه کنترل ۲۱.۳ ماه بود.
برخلاف شیمی درمانی و رادیوتراپی، اکثریت بیماران هیچ عارضه جانبی از تزریق این واکسن ایمونوتراپی را گزارش نکردند. تنها پنج نفر از ۳۳۱ بیمار شرکت کننده برخی عوارض جانبی را گزارش کردند که امکان دارد آن هم به درمان آنها مرتبط بوده باشد.
پروفسور اشکان، جراح مغز و اعصاب در بیمارستان کینز کالج لندن و محقق ارشد این کارآزمایی بالینی اظهار داشت: ایمونوتراپی یک رویکرد بسیار امیدوارکننده برای درمان سرطان است و نتایج نهایی این آزمایش فاز ۳، راه جدیدی را درجهت امید به بیمارانی که با گلیوبلاستوما مبارزه می کنند عرضه می دهد. نشان داده شد که این واکسن طول عمر را زیاد می کند و جالب است که این وکسن در بیمارانی که به صورت سنتی پیش آگهی ضعیف تری دارند بعنوان مثال، در گروههای بیماران مسن تر و همینطور در بیمارانی که جراحی رادیکال به علل فنی یا علل دیگر امکان پذیر نبود، مزایای واضحی دارد.
پروفسور "کیومرث اشکان"


منبع:

1401/08/29
14:43:42
0.0 / 5
398
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین