انتشار تصاویر برخورد دارت به دیمورفوس توسط جیمز وب و هابل؛

اولین رصد همزمان جیمز وب و هابل رقم خورد

اولین رصد همزمان جیمز وب و هابل رقم خورد به گزارش فیکس سرور، برای اولین بار، تلسکوپ های فضایی جیمز وب و هابل به صورت همزمان از یک هدف در کیهان تصویربرداری کردند.به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی جیمز وب و همتای قدیمی آن یعنی هابل، از برخورد فضاپیمای "آزمایش تغییر جهت دوگانه سیارک" (DART) به سیارک دیمورفوس در روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر عکس گرفتند. برپایه اعلام ناسا، این رصدها، اولین کاری بود که دو تلسکوپ فضایی به صورت همزمان انجام دادند و همکاری آنها اطلاعات جدیدی را در مورد سیارک مورد برخورد نشان خواهد داد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب، جهان را با چشم فروسرخ (طول موج های ساطع کننده گرما) مشاهده می کند، در حالیکه تلسکوپ فضایی هابل در تشخیص نور مرئی متخصص است، یعنی نوری که برای چشم انسان قابل مشاهده می باشد. اخترشناسان با ترکیب مشاهدات این دو تلسکوپ می توانند چیزهای زیادی در مورد اجرام کیهانی بیاموزند.

تلسکوپ جیمز وب و تلسکوپ هابل، منظومه سیارک دوتایی دیدیموس (Didymos) را پیش از برخورد کاوشگر دارت (DART) با وزن ۵۶۰ کیلوگرم به سیارک دیمورفوس(Dimorphos) با عرض ۱۴۰ متر مشاهده نمودند. دیمورفوس به دور یک صخره فضایی با عرض ۷۸۰ متر به نام دیدیموس می چرخد.

این جفت سیارک که در زمان برخورد حدود ۱۱ میلیون کیلومتر از زمین فاصله داشتند، مانند نقطه ای از نور در مقابل وب و هابل ظاهر شدند که با رسیدن دارت، ناگهان روشن شد و در ساعات پس از اصابت، ابری از مواد که از سطح دیمورفوس جدا شده بود، از آن نقطه متصاعد و به تدریج شکل آنرا تغییر داد.

بر اساس اندازه گیری هابل، روشنایی منظومه دیدیموس به دنبال برخورد دارت، سه برابر شد و این روشنایی بیشتر از هشت ساعت ادامه داشت. هابل این تصاویر را با دوربین "میدان عریض ۳" خود گرفت، در حالیکه وب از دوربین فروسرخ نزدیک (NIRCam) خود بهره برد.ستاره شناسان هنوز درحال تحلیل و بررسی این تصاویر هستند. آنها امیدوارند که بتوانند چیزی در مورد سطح دیمورفوس و ماهیت ماده ای که در اثر برخورد با آن به بیرون پرتاب شده است، بیاموزند.

به عنوان مثال، آژانس فضایی اروپا (ESA) که در هر دو پروژه با ناسا همکاری می کند، در اطلاعیه ای اعلام کرد، آنها امکان دارد بتوانند تشخیص دهند که این مواد بیشتر از گرد و غبار و ریزدانه تشکیل شده اند یا متشکل از قطعات سنگی بزرگتر است.

براساس اعلام آژانس فضایی اروپا، هر دو تلسکوپ به رصد این منظومه سیارکی در ماههای آینده ادامه خواهند داد.

بیل نلسون، مدیر ناسا در اطلاعیه ای اظهار داشت: وب و هابل آنچه را که ما همیشه در ناسا به آن اعتقاد داشتیم، نشان می دهند؛ این که وقتی با هم کار می نماییم، بیشتر می آموزیم.

وی اضافه کرد: برای اولین بار، تلسکوپ های وب و هابل به صورت همزمان از یک هدف در کیهان تصویربرداری کردند. سیارکی که بعد از یک سفر هفت میلیون مایلی بوسیله ی یک فضاپیما مورد برخورد قرار گرفت. تمام بشریت مشتاقانه منتظر اکتشافات وب هستند. اکتشافات وب، هابل و تلسکوپ های زمینی ما در رابطه با مأموریت DART و فراتر از آن.

ماموریت دارت، اولین آزمایش در تاریخ بشر بود که برای تغییر مدار یک جرم آسمانی طراحی شد. استراتژی ضربه جنبشی نشان داده شده توسط این مأموریت امکان دارد روزی زمین را از برخورد با یک سنگ فضایی سرگردان نجات دهد. البته دیمورفوس و دیدیموس هیچ تهدیدی برای سیاره ما محسوب نمی شدند و فقط نمونه جالبی برای انجام این آزمایش بودند.

صدها تلسکوپ زمینی در سرتاسر جهان هم اکنون به منظومه دیدیموس نگاه می کنند تا تعیین کنند که مدار دیمورفوس به دور دیدیموس بعد از این برخورد چقدر تغییر کرده است. با این وجود امکان دارد چندین هفته زمان ببرد تا نتیجه دقیقی به دست آید.

گفتنی است که یک تاسواره کوچک ایتالیایی به نام LICIACube که با دارت به این سیارک دوتایی سفر کرد و ۱۱ روز پیش از برخورد، رها شد، این برخورد را از فاصله چند صد کیلومتری مشاهده کرد.

این سیارک دوتایی همینطور هدف یک مأموریت اختصاصی اروپایی به نام هرا (Hera) خواهد بود که در سال ۲۰۲۷ نتایج این برخورد را با جزئیات زیاد بررسی خواهد نمود.
1401/07/09
08:39:31
0.0 / 5
313
تگهای خبر: طراحی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین