حواشی نوزادی که از اسپرم منجمد شده از سال ۱۹۹۶ به دنیا آمد

حواشی نوزادی که از اسپرم منجمد شده از سال ۱۹۹۶ به دنیا آمد به گزارش فیکس سرور، حالا که یک نوزاد پسر در بریتانیا با استفاده از اسپرم منجمد شده متعلق به سال ۱۹۹۶ به دنیا آمده، این مورد مطرح گردیده است که چه مدت میتوان اسپرم را پیش از استفاده ذخیره کرد؟


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، تغییر اخیر در یکی از قوانین بریتانیا حالا اجازه می دهد تا نوزادان بیشتری از اسپرم های منجمد شده متعلق به بیشتر از ۵۰ سال پیش متولد شوند. قانون جدید بریتانیا می گوید میتوان از اسپرم های منجمد شده در ۵۵ سال قبل بهره برد.
تمدید ۴۵ ساله بازه زمانی نگهداری اسپرم
قبلا گامت ها(سلول جنسی بالغ قابل تکثیر شامل تخمک و اسپرم) فقط برای ۱۰ سال قابل نگهداری بودند، اما حالا مطابق قانون جدید بریتانیا، این بازه زمانی به ۵۵ سال افزایش پیدا کرده است.
گامت(Gamete) یک سلول تخصص یافته و مسئول تولید مثل جنسی است. گامت ها معمولا حاوی نصف کروموزوم جانداری که از آن بوجود آمده اند، هستند. به زبان دیگر، نصف ماده ژنتیکی مورد نیاز برای شکل دهی و ایجاد یک جاندار کامل را دارند. گامت ها از راه تقسیم هسته ای میوز ایجاد می شوند، بدین سان که سلول های جنسی دو بار شکافته می شوند و در جنس نر چهار گامت نر ایجاد می شود و در جنس ماده سه یاخته و یک گامت ماده. در فرایند لقاح، گامت های نر و ماده با یکدیگر در می آمیزند و سلول بنیادی و دیپلوئید تخم یا زیگوت را به وجود می آورند که هر دو مجموعه کروموزومی را دارد. در انسان، گامت نر را اسپرم و گامت ماده را تخمک می نامند و گامت های طبیعی انسان حاوی بیست و سه کروموزوم هستند.
آلن پیسی استاد آندرولوژی(پزشکی مردان) در دانشگاه شفیلد می گوید که هیچ دلیل علمی یا پزشکی برای این محدودیت که قبلاً تحمیل شده بود، وجود ندارد.
وی اظهار داشت: محدودیت قانونی ۵۵ ساله هیچ ربطی به ماندگاری اسپرم یا علل علمی دیگر ندارد. این بیشتر به آن چیزی مربوط می شود که نمایندگان مجلس احساس می کردند برای جامعه مناسب می باشد. اما از آنجاییکه اسپرم های منجمد به صورت موثر در وضعیت باروری معلق هستند، نمی دانم چرا قانون اجازه نمی دهد آنها را برای صدها سال نگه داریم.
وی استدلال می کند که احتمالا هیچ خطری در استفاده از اسپرم های مسن تر وجود ندارد، باآنکه تابحال هیچ مطالعه طولانی مدتی برای اثبات این مورد انجام نشده است.
وی اظهار داشت: اسپرم های گرفته شده از گاوهای نر برای مدت طولانی تر از زمانی که ما معمولا اسپرم انسان را نگهداری می نماییم، بدون هیچ مشکل آشکاری نگهداری می شوند.
آلن برای کسانی که آینده ای را تصور می کنند که در آن مردم تلاش می کنند از شخصیت های تاریخی قدیمی بچه دار شوند، استدلال می کند که احتمال به وقوع پیوستن چنین طرحی خیلی کم است، چون که همین حالا هم نخستین بانک اسپرم برنده جایزه نوبل جهان به علت کمبود تقاضا بسته شده است.
با این وجود، بعضی از کارشناسان معتقدند که باید مطالعات بیشتری در مورد این مورد صورت گیرد. جولیان ساوولسکو، استاد اخلاق در دانشگاه آکسفورد می گوید تحقیقات بلندمدت روی این مورد مورد نیاز است که تاثیر عاطفی داشتن یک پدر بیولوژیکی درگذشته را در نظر بگیرد.
نگرانی های علمی-تخیلی
از آنجاییکه یک جامعه و ژنوم افراد با گذشت زمان تغییر می کند، استفاده از اسپرم های قدیمی امکان دارد مشکل ساز شود. با این وجود، ساوولسکو از این نگرانی ها با عنوان "نگرانی های علمی-تخیلی" یاد می کند، چونکه انجماد اسپرم تازه در دهه ۱۹۵۰ شروع شده است.
حوزه باروری در چند سال قبل به پیشرفت هایی اساسی دست یافته است. در سال ۲۰۱۶، گروهی از پزشکان به رهبری "جان جین ژانگ" ادعا کردند که با استفاده از تکنیکی به نام درمان جایگزینی میتوکندری به یک زن کمک کرده اند که نخستین نوزاد سه والدی جهان(کودکی که سه والد بیولوژیکی دارد) را به دنیا بیاورد.
در ماه آگوست سالجاری هم متخصصان مهندسی ژنتیک در دانشگاه کمبریج یک جنین مصنوعی موش را بدون استفاده از سلول های تخمک یا اسپرم تولید کردند. این جنین های ساخته شده با استفاده از سلول های بنیادی توانستند تا یک هفته قلب، مغز و سایر اندام ها را رشد دهند.
ازاین رو با وجود خیلی از روش های جدید برای فرزندآوری و تولد نوزادان به نظر می آید که استفاده از اسپرم قدیمی یک نگرانی جزئی باشد.
منبع:

1401/08/10
10:02:46
0.0 / 5
373
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , سئو , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین