چه کسانی برنده های جایزه نوبل را انتخاب می کنند؟

چه کسانی برنده های جایزه نوبل را انتخاب می کنند؟ فیکس سرور: جایزه نوبل معتبرترین جایزه در دنیای علم است که سالانه به یک تا حداکثر سه دانشمند در هر رشته اهدا می شود. مدتی پیش کمیته رسمی اهدای جوایز نوبل زمان برگزاری مراسم اعلام جوایز را منتشر نمود و کمتر از دو روز تا مشخص شدن برندگان نوبل 2022 باقی است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نشنال نیوز، هر ساله هزاران نفر از مردم و سازمان ها برای دریافت جوایز نوبل که توسط "آلفرد برنهارد نوبل"(Alfred Bernhard Nobel) بنیانگذاری شده است، نامزد می شوند، اما تنها تعداد انگشت شماری طعم موفقیت و کسب جایزه نوبل را خواهند چشید.
بعد از دریافت فهرست همه نامزدها، کمیته های نوبل مسئولیت انتخاب نامزدها را بر عهده دارند. برنده جایزه صلح توسط کمیته نوبل نروژی(Norwegian Nobel Committee) متشکل از شش نفر و "بریت ریس اندرسن"(Berit Reiss-Andersen) رئیس این کمیته تعیین می شود. بقیه اعضا این کمیته آسل توژه(Asle Toje) نایب رییس کمیته، اولاو نجولستاد(Olav Njolstad) منشی کمیته و آن انگر (Anne Enger)، کریستین کلمت(Kristin Clemet) و یورگن واتن فریدنس(Jorgen Watne Frydnes) هستند.
در زمینه پزشکی، گروه نوبل در موسسه کارولینسکا مسئول انتخاب جایزه نوبل در این حوزه می باشد. این مجمع دارای ۵۰ عضو و یک هیئت است که نامزدها را بررسی و انتخاب می کند.
در رشته فیزیک، آکادمی سلطنتی علوم سوئد برندگان را انتخاب می کند. این کمیته متشکل از پنج عضو است و اعضای معین(adjunct members) نیز دارای رای هستند. اعضای معین به این معنا است که اساتیدی بصورت کمکی به یک دپارتمان یا موسسه برای انجام یک ماموریت خاص اضافه می شوند. پیشنهاد کمیته نیز توسط اعضای گروه فیزیک آکادمی بررسی می شود و اعضا ممکنست تغییراتی را پیشنهاد دهند.
برای حوزه شیمی، آکادمی سلطنتی علوم سوئد برنده را از میان نامزدهای پیشنهادی کمیته نوبل شیمی تعیین می کند. کمیته نوبل در این عرصه نیز باردیگر دارای پنج عضو و اعضای معین با حق رای کامل است.
در اقتصاد نیز آکادمی باردیگر نقش تعیین کننده را ایفا می کند برای اینکه کاندیداها توسط کمیته جوایز علوم اقتصادی پیشنهاد می شوند و آنها نامزدها را بررسی نموده و در نهایت نامزدهای نهایی را انتخاب می کنند.
در ادبیات، آکادمی سوئد، متشکل از ۱۸ عضو با دوره مادام العمر(life tenure)، برندگان را تعیین می کند.
منبع:

1401/07/10
11:25:23
0.0 / 5
315
تگهای خبر: دانش , سئو , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین