تولید سوخت موشک از گرد و غبار واقعی ماه

تولید سوخت موشک از گرد و غبار واقعی ماه فیکس سرور: پژوهشگران چینی دست به ساخت دستگاه خودکاری زده اند که با بهره گیری از گرد و غبار ماه و دی اکسید کربن موجود در این قمر، اکسیژن و متان تولید می کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از یونیورس تودی، استفاده از منابع «در محل» (In situ) موضوع داغ این روزها در محافل اکتشافات فضایی است و دانشمندان و مهندسان از مزیت بزرگ دسترسی به مواد جدید در اجرام منظومه شمسی که قبل از این هیچ گاه دیده نشده اند، مانند سیارک ها یا اجرامی که دهه ها است از آنها بازدید نشده همچون ماه سخن می گویند. به تازگی، کاوشگر چانگ ای ۵ (Chang’e 5) چین نخستین نمونه از خاک ماه را بعد از حدودا ۵۰ سال به زمین بازگرداند. پژوهشگران چندین دانشگاه چینی با استفاده از قسمتی از این نمونه، یک سیستم خودکار برای تولید سوخت موشک و اکسیژن از دی اکسیدکربن، با استفاده از خاک ماه به عنوان کاتالیزور بوجود آورده اند.
این پروسه از آن جهت قابل توجه است که دی اکسید کربن در ماه وجود دارد. در سال ۲۰۰۹، ماهوارهٔ مشاهده گر و حس گر دهانه های ماه (LCROSS) بعد از برخورد با سطح ماه و تحلیل و بررسی مواد حاصل از برخورد، مقادیری دی اکسید کربن را تشخیص داد. سوخت موشک و اکسیژن بخش های ضروری هر برنامه مهم اکتشاف فضایی خواهند بود. بدین سبب استفاده از مواد موجود در سطح ماه مانند خاک آن برای کاتالیز کردن واکنش دی اکسید کربن و تبدیل آن به اکسیژن و سوخت موشک یک بازی دو سر برد به نظر می آید.
در این واکنش با استفاده از خاک ماه دی اکسید کربن به اکسیژن و متان تبدیل می شود. متان یک گاز گلخانه ای قوی است که به عنوان سوخت موثر موشک نیز عمل می کند. اکسیژن به عنوان سوخت موشک به خودی خود ضعیف عمل نمی کند، اما کاربردهای دیگری نیز دارد، همچون این که برای تنفس انسان لازم است.


اما پژوهشگران تنها به اثبات اینکه خاک ماه می تواند به عنوان یک کاتالیزور عمل کند نپرداختند، بلکه تا جایی پیش رفتند که سیستم کاملاً خودکار بسازند. آنها استدلال می کنند که هر پایگاهی در ماه در آینده با کمبود شدید نیروی کار مواجه خواهد بود، بدین سبب هرگونه واکنش تولیدی باید کاملاً خودکار باشد.
آنها با استفاده از مجموعه ای از ربات ها برای انتقال مواد لازم و تامین توان مورد نیاز برای انجام واکنش الکتروکاتالیستی، این سیستم را خودکار کردند. به نظر می آید که این سیستم کار می کند، برای اینکه برای تولید مقدار نسبتاً کمی متان و اکسیرژن از قسمتی از نمونه ای که چنگ ای ۵ آورده بود، نیازی به دخالت نیروی انسانی نبود.
اینکه آیا این سیستم نسبت به پروسه هیدرولیز سنتی تر که به طور معمول به عنوان منبع سوخت موشک و اکسیژن قابل تنفس در ماه در نظر گرفته می شود سودمندتر است یا خیر، به عنوان قسمتی از این مطالعه مورد بررسی قرار نگرفت. با این وجود، آب، که اساس پروسه هیدرولیز است، کاربردهای دیگری نیز دارد، همچون این که برای ادامه حیات انسان ضروری می باشد. از طرفی، دی اکسید کربن برای انسان ها کاربرد چندانی ندارد، بااینکه اگر گیاهان در یک کلنی قمری در مقیاس بزرگ وجود داشته باشند، موضوع فرق دارد.
حالا پژوهشگران به جمع آوری گرد و غبار بیشتری از ماه می پردازند تا دریابند چه آزمایش های دیگری می توان روی آنها انجام داد.
منبع:

1401/08/14
14:45:16
0.0 / 5
327
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین