کشف یک حشره ۳۵ میلیون ساله در یک کهربا

کشف یک حشره ۳۵ میلیون ساله در یک کهربا به گزارش فیکس سرور، محققان حشره ای ناشناخته را که در یک کهربا به دام افتاده است، کشف کرده اند که قدمت آنرا بین 35 تا 47 میلیون سال تخمین می زنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به لطف یک همکاری تحقیقاتی بین المللی به سرپرستی پژوهشگران دانشگاه گرانادا در اسپانیا، گونه ای از حشره که قبلاً توصیف نشده بود در یک سنگ کهربا کشف شده است و الان Calliarcys antiquus نام گرفته است.
آرنولد استانیچک از موزه تاریخ طبیعی ایالتی اشتوتگارت می گوید، این حشره که متعلق به گونه های مگس یک روزه است، در تکه ای از کهربای بالتیک کشف شده است که بین ۳۵ تا ۴۷ میلیون سال قدمت دارد.
یک روزه ها با نام علمی Ephemeroptera نام یک راسته از زیررده بال داران است. به خاطر این که عمر این حشرات بالغ بسیار کوتاه و یک یا دو روز است و بیش از سه روز زنده نمی مانند، به آنها یک روزه می گویند.
یک روزه ها حشراتی با بال های غشایی و تعداد زیادی رگ بال هستند و عموما بال های عقبی آنها کوچک تر از بال های جلویی است. حشرات بالغ در آخر بدن دارای زائده های بلندی هستند و تا پیش از بلوغ درون آب زندگی می کنند و از انواع گیاهان مختلف داخل آب تغذیه می کنند. بدن این حشرات در طرفین دارای زوائد برگ مانندی است که در حقیقت همان پیوست های تنفسی هستند که به وسیله آن اکسیژن محلول در آب را جذب می کنند. آنها در آخر بدن نیز دارای پیوست هایی هستند.
یک روزه ها از نظر تغذیه ماهی ها دارای اهمیت فوق العاده زیادی هستند و یکی از بخش های مهم در جیره غذایی ماهی ها در آب های شیرین هستند.


این حشره جدید به لطف تخصص و همت پروفسور خاویر آلبا-ترسدور از بخش جانورشناسی دانشگاه گرانادا که از میکروتوموگرافی برای تولید تصاویر واضح از این حشره استفاده کرد، توانست بطور کامل مورد بررسی و شناسایی قرار گیرد.
پروفسور آلبا-ترسدور در یک بیانیه در مورد کشف این حشره توضیح داد: حفظ شدگی نمونه های به دام افتاده درون کهربا اغلب عالی است و شفافیت موادی که آنها را احاطه کرده است، ما را قادر می سازد تا آنها را زیر میکروسکوپ با جزییات زیاد مورد مطالعه قرار دهیم. اما در موارد دیگر، سطح شفافیت خوب نیست و زمینه های تیرگی مانع از بررسی جزییات خاص می شود.
هنگامی که شفافیت محدود کننده است، میکروتوموگرافی اشعه ایکس(تکنیکی شبیه به روشی که در بیمارستان ها برای مطالعه اندام های بیماران استفاده می شود) در مطالعه نمونه های فسیلی حفظ شده در کهربا بسیار باارزش است.
اینگونه از حشره که قبلاً توصیف نشده بود، سپس با مقایسه با گونه های موجود از این جنس به لطف دانش تخصصی رومن گودونکو از مؤسسه حشره شناسی آکادمی علوم چک مورد مطالعه قرار گرفت.
علاوه بر این، باتوجه به اهمیت مطالعات مولکولی در توصیف گونه ها و تعیین موقعیت تکاملی آنها، دانشگاه لودز در لهستان نیز مورد مشورت قرار گرفت.


سرانجام این تیم تحقیقاتی، تحقیقات خودرا با تحلیل و بررسی DNA حیوانات زنده از این جنس به انتها رساندند.
پژوهشگران می گویند: بطور خلاصه، همه چیز با کشف یک حشره زیبای حفظ شده در کهربا آغاز شد که توجه چشمان ریزبین یک دانشمند را به خود جلب کرد و این در نهایت مستلزم همکاری مشتاقانه و کارآگاهی پنج دانشمند مستقر در مراکز تحقیقاتی واقع در چهار کشور بود.
پروفسور آلبا-ترسدور می گوید: تیم تحقیقاتی ما بعد از به کارگیری تازه ترین تکنیک ها، سرانجام توانست حشره ای را توصیف کند که میلیونها سال درون یک قطعه کهربا محبوس شده است.
این مطالعه در مجله "ساینتیفیک ریپورتز"(Scientific Reports) انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/19
14:54:42
0.0 / 5
307
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین