زایمان چه تاثیری بر استخوان زنان می گذارد؟

زایمان چه تاثیری بر استخوان زنان می گذارد؟ فیکس سرور: پژوهشگران دانشگاه نیویورک در مطالعه اخیرشان اظهار نمودند زایمان بطور دائم استخوان های زنان را تغییر می دهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که بچه دار شدن ساختار استخوان های زنان را برای همیشه تغییر می دهد. گروهی از انسان شناسان دانشگاه نیویورک کشف کردند بانوانی که زایمان کرده اند در مقایسه با بانوانی که حامله نشده اند، سطح کلسیم و فسفر کمتری دارند. استخوان های آنها نیز کاهش قابل توجهی در منیزیم را در نتیجه شیردهی نشان می دهند.
با اینحال در صورتیکه مطالعات دیگر نشان می دهند که از دست دادن کلسیم و فسفر می تواند به ضعیف تر شدن استخوان ها منجر شود، در این مطالعه پژوهشگران به چگونگی پویایی استخوان ها و تغییر و تحول آنها در ضمن رویدادهای مهم زندگی پرداختند.
"شارا بیلی"(Shara Bailey) نویسنده این مطالعه و انسان شناس دانشگاه نیویورک در اطلاعیه ای رسانه ای اظهار داشت: استخوان بخش ایستا و مرده اسکلت نیست چونکه استخوان بطور مداوم فرآیندهای فیزیولوژیکی را تنظیم می کند و به آنها پاسخ می دهد.
دانشمندان ثابت کرده اند که یائسگی می تواند بر استخوان های زنان تأثیر بگذارد، اما تأثیر زایمان نامشخص است. برای جمع آوری این نتایج، پژوهشگران سرعت رشد استخوان لایه ای(lamellar bone) در ران پستانداران نر و ماده را مورد مطالعه قرار دادند.
استخوان لایه ای نوع اصلی از استخوان در اسکلت بزرگسالان است و برای این نوع تحقیقات ایده آل است، برای اینکه در طول زمان تکامل می یابد و نشانگرهای بیولوژیکی این تغییرات را بر جای می گذارد.
"پائولا سریتو"(Paola Cerrito) رهبر این پروژه تحقیقاتی و دانشجوی مقطع دکترای مردم شناسی و دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک اظهار داشت: یافته های ما شواهد بیشتری از تأثیر عمیق تولید مثل بر ارگانیسم زنانه ارائه می دهد و همین طور نشان میدهد که اسکلت یک اندام ساکن نیست، بلکه عضوی پویا است که با رویدادهای زندگی تغییر می کند.
برای مطالعه این استخوان ها، پژوهشگران از روش میکروسکوپ الکترونی(electron microscopy) و تحلیل و بررسی پراش انرژی پرتو ایکس جهت بررسی ترکیب شیمیایی نمونه های بافت از استخوان ها استفاده کردند. این روش به دانشمندان اجازه داد تا تغییرات سطح کلسیم، فسفر، اکسیژن، منیزیم و سدیم را بررسی نمایند. میکروسکوپ الکترونی به دسته ای از میکروسکوپ ها گفته می شود که از یک باریکه الکترونی برای تصویرسازی استفاده می نمایند.
نخستی هایی که مورد مطالعه قرار گرفتند در ایستگاه سابانا سکا(Sabana Seca Field Station) در پورتوریکو زندگی می کردند و به دلیلهای طبیعی مرده بودند. سریتو اضافه کرد: تحقیقات ما نشان میدهد که حتی پیش از توقف باروری، اسکلت بطور پویا به تغییرات در وضعیت تولید مثل پاسخ می دهد.
یافته های این مطالعه در مجله "PLoS ONE" انتشار یافته است.
منبع:

1401/08/12
15:12:24
0.0 / 5
361
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین