با استفاده از امواج فراصوت صورت می گیرد

درمان سنگ کلیه با کمترین درد و بدون احتیاج به بیهوشی

درمان سنگ کلیه با کمترین درد و بدون احتیاج به بیهوشی به گزارش فیکس سرور، یک مطالعه جدید نشان داده است که از امواج فراصوت میتوان برای جابجایی، تغییر موقعیت یا شکستن سنگ های کلیه، در حالیکه بیمار هوشیار است، استفاده نمود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بر اساس یک مطالعه امکان سنجی که اخیرا در مجله اورولوژی انتشار یافته است، یک روش جدید که تلفیقی از دو فناوری فراصوت است، امکان دارد گزینه ای مناسب برای جابه جایی سنگ کلیه به خارج از میزنای با دستکم درد کمتر و بدون بیهوشی باشد.
در این روش، پزشک با استفاده از یک مبدل دستی که بر روی پوست قرار می گیرد، امواج فراصوت را به سمت سنگ کلیه هدایت می کند. بعد از آن میتوان از امواج فراصوت برای حرکت دادن و جابه جایی سنگ ها برای بهبود مسیر حرکت و عبور آنها استفاده نمود. این فرایند پیش رانش فراصوت یا شکستن سنگ کلیه نام دارد.
دکتر کندی هال(Kennedy Hall)، نویسنده اصلی این مقاله و پزشک بخش اورژانس دانشکده پزشکی واشنگتن، می گوید: برخلاف روش استاندارد سنگ شکنی با امواج ضربه ای کنونی که احتیاج به آرام بخش دارد، این فناوری تقریبا بدون درد بوده و میتوان آنرا بدون احتیاج به آرام بخش در حالیکه بیمار هوشیار است، انجام داد.
هال افزود که محققان امیدوارند که با این تکنولوژی جدید، روند جابجایی یا شکستن سنگ های کلیه را بتوان در یک کلینیک یا اورژانس انجام داد.
حرکت سنگ در میزنای که از کلیه به مثانه منتهی می شود، می تواند سبب ایجاد درد شدیدی شود و این عارضه یکی از علل رایج رجوع افراد به بخش اورژانس است. به اغلب بیماران مبتلا به سنگ کلیه سفارش می شود که منتظر بمانند تا ببینند آیا سنگ خود به خود دفع می شود یا خیر. هال خاطرنشان کرد، با این وجود، این دوره می تواند هفته ها به طول بیانجامد و تقریبا یک چهارم از بیماران در نهایت به جراحی نیاز خواهند داشت.
از هر ۱۱ آمریکایی یک نفر در طول زندگی خود گرفتار سنگ مجاری ادراری می شود. بر مبنای یک مطالعه که توسط دانشکده پزشکی واشنگتن انجام شده، به نظر می آید بروز این عارضه درحال رشد است. این مطالعه نشان داد که تا ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه در خلال پنج سال با عود مجدد بیماری مواجه خواهند شد.
هال و همکارانش این روش جدید را برای رفع احتیاج به جراحی ایجاد کردند.
هال می گوید که این مطالعه برای آزمایش امکان استفاده از امواج فراصوت برای شکستن سنگ در بیماران هوشیار طراحی شده است.
۲۹ بیمار در این مطالعه شرکت کردند. ۱۶ نفر از آنها تنها با فراصوت و ۱۳ نفر با روش سنتی سنگ شکنی امواج ضربه ای همراه با استفاده از پیشرانش فراصوت مورد درمان قرار گرفتند. در ۱۹ مورد، سنگ ها به حرکت در آمدند. در دو مورد، سنگ ها از میزنای خارج شده و وارد مثانه شدند.
سنگ شکنی امواج ضربه ای در هفت مورد سنگ ها را تکه تکه کرد. بعد از دو هفته بررسی، ۱۸ نفر از ۲۱ بیمار یعنی ۸۶% بیمارانی که سنگ هایشان در بخش های پایین تر میزنای، نزدیک تر به مثانه قرار داشت، سنگ های خویش را دفع کرده بودند. در این مطالعه، میانگین زمان عبور سنگ حدود چهار روز بود.
هال می گوید که گام بعدی برای محققان انجام یک کارآزمایی بالینی با یک گروه کنترل است که هیچ یک از روش های درمانی روی آنها صورت نمی گیرد تا بتوان میزان بالقوه اثرگذاری این تکنولوژی جدید را ارزیابی کرد.
توسعه این فناوری برای نخستین بار پنج سال پیش شروع شد. زمانی که ناسا بودجه مطالعه ای جهت بررسی این که آیا سنگ های کلیه را میتوان بدون بیهوشی در پروازهای فضایی طولانی مدت، مانند مأموریت های مریخ، جابه جا کرد یا شکست، تخصیص داد. این فناوری به قدری خوب عمل کرده است که ناسا سنگ کلیه را دیگر به اندازه قبل نگران کننده نمی داند.
منبع:

1401/07/17
14:46:34
0.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین