آنچه درباره ی وای فای ۶ نمی دانید

آنچه درباره ی وای فای ۶ نمی دانید فیکس سرور: یکی از فناوریهای جدید در زمینه اینترنت، نسل ششم وای فای است که در ساده ترین تعریف اتصال و انتقال داده بطور همزمان بین چندین دستگاه را فراهم می آورد و این کار موجب افزایش سرعت و کیفیت همه کاربران در محیطی یکسان خواهد شد.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، زمانی دسترسی به اینترنت خانگی به شدت وابسته به اتصال های سیمی بود و تنها یک کامپیوتر می توانست در یک زمان آنلاین شود یا تنها دانلود یک ترک Mp۳ یک ساعت به طول می انجامید و بقیه نمی توانستند هم زمان از خط تلفن هم استفاده نمایند.

به این مثال فکر کنید، در یک خانه، یکی از اعضای خانواده درحال تماشای آنلاین فیلم یا سریال است درحالی که فرزندان به صورت آنلاین با کنسول های خود بازی می کنند و شخص دیگری درحال برقراری تماس تصویری است و مجموعه ای از ابزارهای هوشمند مانند حسگرهای دما، روشنایی، قفل در و غیره باید همیشه به اینترنت متصل باشند. در وای فای ۶ همه این اتصالات در لحظه در بالاترین حد کیفیت و سرعت موجود قرار دارد چیزی که در وای فای ۶ اهمیت دارد اینست که حتی با اتصال ده ها دستگاه به یک روتر، همان سرعت و کیفیت امروز برای هر دستگاه حفظ شود.

وای فای ۶ «Wi-Fi ۶» نسل بعدی تکنولوژی Wi-Fi است که همچنان همان کار قبلی یعنی اتصال دستگاههای مختلف به اینترنت را انجام می دهد اما تفاوت آن اضافه شدن فناوری های نوین برای اتصال سریع تر، بهینه تر و با کارآیی بیشتر است. توسعه این فناوری که هم زمان با ۵G شکل گرفته است، موجب گسترش حسگرهای اینترنت اشیاء و همینطور تجربه های بیشتر در زمینه حقیقت افزوده می شود.

یکی از مهم ترین تغییرات وای فای ۶ سیستم نام گذاری جدید است؛ استفاده از یک توالی ساده از اعداد، ردیابی استانداردها و اطمینان از تنظیمات سازگار را امکان پذیر می سازد و عبارت تخصصی تر برای وای فای ۶، ۸۰۲.۱۱ ax است.

سرعت وای فای ۶ چقدر است؟

پاسخ سریع این سوال می شود ۹.۶ گیگابیت بر ثانیه (۹.۶) Gbps در حالیکه در وای فای ۵ این عدد روی ۳.۵ گیگابیت بر ثانیه (۳.۵) Gbps بود. اما این جواب کامل نیست و این اعداد روی کاغذ و در حالت آزمایشگاهی به دست آمده اند، اما در عمل هم وای فای ۶ سرعت بسیار بیشتری نسبت به نسل قبلی خود دارد، چون که در وای فای ۶ لازم نیست تمام این سرعت از یک دستگاه عبور کند و میتوان آنرا در کل شبکه تقسیم کرد و این یعنی سرعت بالقوه بیشتری برای تمامی دستگاه ها فراهم می شود؛ در واقع این را هم باید اظهار داشت که اهمیت وای فای ۶ فقط در افزایش سرعت یک دستگاه نیست، بلکه همه چیز در رابطه با بهبود سرعت و کیفیت اتصال به شبکه برای چندین دستگاه همزمان متصل است.

تکنولوژی های وای فای ۶

دو فناوری کلیدی MU-MIMO و OFDMA برای افزایش سرعت در وای فای ۶ طراحی شده اند.

MU-MIMO: مخفف عبارت «Multi User، Multiple Input، Multiple Output» است که در وای فای ۶ ارتقاء پیدا می کند. این فناوری به روتر این امکان را می دهد تا به جای ارتباط با یک دستگاه و سپس دستگاه بعدی و دستگاه بعدی و … به صورت همزمان با تمامی این دستگاه ها در ارتباط بوده و اطلاعات رد و بدل کند. فناوری فعلی MU-MIMO به روترها این امکان را می دهد تا به صورت همزمان با چهار دستگاه ارتباط برقرار کنند، درحالی که وای فای ۶ این ارتباط همزمان را به هشت دستگاه ارتقاء داده است.

OFDMA: این فناوری هم که در فارسی «هم تافتن» نامیده می شود، به یک دستگاه اجازه می دهد تا داده ها را به صورت همزمان به چند دستگاه ارسال یا از چند دستگاه دریافت کند.

اما یکی دیگر از فناوری های نوین در وای فای ۶ «Target Wake Time» نام دارد که به دستگاه ها اجازه می دهد برای اتصال به روتر برنامه ریزی زمانی داشته باشند، این کار موجب کم شدن تعداد دفعات روشن ماندن آنتن و جست وجوی سیگنال های ارتباطی شده و در نتیجه موجب ذخیره باتری دستگاه ها می شود؛ البته این توانایی بیشتر برای دستگاههای کم مصرف برنامه ریزی شده است و در همه دستگاه ها مثل لپ تاپ کاربرد ندارد، چون بیشتر لپ تاپ ها نیاز دارند تا به صورت دائم به وای فای وصل باشند اما دستگاههای اینترنت اشیاء و خانه هوشمند که بیشتر روز بدون احتیاج به اتصال هستند و فقط در مواردی نیاز است تا اطلاعات خویش را به روز کنند، هدف اصلی این فناوری هستند.

برخورداری از امنیت بالاتر

چندی پیش وای فای، بزرگ ترین بروزرسانی امنیتی یک دهه اخیر خویش را با پروتکل امنیت جدیدش به نام WPA۳ شروع کرد. این پروتکل جدید حدس زدن مداوم پسوردها را برای هکرها سخت تر می کند و حتی اگر هکرها موفق به انجام این کار شوند، داده ها را بگونه ای غیرقابل استفاده می نماید تا چیزی گیر هکرها نیاید.

دستگاه ها و روترهای فعلی می توانند از WPA۳ استفاده نمایند اما این یک گزینه اختیاری است، درحالی که دستگاههای وای فای ۶ برای دریافت مجوز مجبورند از پروتکل امنیتی جدید WPA۳ استفاده نمایند. این کار موجب می شود تا پس از رایج شدن استفاده از وای فای ۶، امنیت دستگاه ها افزایش چشم گیری داشته باشد.

امکان اتصال دستگاههای بیشتر با سرعت بالاتر

اتصال یک لپ تاپ که دارای وای فای ۶ است به یک روتر نسل ششمی امکان دارد فقط کمی سریع تر از اتصال یک لپ تاپ دارای وای فای ۵ به یک روتر نسل پنجمی باشد اما وقتی دستگاههای بیشتری به یک روتر متصل می شود اهمیت وای فای ۶ خویش را نشان داده است.

طبق تکنولوژی که تا قبل از آمدن وای فای ۶ وجود داشت، هرچه تعداد دستگاههای متصل به مودم بیشتر بودند، سرعت و کیفیت اینترنت برای هر دستگاه به میزان قابل توجهی پایین می آمد از طرفی، اگر یک دستگاه درحال دانلود یا بارگذاری فایل بود، از کیفیت و سرعت دیگر دستگاه ها کاسته می شد، اما فناوری وای فای ۶ طوری طراحی شده که می تواند همه دستگاههای متصل را در بالاترین کیفیت و سرعت اتصال نگه دارد.
طبق اطلاعات وبلاگ سایت اپراتور دوم تلفن همراه، استفاده از وای فای ۶ درحال گسترش است و میتوان همین حالا یک مودم یا روتر وای فای ۶ خریداری کرد اما فعلا قیمت آنها به صرفه نیست و هم اکنون هم تعداد محدودی لپ تاپ پرچمدار نسل جدید به مودم های وای فای ۶ مجهزند البته تعداد آنها روز به روز در حال افزایش می باشد.

لازم به ذکر است وای فای ۶ در بین گوشیهای هوشمند هم نفوذ کرده و بعضی از گوشیهای پرچمدار به لطف پردازنده اسنپدراگون ۸۵۵ از وای فای ۶ پشتیبانی می کنند. نسل جدید این پردازنده یعنی اسنپدراگون ۸۵۵ پلاس، اسنپدراگون ۸۶۵ و اسنپدراگون ۸۸۸ هم به مودم های وای فای مجهزاند.

چه گوشیهایی از وای فای شش پشتیبانی می کنند؟

طبق اعلام سامسونگ گلکسی S۱۰، سامسونگ گلکسی نوت ۱۰، سری گلکسی اس ۲۰، سری آیفون ۱۱و۱۲، سری وان پلاس ۸ و سری هواوی پی ۴۰ همچون گوشیهایی هستند که وای فای ۶ را پشتیباتی می کنند.

طبق این گزارش آخرین نسل وای فای در دو حوزه پیشرفت کرده است؛ سرعت خام و بازدهی، اگر وای فای یک آزادراه باشد، این به مفهوم ماکزیمم بالاتر محدودیت سرعت برای وسایل نقلیه و لاین های بیشتر برای کنترل همزمان آنها است. وای فای ۶ از ویدئو استریمینگ ۸k پشتیبانی می کند که تأمین کننده ی اینترنت برای دسترسی به سرعت های دانلود در اختیار کاربر قرار می دهد.

در عمل این پیشرفت ها به مفهوم پشتیبانی از نرخ های انتقال ۱.۱ گیگابیت در ثانیه روی باند ۲.۴ گیگاهرتز (با چهار استریم در دسترس) و ۴.۸ گیگابیت در ثانیه روی باند ۵ گیگاهرتز (با هشت استریم موجود) است؛ باآنکه این فناوری هنوز درحال تصحیح بوده و سال آینده عرضه می شود (این سرعت ها افزایش خواهند یافت، برای مثال سرعت در لابراتوار به ۱۰ گیگابیت در ثانیه هم خواهد رسید). به صورت کلی با ظهور وای فای ۶ میتوان انتظار سرعت ۴ تا ۱۰ برابر سرعت فعلی را داشت.

لازم به ذکر است زمان ظهور این استاندارد هم به تولیدکنندگان سخت افزار، توسعه دهندگان نرم افزاری، عرضه کنندگان خدمات اینترنتی و دیگر افراد حاضر در این صنعت وابسته است. فقط باید منتظر بود تا سرویس دهنده ی خدمات اینترنتی زمان مناسب را برای ارتقای سخت افزار اعلام نماید، باآنکه خود کاربر هم می تواند روتر خویش را ارتقا دهد. امکان دارد بعضی شبکه ها با این عبارت (Wi-Fi ۶) برای سرعت های بالاتر تبلیغ کنند اما فقط باید منتظر ماند و دید از این اسامی و لوگوها در عمل چگونه استفاده می شود.

به گفته کارشناسان، نکته مهمی که وجود دارد پیاده سازی صحیح این فناوری احتیاج به زمان دارد و امکان دارد عرضه ی عمومی فناوری در کشورهای مختلف ماه ها یا سال ها به طول بینجامد. برخی از دستگاههای اولیه هم از فناوری آزمایشی استفاده می نمایند.

منبع:

1401/07/24
22:47:19
0.0 / 5
370
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین