دارورسانی مستقیم به مغز با یک پمپ قابل کاشت

دارورسانی مستقیم به مغز با یک پمپ قابل کاشت فیکس سرور: یک پمپ قابل کاشت، داروهای مربوط به شیمی درمانی را بطور مستقیم به تومورهای مغزی می رساند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل نیواطلس، محققان دانشگاه کلمبیا و پرسبیتریان(Presbyterian) نیویورک یک پمپ قابل کاشت ابداع نموده اند که می تواند داروهای شیمی درمانی را بطور مداوم و مستقیم به مغز برساند و به مبارزه با سرطان که به سختی قابل درمان است، کمک نماید. در یک کارآزمایی فاز ۱b، بیماران توانستند در حین انجام کارهای روزانه خود تحت درمان قرار بگیرند.
رگ های خونی که مغز را تغذیه می کنند در مقابل مولکول هایی که از آن عبور می کنند بسیار انتخابی عمل می کنند. بااینکه این سد خونی-مغزی برای دور نگه داشتن میکروب ها و مواد خارجی از مغز اهمیت زیادی دارد اما متاسفانه بیشتر داروها را نیز دور از مغز نگه می دارد. این موارد شامل داروهای شیمی درمانی برای سرطان مغز می شود که بصورت خوراکی یا داخل وریدی تجویز می شوند و تنها در غلظت های پایین به مغز نفوذ می کنند.
دور زدن این مانع یکی از بخش های کلیدی تحقیقات است و یافته های دانشمندان نتایج امیدوار کننده ای داشته است که نشان میدهد این سد را می توان بطور موقت با بهره گیری از نانوذرات مغناطیسی یا پالس های فراصوت یا حامل های دارویی جدید که می توانند از این سد دفاعی عبور کنند، باز کرد.
در این مطالعه جدید، پژوهشگران یک پمپ قابل کاشت را آزمایش کردند که می تواند داروهای شیمی درمانی را مستقیماً به مغز برساند. ابتدا یک پمپ کوچک بوسیله جراحی در شکم بیمار قرار داده می شود، سپس یک لوله نازک و انعطاف پذیر(کاتتر: Catheter) از زیر پوست به قسمتی از مغز که تومور در آن قرار دارد می رود.
ایده این است که این پمپ انتقال داروها را کم و بیش بطور نامحدود ادامه دهد. این پمپ را می توان بصورت بی سیم روشن یا خاموش کرد و در صورت نیاز با یک سوزن باردیگر آنرا از دارو پر کرد. ماهیت درمان همین طور به این معنا است که بیماران می توانند در صورتیکه به کارهای روزمره خود می پردازند، دارو دریافت نمایند و مراحل درمان را طی کنند و حتی از روشن یا خاموش بودن پمپ آگاه نباشند.
جفری بروس(Jeffrey Bruce)، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: اگر دارو را خیلی آهسته و به مفهوم واقعی کلمه بصورت چند قطره در ساعت پمپاژ کنید، به بافت مغز نفوذ خواهدنمود و غلظت دارویی که به مغز می رسد ۱۰۰۰ برابر بیش از هر روش دیگری است که با تزریق وریدی یا بصورت خوراکی به مغز می رسد. این پمپ می تواند برای مدتی طولانی در محل بماند، بدین سبب می توانیم دوزهای بالاتری از شیمی درمانی را مستقیماً به مغز بدون ایجاد عوارض جانبی که با شیمی درمانی خوراکی یا وریدی ایجاد می شود، برسانیم.
در این کارآزمایی، پنج بیمار مبتلا به گلیوبلاستومای عود کننده، ایمپلنت های پمپی را دریافت نمودند که داروی شیمی درمانی توپوتکان(Topotecan) و همین طور یک عامل ردیابی به نام گادولینیم(Gadolinium) را به مغز رساندند تا بتوانند غلظت و توزیع دارو را اندازه گیری کنند. بیماران تحت چهار دوره ی درمانی یک هفته ای متوالی قرار گرفتند که در آن پمپ ها به مدت دو روز روشن و به مدت پنج روز خاموش بودند.
اسکن های ام آرآی(MRI) که در ایام بعد از درمان از بیماران گرفته شد نشان داد که داروهای شیمی درمانی با موفقیت تومور و ناحیه اطراف را فرا گرفته اند. نمونه برداری های بعد از درمان نشان داد که تعداد سلول های فعال تومور بطور قابل توجهی کم شده است، بدون آن که بر بافت سالم مغز تأثیری گذاشته شود و با اهمیت تر از همه، هیچ یک از بیماران عوارض عصبی جدی تجربه نکرد.
بااینکه نتایج این آزمایش امیدوارکننده بوده است اما پژوهشگران می گویند که تعداد بیمارانی که تا حالا آزمایش شده اند برای نشان دادن مزایای این روش خیلی کم بوده است و این روش در کارآزمایی های آینده بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بر روی بیماران در مراحل اولیه بیماری نیز آزمایش خواهد شد.
این تحقیق در مجله "Lancet Oncology" منتشر گردید.
منبع:

1401/08/27
13:44:15
0.0 / 5
344
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین